Zachraňuje fretčí životy | e15.cz

Zachraňuje fretčí životy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fretka je šelma a žádný hlodavec, říká majitelka jediného soukromého útulku pro fretky v České republice.

Fretka vypadá mile a přítulně. K sehnání běžně za pár stovek. K domácímu mazlíčkovi má ale tato drobná šelma pěkně daleko. Devadesát procent lidí pořizující si fretku totiž vůbec netuší, co je čeká. A fretky často skončí na ulici. Většinou nepřežijí déle než několik dní.
„Máme fretku, která byla drátem přivázaná venku ke sloupu. Jinou zase někdo surově vyhodil jen tak na ulici,“ říká Zuzana Machovská, majitelka jediného útulku pro odložené, nechtěné a nalezené fretky v České republice. Na fretkách, které opatruje ve svém bytě, už nikdo nepozná, že přišly zubožené, podvyživené, plné klíšťat a blech. Útulek provozuje rok. „Začalo to tím, že jsem si pořídila jednu fretku. Pak jsem si řekla, že dvě by byly lepší. A tak to pokračovalo dál,“ vysvětluje Machovská.

Ani jizvy po zubech ji neodradí

Momentálně jich má asi deset. Byly doby, kdy jich bylo dvakrát tolik. K tomu králíci, morčata, ptáci a psi.
„Fretky musím hlídat, protože by ublížily psům,“ říká Machovská. V ještě větším nebezpečí jsou králíci. „Králík před nimi nemá šanci. Trvá dvě minuty, než ho fretka zabije. Hravě se dostane i do klece. Protáhne se mezi dráty nebo na nich visí zubama tak dlouho, dokud je neroztáhne,“ popisuje Machovská své svěřence.
Pohled na fretčí ostré zuby vyvolává respekt. „Kousání je pro ně přirozené. Je to jejich způsob hry. Jsou škodolibé. Když dáte najevo, že to bolí, kousnou ještě víc,“ ukazuje majitelka útulku na jizvy na ruce.
Ani ty ji ale od zachraňování fretek neodradí. Nechce, aby lidé, kteří už nemůžou mít fretku doma, ji vyhodili na ulici nebo nechali utratit. „Jen ať už je lidé nemnoží,“ doplňuje Lenka Burkowiczová, s jejíž pomoci útulek funguje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video