Z hasičů jsou celebrity. Nafotili kalendář | E15.cz

Z hasičů jsou celebrity. Nafotili kalendář

Výtěžek z prodeje hasičského kalendáře, půjde na dobročinné účely. Peníze dovybaví sbory, které nasazují životy na záchranu a pomoc ostatním.

Z malenických dobrovolných hasičů se stali na tři hodiny modelové. Pózovali totiž fotografovi pro kalenář na rok 2010.

Objednalo si ho Občanské sdružení Talentum & Fidentia a výtěžek z jeho prodeje má pousloužit charitativním účelům.

„Měla by to být jistá forma poděkování hasičům a do budoucna zviditelnění těch, kteří se podílejí na záchraně lidských životů a majetku. Například členů červeného kříže nebo vodních záchranářů,“ říká za občanské sdružení Martina Kafková.

Fotografování bylo pro hasiče zážitkem

V nástěnném kalendáři je šest sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Z Jihočeského kraje jediní Maleničtí.

Občanské sdružení jich sice oslovilo více, ale ne všichni hasiči na focení kývli. Pro malenické hasiče bylo focení nezapomenutelným zážitkem a klidně by si ho zopakovali.

Sbor má devětasedmdesát členů. Všichni se ovšem před objektiv nedostali. „Na focení nás přišlo víc, ale fotograf si ukázal na šest lidí,“ říká velitel hasičů Oto Švehla.

S modelkou Pavlínou Němcovou se nakonec fotili Oto Švehla, Roman Hodouš, Jiří Maroušek, František Švehla, Milan Smola a David Šleis.

Z dalších známých osobností se v kalendáři objeví Dara Rolins, Jana Doležalová, Helena Zeťová, Iva Pazderková, Tereza Budková a Lou Fanánek Hagen.

„Už se dokážeme vžít do toho, co obnáší focení do módních časopisů. Mysleli jsme, že udělají pár fotek a odjedou, jak to známe z focení pro noviny. Ale trvalo to tři hodiny. I přesto s námi měl celý tým velkou trpělivost. A to jak fotograf Bohouš Pospíšil, tak modelka Pavlína Němcová. Všichni na nás byli milí. Jsou to opravdoví profesionálové,“ říká velitel hasičů Oto Švehla.

Přišly i nečekané problémy.„Já jsem si vzal malé boty, myslel jsem, že to nebude tak dlouho trvat, a nemohl jsem v nich vydržet, jak mě po třech hodinách tlačily,“ směje se starosta hasičů Jiří Maroušek.

Přes všechny útrapy je potěšilo, že se jejich fotka ocitla i na billboardu. Závistivci jim říkají „mediální hvězdy“.

Fotky nevznikaly v ateliéru, ale přímo v Malenicích před hasičskou zbrojnicí. „Kvůli pár fotkám přijel štáb ve čtyřech autech. Stylista, vizážista, fotograf a jeho dva asistenti a další personál. Pavlína Němcová kvůli tomu přijela na otočku z Paříže,“ popisuje velitel Švehla.

Jako správní hostitelé připravili Maleničtí i občerstvení, ale překvapilo je, že si Pražští přivezli vlastní i se stánkem proti dešti.

Všichni byli zvědaví, jak vypadá profesionální modelka. „Přijela ale na první pohled obyčejná holka. Modelka, jak ji známe z časopisů, se z ní stala, až když si ji vzali vizážisté do parády a objevila se načesaná a nalíčená. Ale nehrála si před námi na žádnou celebritu. Rovnou nám nabídla tykání,“ popisují hasiči. Na fotografiích jsou hasiči jako muži činu a modelky nebo zpěvačky jako „rušivý element“.

Voda strhla meze a odřízla vesnici

O loňských povodních byli maleničtí dobrovolní hasiči na nohou od 27. června do 14. července. Celou dobu, co trval stav ohrožení.

Nejhorší situace byla sedmadvacátého a osmadvacátého. „Hlídali jsme stav vody ve Volyňce, protože meteorologové hlásili nové strážky. Naváželi jsme k domům pytle s pískem, abychom zabránili škodám na majetku, odstraňovali nánosy z příjezdové komunikace od Straňovic a Zálezel, protože tam voda strhla meze. Když hladina stoupala, evakuovali jsme lidi z nebezpečných míst,“ vzpomíná velitel Švehla.

Další dny odčerpávali vodu z domů, sklepů a zanesených studní. Když začala klesat, čekal je úklid bahna z domů, čištění návsi a koryta potoka, protože z návsi byla jedna velká řeka.

Jedním z posledních úkolů pro ně bylo rozvážet pitnou vodu a hygienické prostředky. Většina z nich si v práci brala dovolenou.
Od roku 1996 likvidovali dobrovolní hasiči v Malenicích třetí větší záplavy.

Peníze zatím zůstanou v pokladně

Cílem projektu Odvaha pomáhat bylo v roce 2009 představit veřejnosti ty, kteří dobrovolně pomáhali při bleskových povodních, a najít dobrý způsob, jak jim poděkovat. Ale také připomenout lidem dopad povodní na život v postižených oblastech a stálou potřebu pomoci.

Všichni zúčastnění pracovali bez nároku na honorář. Po nafocení kalendáře, který stojí 169 korun, dostalo všech šest hasičských sborů od sponzora projektu šek na pět tisíc korun.

Další peníze jim Občanské sdružení Talentum & Fidentia rozdělí stejným dílem po prodeji. „Za co peníze utratíme? To ještě nevíme,“ poznamenává starosta malenických hasičů Jiří Maroušek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!