Koronavirus v Česku - počet nakažených se zvýšil na pět | E15.cz

Česko má pátý případ nákazy koronavirem, žádný nemocný nemá vážnější příznaky

ČTK, bru, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Česku přibyl pátý případ nákazy koronavirem. Infikovanou je studentka z Ekvádoru, která do Česka doprovázela Američanku studující v Miláně. Pozitivní byl až její druhý test. Celkem bylo v Česku testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je zásadní, že všichni dosud nakažení spolu byli v kontaktu. Příznaky jejich choroby jsou mírné, respektive vůbec žádné.

První tří případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Pedagog z České zemědělské univerzity byl na odborné konferenci v Udine. Mladá Američanka, který byla v Česku jako turistka, studuje v Milánu. Nově potvrzený případ je její spolucestující z Ekvádoru. U ní byl první test na koronavirus, onemocnění potvrdil až opakovaný test.

Koronavirus ovlivňuje ve velké míře i sport >>>

Další případ je žena umístěná v nemocnici v Ústí nad Labem, která byla s jedním z nekažených na lyžařské dovolené v Benátsku. "Očekávali jsme předem, že by tyto případy mohly být pozitivní," řekla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly podrobně zmapovány kontakty všech nakažených. Obě turistiky přiletěly 24. února z Milána do Vídně, kde byly ubytovány v hotelu. Poté se přesouvaly do Budapešti, Brna a Prahy, kde bydleli v Airbnb.

V karanténě jsou podle ní řidič a 18 cestujících z autobusu, kterým dívky jely, dva taxikáři a číšník z restaurace, kde byly na obědě. Byt, kde byly ubytovány, se týden nepronajímá a potom bude dezinfikovaný.

Podívejte se, jak to nyní vypadá v některých českých nemocnicích či na úřadech:

Česko kvůli šíření koronaviru od čtvrtka 5. března mimo jiné zastaví letecké spojení s pěti italskými letišti ve městech Milán, Benátky a Boloňa. Ministerstvo zahraničí radí Čechům, aby necestovali do italských regionů Lombardie a Benátsko.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se lidé měli vyhnout i regionu Emilia-Romagna.

Lidé, kteří se z regionů postižených nákazou vracejí, by měli nejméně 14 dnů sledovat svůj zdravotní stav, v případě potíží telefonicky kontaktovat lékaře. V zemích se zvýšeným výskytem koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 25 400 Čechů.

U zhruba 80 procent nakažených má nemoc nekomplikovaný průběh, přibližně jako chřipka. Komplikace a vážnější stavy hrozí především u nejstarších pacientů nad 80 let. Celosvětově se nakazilo přes 89 tisí lidí, zemřelo asi 3000 z nich a lékařům se podařilo vyléčit přes 45 tisíc pacientů.

 

 

Autor: ČTK, bru, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video