Akcie, měny & názory Petra Zahradníka: Opožděná přeměna | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Akcie, měny & názory Petra Zahradníka: Opožděná přeměna

Petr Zahradník

Petr Zahradník

Dej bůh, aby již opadlo šílení kolem koronaviru a vrátil se prostor pro racionální úvahy a řešení. Mezi obrovské výzvy patří aktuálně započatá snaha oživit regiony, ve kterých za uplynulých více než 100 let zakořenil těžební a těžký zpracovatelský průmysl. Tyto regiony byly také fatálně zasaženy politickými okolnostmi: odsun milionů Němců, příliv dělnictva ze všech koutů tehdy rudnoucího Československa, velké oči centrálního plánování, které vedly k vytvoření neudržitelných kapacit v následné době tržní, a ne zcela zdařilá korporátní transformace v etapě polistopadové.

Tyto regiony – Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj – jsou označovány jako deprivované a jejich společným jmenovatelem je, že z problémů, do nichž se dostaly, již nejsou schopny vybřednout pouze vlastními silami.

Nastalá situace vyžaduje sebevědomou, ofenzivní akci, která může být považována za součást naplňování Evropské zelené dohody. V praxi i s ohledem na naše postižené kraje to znamená, že právě nyní se otevírá prostor pro to, jak asistovaně utlumovanou těžbu uhlí nahradit aktivitami v perspektivních odvětvích a jak z nynějších korporací těžkého průmyslu učinit významně inovované, mezinárodně konkurenceschopné výrobce. Jak v těchto krajích fakticky završit strukturální transformaci, která v jiných částech České republiky již dávno proběhla.

Nová ekonomická náplň založená jak na regionálních tradicích, tak nastartování zcela nových aktivit, při využití polohy přeshraničních regionů, je cesta – možná opožděná – aby tyto kraje opět byly schopny nasednout do hlavního proudu české ekonomické konvergence a byly jeho posilami.

Autor je ekonom České spořitelny

Komentář Jany Havligerové: Populismus na viry nezabírá

Česko má pátý případ nákazy koronavirem, žádný nemocný nemá vážnější příznaky

Firmy se bojí paniky státu. Karantény kvůli koronaviru mohou těžce poškodit ekonomiku

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!