Ministr na roztrhání. Pirát Lipavský se pomalu názorově přiblížil ke Spolu
Zpočátku pro něj byla otázka Izraele možnou stopkou ve vládě, teď je naopak za své postoje kritizován uvnitř pirátské strany. Ministr zahraničí Jan Lipavský se během svého působení v Černínském paláci názorově příblížil premiérovi Petru Fialovi (ODS) a jeho kolegiu. Tahle flexibilita mu může pomoci dokončit v čele české diplomacie celé volební období.
Jednou z nejvýraznějších tváří Pirátů se stal Jan Lipavský až jako šéf Černínského paláce. Během parlamentních voleb v roce 2021 kandidoval na pátém místě, ale nebyl zvolen, protože ho přeskočili politici s více preferenčními hlasy. Zatímco jeho stranická kolegyně Olga Richterová jich získala 32 tisíc, on jich měl něco málo přes pět tisíc.
Krátce po Lipavského jmenování vypukla válka na Ukrajině a on se dostal doprostřed světového dění. Musel jezdit na Ukrajinu a v rámci reciprocity se setkával s důležitými protějšky z celého světa. Tím se dostal často do médií a na fotografie ilustrující krvavý konflikt, což zvýšilo povědomí o práci ministra zahraničí (potažmo samotném Lipavském) i u Čechů, kteří zahraničními tématy tolik nežijí. Během své mise se navíc Lipavský nedopustil zásadního přešlapu ani skandálů a pevně držel linii vládní zahraniční diplomacie nastolenou Petrem Fialou.
Pak přišel sedmý říjen 2023, kdy teroristická organizace Hamás brutálně zmasakrovala přes tisíc Židů a vyvolala masivní odvetu Izraele proti Gaze. A Lipavský, dříve vůči politikám Izraele kritický, držel tvrdou proizraelskou linii. Česko se i díky němu stalo hlasem Izraele v Evropě. Kvůli tomu ho začali stále více kritizovat někteří pirátští spolustraníci, kteří se na operace v Gaze dívali kritičtěji a upozorňovali na porušování lidských práv a válečné zločiny izraelské armády.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!