Vědci poprvé změřili tajemnou sílu, která stojí za sebeuspořádáváním krystalů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Vědci poprvé změřili tajemnou sílu, která stojí za sebeuspořádáváním krystalů

Jiří Černý - VTM.cz

Krystaly patří mezi nejvíce fascinující přírodní útvary na této planetě. Nejenže mají zcela jedinečnou, vysoce organizovanou a opakující se mřížkovou strukturu, ale navíc disponují i schopností samy sebe uspořádávat.

Pokud droboučké krystalky umístíte vedle sebe, začnou se „kroutit“ tak, aby do sebe zapadly a vytvořily ještě větší krystaly. A odborníkům se nyní podařilo změřit i vizualizovat sílu, která jim to umožňuje. Z jejich zjištění plyne, že se jedná o druh van der Waalsovy síly.

Jde o tentýž typ síly, díky níž se například gekoni mohou procházet po stěnách a stropech aniž by spadli na zem. Krystalům dovoluje dostat do pozice, ve které do sebe perfektně zapadnou. Jinak řečeno, budou moct růst.

V soutěži o nejzajímavější genom triumfoval dingo

„V jistém smyslu je to provokativní. Na základě těchto měření lze vytvořit model 3D sestavy s částicemi, které se vybranými způsoby vzájemně spojují jako Lego kostičky,“ uvedl vedoucí výzkumník Kevin Rosso z Pacific Northwest National Laboratory.

Aby mohl sledovat vzájemné interakce krystalů, Kevinům tým zkombinoval transmisní elektronový mikroskop (TEM) s technologií zvanou „nanocrystal force probes“. Následně vzali dva miniaturní (až 1000x tenčí než lidský vlas) krystaly oxidu titaničitého, dali je k sobě, natočili do odlišných úhlů a pak už jen čekali, co se bude dít.

Elektroda inspirovaná kapradím otevírá nové možnosti v oblasti skladování solární energie

Kromě toho zkoušeli také krystaly oddělit a to s „kroucením“ i bez něj – aby zjistili, kolik síly si to vyžádá. „Naše práce nám pomůže využít tyto síly k navrhování nových materiálů,“ uzavřel Rosso.


Krystaly jsou obecně tvarovány jako krychle, ale mají několik různých stran, z nichž některé k sobě dobře pasují, zatímco jiné ne. Jsou-li odpovídající strany orientovány správně, krystaly se mohou bezproblémově spojovat a růst.

Lidstvo vyhyne, pokud do sta let neopustí Zemi, varuje Stephen Hawking
Expert z Cambridge nastínil 7 rizik umělé inteligence. Brzy se má změnit svět, jak ho známe
Do Černobylu nejen za elektrárnou. Prohlédněte si dronové snímky obřího vojenského radaru

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!