Proč český sport zaostává? Jeho podpora může být i úspěšnou investicí
Nejen právě skončené olympijské hry nastavily nepříliš vábné zrcadlo druhdy výkladní skříni české společnosti – sportu. Ono nastavené zrcadlo by současně mělo vést k identifikaci příčin českého sportovního zaostávání. To se týká i disciplín, v nichž čeští sportovci ještě nedávno představovali světovou špičku a jimž nyní dominují sportovci z jiných zemí.
Jednou z příčin může být i to, že význam sportu v našich osobních i společenských prioritách klesá, čemuž odpovídá i nevalná, a zejména nesystémová finanční podpora. Sport je považován za zbytnou aktivitu, na niž se dostane jen to, co zbude po naplnění prioritních záležitostí.
Výsledkem je nedostatečná kvalita a údržba sportovní infrastruktury (v některých odvětvích i její úplná absence), pokulhávající péče o sportovce a jejich tréninkový proces i systematičnost přípravy s ohledem na výsledky a potenciál.
To vše v ekonomickém výsledku znamená i výrazně nižší přínosy a výrazně vyšší náklady s ohledem na možnosti, které sport může v tomto ohledu vykazovat. Úspěšný sport je totiž skvělým exportním artiklem zvětšujícím povědomí o dané zemi, zvyšujícím její atraktivnost i vliv na poli ekonomickém, podnikatelském i diplomatickém, díky čemuž se správně zacílené finanční prostředky mají šanci vrátit a stát se úspěšnou investicí. Nemluvě již o pozitivním dopadu na zdravotní stav populace a osvojení návyků zdravého životního stylu ve světle jeho ekonomických přínosů.
Autor je ekonom České spořitelny a člen NERV