Zájem o pronájmy bytů nejen díky krizi mírně roste | e15.cz

Zájem o pronájmy bytů nejen díky krizi mírně roste

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mentalita Čechů dává přednost bydlení ve vlastních bytech či rodinných domech. Přesto však v loňském roce poněkud vzrostla poptávka po pronájmech bytů a tento trend lze očekávat i v letošním roce.

Na otázky o charakteristice českého trhu s nájemním bydlením a výhledech do budoucna odpovídali zástupci poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný a Markéta Miková:

Jak hodnotíte současný trh nájemního bydlení v ČR?

Ondřej Novotný: Třebaže český rezidenční trh je dominantně trhem soukromého vlastnictví, je možné říci, že v návaznosti na pokles zájemců o koupi bytu v roce 2009 vzrostl mírně zájem o jejich pronájem. Šlo zejména o ty, kteří potřebovali naléhavě řešit svou bytovou situaci, ale nemohli potřebný byt koupit, tak jej (obvykle dočasně) pronajali. Toto řešení má nespornou výhodu: pronájem je obvykle klient schopen platit z pravidelných příjmů, neklade - jako v případě koupě bytu - vysoké nároky na investici vlastních finančních prostředků (úspor) a nezavazuje k dlouhodobějšímu splácení v budoucnu.

Zatímco kupní ceny pražských rezidenčních nemovitostí klesly v průměru o osm procent, ceny zdejších nájmů klesly pouze o jedno až dvě procenta. Klesly především nájmy v okrajových částech Prahy. Většímu rozvoji trhu s nájemním bydlením brání především legislativní dvojkolejnost v podobě regulovaných a tržních nájmů. Regulované nájmy jsou politicky citlivou záležitostí, která bohužel křiví trh a brání narovnání cen.

Co podle vás brání výstavbě nových nájemních bytů?

Ondřej Novotný: Komerční development nájemního bydlení se v této chvíli nerozvíjí z několika důvodů. Češi majoritně upřednostňují osobní, případně družstevní vlastnictví bytů. Politika státu je v této oblasti nejasná a regulované nájemné vytváří, i když imaginární, přesto velkou konkurenci. Výnosy z developmentu nájemních bytů jsou nízké a návratnost investice poměrně dlouhá. Tento typ investice je vhodný spíše pro konzervativní investory, kteří počítají s dlouhodobou investicí, s nižším, ale stálejším příjmem, a kteří jsou připraveni se o danou nemovitost dlouhodobě starat (spravovat ji).

Jak se v tomto směru díváte na státní podporu, případně podporu ze strany měst a obcí?

Ondřej Novotný: Spíš než komerční developeři budou státní podporu využívat právě města a obce, které mohou s její pomocí realizovat výstavbu např. sociálního bydlení. Státní pobídky jsou velmi zajímavé, nabídka pestrá.

Můžete srovnat situaci v segmentu nájemního bydlení v okolních státech?

Markéta Miková: Trh, kterému naopak dominuje nájemní bydlení, je ve Spolkové republice Německo, kde je spíš běžné, že celý život bydlíte v nájmu, než že celý život splácíte svůj byt. Koupě bytu je vnímána jako dobré zhodnocení soukromých finančních prostředků, ke kterému přistupují především skupiny obyvatel s vyšším středním a vysokým příjmem. Další rozdíl oproti ČR je v tom, že v Německu se někteří investoři specializují na vytváření portfolií rezidenčních nemovitostí, jejichž bytové jednotky jsou dlouhodobě pronajímány.

V roce 2009 bylo v Německu uzavřeno zhruba 107 realitních transakcí v celkové hodnotě 3,2 miliardy eur, které zahrnovaly celkem 56 tisíc bytových jednotek. Investoři projevovali o tento typ nemovitostí dokonce větší zájem než v roce 2008. Asi také proto, že zatímco prodejní ceny klesly, nájemné pro změnu mírně stouplo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video