Vzpomínka na připojení Hlučínska k Československu | E15.cz

Vzpomínka na připojení Hlučínska k Československu

Lidé na Hlučínsku si připomenou devadesáté výročí připojení k Československu. Od roku 1742 až do roku 1920 toto území patřilo Prusku a později sjednocenému Německu.

To, že nově vzniklé Československo požaduje vrácení právě území Hlučínska, proto tehdy místní nevítali s nadšením. „Když jsme 4. února přišli poprvé na Hlučínsko, očekávali jsme, že budeme domácím lidem vítáni jako osvoboditelé. Byli jsme však velmi zklamaní, když jsme viděli většinou jen nevlídné pohledy. Zdejší lid sice mluvil moravsky, ale cítil německy, takže pojem jiné vlasti mu byl cizí a v Češích viděl vetřelce a okupanty,“ napsal tehdy školní inspektor V. Stuchlý. Právě v den připojení, 4. února, pořádá Muzeum Hlučínska odbornou konferenci a po jejím ukončení si lidé tyto události mohou připomenout na výstavě s názvem Hlučínsko – život na hranici. „Návštěvníci uvidí dobové fotografie, mohou si přečíst staré novinové články i vzpomínky. Vše jsme ještě doplnili dobovými předměty, například proutěnou nůší, ve které tenkrát obchodníci nosili zboží,“ popsal ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký. Konference začne v devět hodin a zakončí ji promítání nového filmu o Hlučínsku. Ten vznikl na podporu projektu stálé expozice Muzea Hlučínska.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.