Síkela živí naději na silné portfolio. Šéfka Komise odložila finální rozdělení
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová měla předsedy politických frakcí v Evropském parlamentu seznámit s tím, jak si představuje strukturu budoucího kolegia EK a také rozdělení jednotlivých rezortů mezi konkrétní komisaře. Nakonec přesunula své oznámení na příští úterý, kdy se s čelnými europoslanci sejde na okraji plenárky ve Štrasburku. Má tak dodatečných šest dní na to, aby mohla doladit složitou operaci a zohlednit tlaky, které se, zejména ze strany parlamentu, v posledních dnech objevily.
Celý článek je převzatý z INFO.cz
O rozdělení portfolií se vedou už od června bohaté a mnohdy divoké spekulace. Českou republiku nejvíc zajímá, kterým rezortem bude pověřen její nominant Jozef Síkela. Na přelomu září a října mu většina dostupných dohadů přisuzovala energetiku, což je oblast, ve které se vyznamenal za českého předsednictví v EU a o niž také podle všeho Von der Leyenovou požádal. Na konci první zářijové dekády se objevilo několik souběžných informací, že mu nakonec připadne ještě prestižnější portfolio obchodu.
Nová Komise UVDL 2 bude podle dostupných informací postavena jinak než ta předchozí. Její šéfka se bude opírat o několik „výkonných místopředsedů“, kteří budou řídit skupiny komisařů odpovědných za víceméně příbuzné rezorty.
Výkonnými místopředsedy se mají stát „těžké váhy“ z velkých zemí – Francouz Thierry Breton, Ital Raffaele Fitto, Španělka Teresa Ribeirová a také dva ostřílení matadoři z minulých funkčních období, Lotyš Valdis Dombrovskis a Slovák Maroš Šefčovič. Plus zajisté „vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku“ Kaja Kallasová z Estonska.
VIDEO: Jestli si někdo myslí, že z deficitu 400 miliard ze dne na den uděláme nulu, aniž bychom ohrozili růst, tak fakt neví o čem mluví, tvrdí Fiala pro FLOW
Odpadne tak kategorie „obyčejných“ místopředsedů; jednou z nich byla v posledních pěti letech i Věra Jourová. Von der Leyenová tak reaguje na kritiku, že někteří z těchto politiků neměli dostatečně přesnou náplň práce a nebylo jim podřízeno žádné generální ředitelství Komise, jakési evropské ministerstvo. Členské státy po této zkušenosti vesměs požadovaly, aby jimi vysílaní politikové měli na starosti konkrétní evropskou agendu a „veleli“ opravdovému aparátu.
Von der Leyenová sestavuje složité „puzzle“, přičemž ví, že nebude mít 27 rovnocenných portfolií. Některá jsou nutně významnější a vlivnější než jiná. Některým členským státům je třeba či záhodno vyjít více vstříc než jiným. Je třeba vzít v úvahu politickou příslušnost jedněch i druhých komisařů a také nálady v Evropském parlamentu. Vždyť poslední slovo při schvalování jednotlivých komisařů a potom kolegia jako celku budou mít právě europoslanci.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!