Bezemisní a stabilní trh s energiemi? Jádro lze využít i k dodávkám tepla

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany Zdroj: Profimedia.cz

Ondřej Krutílek , lig
Diskuze (2)

Znalci energetického oboru průběžně sčítají škody způsobené mnoha krizemi, kterými si Evropa prochází více než tři roky. Výsledky nejsou příliš uspokojivé. Například podle dřívější analýzy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí ztratily průměrné domácnosti v Česku kvůli vysokému nárůstu cen energií v letech 2021 až 2023 téměř šest procent svého čistého příjmu.

Stejná analýza uvádí, že nejzranitelnějšími skupinami jsou právě rodiny. Na drahé nebo nedostupné energie doplácejí i firmy. Vystavování účtu za energetickou krizi, která zdaleka nekončí, však přineslo i pozitivní závěry – je nutné provést kompletní transformaci národních energetik a celkové energetické koncepce v Evropské unii, zejména pak diverzifikaci zdrojů.

Unijní země v tomto směru nezahálejí. Na mimořádně aktivní kroky uvnitř sedmadvacítky ukázal zejména březnový „jaderný summit“. I přesto že jádro je mnoha zeměmi EU považované za rizikové a vzhledem k některým současným zdrojům i zastaralé, bude hrát v budoucí energetické koncepci zásadní roli.

Státy s minimem obnovitelných zdrojů se zaměří na jádro

Při debatách o využití jaderné energie by neměl zapadnout klíčový fakt, kterým ve prospěch jádra argumentovala většina předních evropských politiků: omezování emisí škodlivých látek a skleníkových plynů. Právě dekarbonizace patří mezi základní pilíře změn v evropské energetice. Státy, které nemají dostatečný potenciál pro využití obnovitelných zdrojů, se zaměří právě na jádro.

V kontextu nových Dukovan, případně dalších zvažovaných bloků je pochopitelně zcela namístě obava o dodržení harmonogramu výstavby a rozpočtu. Je zvláštní, jak málo ve veřejném prostoru zaznívá, že tato rizika lze minimalizovat mírou zapojení českého průmyslu do samotné výstavby. Zásadní přitom je, aby se Češi podíleli na vrcholném inženýringu a vedení zakázky.

Pokud budou české stavební a technologické firmy jen „míchat beton“ a podávat Korejcům či Francouzům cihly, průběh projektu příliš neovlivní. Pokud však budou figurovat jako partneři a ne subdodavatelé, pečlivě si pohlídají, aby stavba běžela, jak má. Dalším přínosem je rozvoj českého jaderného know-how a eventuální participace na výstavbě nových bloků v zahraničí.

Zpět k výhodám investice do jádra. Naplnění uhlíkové neutrality není jediný argument pro podporu jaderné energetiky. Vzhledem k současnému geopolitickému vývoji, zejména pak na Ukrajině, je patrné, že dodávky některých energií jsou extrémně nestabilní. Týká se to především ruského plynu, na němž je dodnes zcela závislé Maďarsko a částečně i Slovensko. Česká republika na této komoditě sice závislá není, přesto se ale poměr dodávek ruského plynu na český trh letos v lednu podle údajů z plynárenské soustavy Net4Gas pohyboval kolem 62 procent.

Je tedy zjevné, že obchodníci ruský plyn ve vybraných měsících stále potřebují, respektive je pro ně výhodnější oproti plynu z jiných zdrojů. Zároveň se nabízí otázka, čím tuto komoditu nahradit.

Brněnský horkovod zbaví Brno a další obce ruského plynu

Například Teplárny Brno, které plyn využívají až z 80 procent, pracují na realizaci horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Chtějí tak zabezpečit dodávky tepla pro koncové spotřebitele a zajistit jeho stabilní cenu. Na horkovod, který bude měřit více než 42 kilometrů a povede přes jižní Moravu a Vysočinu, se mohou napojit i obce v jeho blízkosti.

Z dosavadních jednání mezi teplárnami a starosty těchto obcí vyplývá, že všechny obce horkovod schvalují a většina z nich se na tento systém vytápění plánuje připojit. Horkovod přitom není jen pouhou trubkou v zemi; kombinuje využití jaderné energie, zbaví Brno a další obce závislosti na ruském plynu, stabilizuje cenu tepla, a především nebude znečišťovat životní prostředí. Projekt navíc splňuje všechna kritéria, aby mohl získat podporu z dotačních programů.

A přesně tímto pohledem byl měl být projekt posuzován a projednáván na půdě Evropské komise. Kombinuje totiž výstavbu moderní energetické infrastruktury s využitím jaderné energie – tedy přesně ten směr, který prosazuje Evropská unie a česká vláda.

Autor je analytik legislativy EU a kandidát koalice Spolu do Evropského parlamentu.

Vstoupit do diskuze (2)