Rozpočtová díra, kam se podíváš. Škrty přicházejí pozdě, o to víc budou bolet
Kolem státní kasy a její kondice se rozehrává jedno drama za druhým. Po konsolidačním balíčku zveřejněném před polovinou května přišly hned na Den dětí 1. června dvě nové jobovky.
Komentář vyšel na Reflex.cz.
Jednak Deník N zveřejnil červnový návrh státního rozpočtu na příští rok, kde se škrtají výdaje ještě více než v inkriminovaném balíčku, jednak odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí údaje o hospodaření státu na leden až květen letošního roku s deficitem 274,1 miliardy korun. To je jen zhruba o dvacet miliard méně, než je plánovaný deficit za celý letošní rok. Ministr financí Stanjura slíbil vzápětí další škrty ve výdajích ještě v letošním roce.
Předčasný poplach
V médiích se pak rychlé letošní škrtání tak nějak smísilo s návrhy na příští rok a vyvolalo to poprask kolem děsivého škrcení, které nás čeká. Proto je dobré si to trochu rozdělit, abychom tomu lépe porozuměli.
V červnu ministerstvo financí dává dohromady první verzi státního rozpočtu na další rok. V zásadě jde o nástřel příjmů a výdajů, o nichž se pak vede ve vládě diskuse celé léto. Ministerstvo na počátku podstřelí výdaje a schová si pár desítek miliard do šuplíků na pak, zatímco resorty v požadavcích navrhují o desítky miliard více. Během celého léta pak příslušní náměstci jednotlivých resortů vyjednávají na financích. Na něčem se shodnou a na něčem ne. To pak řeší vláda, která teprve v srpnu dohodne nějakou výši celkového salda. V té době už jsou zpřesněné prognózy růstu ekonomiky, od nichž se odvíjejí příjmy rozpočtu. A do konce září pak vzniká konečný návrh státního rozpočtu na další rok.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!