Výhledem Franze Kafky se dnes kochají úředníci | e15.cz

Výhledem Franze Kafky se dnes kochají úředníci

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tisíce lidí vzaly útokem Staroměstské náměstí. Na trzích upíjí svařák, kupují vánoční dárky. Co se ale děje za kulisami slavného místa?

Domů se zvonky a jmény na Staroměstském náměstí moc není. Navrch mají luxusní kavárny, obchody se sklem a kanceláře. Starousedlíci takřka vymizeli.

Pronajmout si byt na jedné z nejznámějších pražských adres přitom není tak drahé, jak by se mohlo zdát.

„Ceny jsou tu srovnatelné třeba s Vinohrady nebo Břevnovem. U větších bytů nabízíme metr čtvereční zpravidla za méně než dvě stě korun,“ líčí ředitel bytového odboru magistrátu Vladislav Dykast.

Stometrový byt na Staroměstském náměstí si tedy Pražané můžou pořídit i za dvacet tisíc korun měsíčně.

Třetina domů patří městu

Městu tam patří víc než třetina z téměř tří desítek domů. Pronajímá je nejen zájemcům o bydlení, ale i galeristům, majitelům restaurací, hotelů a nočních barů.

Zbývající budovy mají v rukou soukromí majitelé. Palác Kinských pak obývá Národní galerie, bývalou Týnskou školu církev.

Ze Staroměstského náměstí také míří miliardové dotace do různých koutů Česka. Ve třech zdobných domech na rohu s Pařížskou ulicí sídlí ministerstvo pro místní rozvoj.

„Budovu našeho úřadu mám rád, je tu okouzlující výhled na náměstí. Jako sídlo ministerstva je ale naprosto nevhodná,“ přiznává ministr Kamil Jankovský.

Úředníci i delegace tam obtížně parkují, památkáři zase ztěžují úpravy domů, které by prostory lépe uzpůsobily chodu úřadu.

Byt pana ministra

Jankovský může na ministerstvu i bydlet, v zadní části má prostorný třípokojový byt. Byl se na něj ovšem jen podívat.

„Bydleli tu pouze dva jeho předchůdci, Pavel Němec a Jiří Čunek. I když byt nevyužívá, je pro něj stále připravený,“ říká Pavel Rakouš z tiskového oddělení ministerstva.

Ze čtvrtého patra ministerstva je krásný výhled na nedaleký kostel svatého Mikuláše. Jedenáct let se jím kochal nenápadný úředník a spisovatel Franz Kafka. Dnes si stejný obrázek užívají jiní úředníci.

„Kafka tam bydlel se svou rodinou. V současnosti tam pracují lidé z personálního oddělení,“ líčí Jana Kučerová z kabinetu ministra.
I dnes se turistickým cvrkotem na náměstí proplétají známé tváře, které může jeho návštěvník potkat. Třeba slavnou šansoniérku Hanu Hegerovou nebo malíře Kristiána Kodeta. Oba tam bydlí už řadu let.

„Miluju ranní procházky se psem, kdy tu nikdo nikde není a místo je ponořené do polotmy nebo podzimní mlhy. Má to nádech středověku. Zároveň mě baví celodenní ruch a směsice jazyků,“ vypráví Kodet.

Těžce vydělané peníze

Útoky na peněženky turistů na náměstí denně podnikají desítky obchodníků.

Třeba majitelé kočárů s koňským spřežením. Dvacetiminutová projížďka vyjde na osm set korun, ale v zimě se peníze vydělávají o dost hůř.

„Je odpoledne a na okruh Starým Městem jsme vyrazili jednou. Turisté jezdí, když je teplo,“ říká po hodinách čekání zmrzlá kočí Lucie Krylová.

Návrat sci-fi

„Nelíbí se mi, že je náměstí tolik zaměřené na komerci. Obchody mají být především službou,“ zlobí se Roman Mejšner, který v domě U Jednorožce vede stejnojmenné knihkupectví.

I on musel přizpůsobit výlohy turistům, kteří tvoří tři čtvrtiny zákazníků. Nejvíce si u něj kupují levné průvodce a knihy o pražských legendách. Hlavně v angličtině.

„K nám si lidé dříve chodili především pro sci-fi literaturu. Tradici se nám za poslední rok daří oživovat. Snažíme se ale naší nabídkou přilákat i další české čtenáře,“ dodává knihkupec Mejšner.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video