Michal Půr: Dobré zprávy z klimatické fronty | e15.cz
Štítek Premium

Michal Půr: Dobré zprávy z klimatické fronty

Michal Půr

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Z pohledu do českých médií člověk snadno získá dojem, že covid je to skutečně zásadní a klíčové téma, které určuje běh dějin. Opět se opakuje situace z mnoha minulých měsíců, kdy novináři s těžko zakrývanou škodolibostí zveřejňují čísla nakažených, hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. Na první pohled žádná jiná zpráva neexistuje. Možná se vám to bude zdát troufalé, ale považuji to z dlouhodobého hlediska za bezvýznamnou epizodu.

Jakkoliv se to může zdát nemožné, situace je lepší než v předchozích vlnách. Samozřejmě díky očkování. Experti se rovněž shodují, že pravděpodobně už na jaře bude ve většině zemí světa po pandemii, protože dojde k takové promořenosti a nakaženosti, že se z covidu stane běžné respirační onemocnění. Hodně lidí ještě zemře, ale to je něco, co jsme nepochybně věděli. Každopádně to není věc, která by nám měla odvádět pozornost od mnohem důležitějších událostí, které hýbou světem. Máme tu vysokou inflaci a zásadní problémy s logistikou, což jsou následky covidu, ale jen do jisté míry. A máme tu taky boj s klimatickou změnou a právě probíhající klimatickou konferenci COP26.

Tohle je pořád téma číslo jedna, protože bude náš život ovlivňovat desítky let. Ode mě to možná může znít zvláštně, protože postupy v boji s klimatickou změnou často kritizuji, nicméně to neznamená, že si neuvědomuji důležitost celého tématu. Dnes se pokusím zaujmout poněkud optimističtější postoj, a to i s přihlédnutím k dění na COP26. Po několika letech se zdá, že do debaty o zelené transformaci se začíná dostávat rozum na úkor aktivistů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video