Vánoce se Sinterklaasem | e15.cz

Vánoce se Sinterklaasem

Vánoce se Sinterklaasem
Vánoce se Sinterklaasem
• 
ZDROJ: Jan Hrdina

Jan Hrdina

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tvář Vánoc je v každé zemi jiná. V Nizozemsku má podobu ctihodného Sinterklaase, který podniká dlouhou plavbu ze Španělska, aby mohl obdarovat nedočkavé děti po celé zemi.

Je začátek listopadu a v Nizozemsku už se k životu probouzí duch Vánoc. Není to však jen on, kdo procitá – ožívají také reklamní kampaně nejrůznějších obchodů a obchůdků. Ulice i náměstí pomalu ovládá vánoční výzdoba v podobě nejroztodivnějších i klasických vánočních symbolů. U nás v této době všichni tušíme, že Ježíšek už pomalu začíná plnit svůj pytel vánočními dárky. Ovšem v Nizozemsku jsou tradice jiné. Žádný Ježíšek, žádný Santa Claus. Nizozemci mají svého Sinterklaase. Ten je obdobou našeho Mikuláše, chodícího 5. prosince v doprovodu čerta a anděla.

Námořník Sinterklaas přichází

V sobotu 16. listopadu se u břehů kanálů Groningenu, metropole nejseverněji položené nizozemské provincie, začínají již od poledního scházet davy lidí. Převážnou část tvoří děti, které se na tento den těšily celý rok. Dnes totiž do Groningenu připlouvá na své lodi dobrotivý Sinterklaas s velkým doprovodem Černých Petrů. Je nádherné počasí, bílé mráčky se honí po modré obloze a z dálky se ozývá lodní zvon, předzvěst vánoční flotily. Vzápětí se v ohybu kanálu objevuje první loď, jejíž posádku tvoří Sinterklaasův veselý doprovod kejklířů se začerněnou tváří. Netrvá dlouho a objevuje se loď další, tentokrát větší a opět osazená umouněnými pomocníky v pestrobarevných kostýmech. Skáčou na trampolínách, šplhají v lanoví, mávají. Až na páté lodi v pořadí připlouvá sám Sinterklaas, důstojně zdravící oba břehy obsypané dychtivými pozorovateli.

Dobrotivý Sinterklaas připlouvá do Groningenu.Autor: Jan Hrdina

Ve tři hodiny odpoledne má na hlavním náměstí, Grote Marktu, vypuknout slavnostní uvítání Sinterklaase samotným starostou města, ovšem aby se tam bělovousý stařík dostal, bude nejprve muset projet městem. Vánoční představení pokračuje. Sinterklaasův průvod si v ničem nezadá s jeho slavnostní plavbou. Ulicemi města pomalu pochodují formace jezdců, historická spřežení, vojenské kapely v perfektně padnoucích uniformách, stádečko ovcí, sáně na kolečkách tažené poníky s rolničkami, dva dvouhrbí velbloudi i africký slon a mezi nimi poskakují Černí Petrové, obdarovávající děti cukrovím i ovocem. To vše a mnoho dalšího tvoří Sinterklaasův předvoj. On sám se objevuje po dobrých deseti minutách, vzpřímeně sedící na bílém koni, doprovázen dalšími jezdci v historických kostýmech. Tak průvod přichází až na Grote Markt, kde již Sinterklaase očekává starosta. Po krátkém uvítání se pak Sinterklaas zdraví s dětmi, zatímco jeho černí pomocníci rozdávají dětem dobroty. Slavnost Sinterklaasova příjezdu končí, zatímco nizozemské Vánoce jsou nyní v plném proudu.

Tradice nizozemských Vánoc

Toho dne večer, kdy připlouvá Sinterklaas se svými pomocníky s tvářemi černými od sazí z komína, kterým lezou, aby svému pánovi podali zprávy o hodných i zlobivých dětech, dávají děti do dřeváku před krbem pro Sinterklaase dopis. Přikládají i misku vody a mrkev nebo slámu pro Sinterklaasova bělouše. Ráno pak nacházejí ve dřeváku sladkosti a perníkového mužíčka s vtipnou básničkou v ruce. Dopis si samozřejmě Sinterklaas ponechal. Je to trochu odlišné od naší starosvětské české trojky, známé z malebných Ladových ilustrací, zároveň to však vzbuzuje povědomé sympatie. Vždyť i Černý Petr, ve středověku symbolizující zlou postavu, je obdobou českého čerta.

Slon a jiná exotická zvířata tvoří součást Sinterklaasova průvodu městem.Autor: Jan Hrdina

Součástí sinterklaasovských oslav jsou i tradiční trhy a program určený dětem. Ty se ostatně na Sinterklaase těší nejvíc, protože hodný strýček s bílým vousem a berlou nosí sladkosti a další dárky, podobně jako u nás. Nejrůznější slavnosti a kulturní akce pak trvají až do 5. prosince, předvečera Dne svatého Mikuláše. Proč však Nizozemci věnují tolik prostoru někomu, kdo je jen předzvěstí Vánoc? Pro ně je totiž Sinterklaas Dag (Den svatého Mikuláše) vrcholem Vánoc, které v jiných zemích teprve začínají. V Nizozemsku je tradice jiná. Večer 5. prosince dávají dospělí za dveře svých obydlí pytel naplněný dárky, který pak 6. prosince ráno, v Den svatého Mikuláše, nedočkavé děti dychtivě otvírají. Následuje velká rodinná oslava. Jinde tolik očekávaný čtyřiadvacátý či pětadvacátý prosinec nemá v Nizozemsku zase až takový význam. Teprve v poslední době si lidé, pod vlivem americké popkultury a Santa Clause, dávají dárky na Boží hod ráno.

Štědrá snídaně

Sinterklaas a Španělsko

Tradice praví, že Sinterklaas, sám patron námořníků a také Amsterodamu, připlouvá s Černým Petrem po boku ze Španělska. Proč právě odtud? Důvod je třeba hledat v historii Nizozemska, které bylo od 15. do 17. století součástí španělské říše. A ze Španělska se na sever dostal i kult sv. Mikuláše, jehož ostatky spočívaly od 11. století v italském městě Bari, toho času rovněž državě Španělska. V postavě dnešního Sinterklaase a tradic s ním spojených se však také odrážejí pohanské tradice, spojované s germánským bohem Odinem.

Největším symbolem nizozemských Vánoc však byl, je a bude Sinterklaas a jeho pomocník – Černý Petr. Ostatně nepochybujte o tom, že vás bude každý správný Nizozemec zarytě přesvědčovat, že dnes již celosvětová tradice Santa Clause má své kořeny právě v Nizozemsku, v osobě důstojného bělovousého Sinterklaase. A bude mít pravdu.

Článek vyšel v časopisu Lidé a Země

Autor: Jan Hrdina

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery