Americké akcie umazaly letošní ztráty. Současná euforie ale nemusí trvat dlouho
Na začátku roku investoři očekávali, že nástup Donalda Trumpa způsobí burzovní bonanzu. Doposud přitom druhé funkční období amerického prezidenta charakterizovala abnormální volatilita. Nicméně v posledních týdnech se šéf Bílého domu trochu uklidnil, a akcie v USA tak umazaly letošní ztráty. Může se investiční teze ze začátku roku stále naplnit, nebo jde o falešný záchvat optimismu?
Bezprostředním růstovým faktorem je vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou. Obě mocnosti si uvědomily zhoubný dopad cel, zařadily zpátečku a na devadesát dní schválily podstatné snížení tarifů. Tato událost společně s předchozími obraty prezidenta například kolem šéfa Fedu Jeroma Powella obnovily víru správců peněz v takzvaný „Trump put“. Ti předpokládají, že prezident navzdory své nevyzpytatelnosti nakonec neschválí opatření, která by způsobovala otřesy na trzích.
Řada politik, které Donald Trump navrhoval, je ve své podstatě bezprecedentní a jejich schválení by mohlo být pro americkou i globální ekonomiku fatální. Proto akcie v reakci na kontroverzní oznámení často ztrácely i vyšší jednotky procent během jednoho dne. Existence „Trump put“ ovšem znamená, že prezident pod vlivem negativní tržní reakce od svých extravagantních nápadů nakonec upustí. Z toho vyplývá, že se investoři Trumpových výroků přestávají obávat a přikládat jim velkou váhu.
Odolné americké korporace
Burzy však neovlivňuje pouze politické dění ve Washingtonu. K současnému kurzovému vzestupu napomohla i probíhající výsledková sezona, která nabídla svědectví o odolnosti amerických korporací. Ty se dokázaly popasovat s méně vitálním hospodářstvím. Jejich zisky se za první kvartál meziročně zvýšily o více než 12 procent a vyšly tak mohutně nad odhady.
V přízni správců peněz se opět ocitly velké technologické firmy. Report jejich zisků potvrdil, že se stále vezou na vlně umělé inteligence (AI). Tato přelomová technologie již nyní pomáhá k lepším ziskům – ať už prostřednictvím nových výnosů, nebo lepší efektivity a nižších nákladů. Například marže Microsoftu v klíčovém segmentu cloudu se blíží k 70 procentům a k takto úctyhodné profitabilitě přispěla právě AI.
AI tlačí ziskovost nahoru
Na začátku roku vyvolávaly nejistotu robustní kapitálové výdaje technologických gigantů. Jen Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft plánují během letoška proinvestovat částku mezi 300 až 400 miliardami dolarů. Tyto prostředky budou z převážné části směřovat právě do AI infrastruktury. Nicméně tentokrát již kapitálové výdaje obchodníky s cennými papíry příliš nestresovaly. Ti totiž vnímají, že AI tlačí nahoru zisky. Dále si taktéž uvědomují, že firmy kvůli těmto investicím prozatím neomezují distribuci kapitálu směrem k akcionářům – tedy dividendy nebo buybacky (zpětné odkupy akcií) pokračují.
Vysoká váha technologických titulů na celkovém indexu S&P 500 trochu rozostřuje signály, které vysílá reportovací sezona u ostatních společností. Celkově totiž platí, že tržby amerických podniků nepředvedly oslnivé tempo růstu. Firmám se spíše dařilo držet náklady na uzdě, a proto si uchránily slušné marže. Slabší dynamika tržeb ovšem ohlašuje i méně příznivý vývoj ekonomiky v budoucnu.
Teprve budoucí data ukážou
Přestože se trh nyní veze na vlně euforie a očekává přívětivější přístup americké vlády, nelze opomínat nejistotu, kterou dosavadní chaotická politika vyvolala. Nejistota je zabijákem ekonomické aktivity. Univerzální desetiprocentní cla na většinu obchodních partnerů jsou navíc stále platná a administrativa prozatím neuvažuje o jejich rušení. Teprve budoucí tvrdá data nám ukážou, nakolik se americké hospodářství dokázalo s bariérami v zahraničním obchodě vypořádat.
Poslední inflační čísla z USA jsou sice poměrně slibná, Fed však prozatím stále není příliš ochotný vydat se se sazbami dolů. Tempo růstu cen pod vlivem cel v následujících měsících vzroste. Řadu firem mohou vyšší úroky zabolet – zůstávají zvýšené o poznání déle, než se předpokládalo. Zejména středně velké americké podniky letos plánují refinancovat dluhopisy v objemu stovek miliard dolarů. Restriktivní měnová politika jim proto může ukousnout část zisků.
Vrcholná panika v souvislosti s uvalováním cel je pravděpodobně již za námi. Reálné dopady Trumpovy obchodní politiky však investoři teprve pocítí. Určitá škoda již byla napáchána, což se v budoucnu projeví na slabších makročíslech i korporátních ziscích.