Koronavirus v Česku - počet nakažených se zvýšil na pět | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česko má pátý případ nákazy koronavirem, žádný nemocný nemá vážnější příznaky

ČTK, bru, vaj

V Česku přibyl pátý případ nákazy koronavirem. Infikovanou je studentka z Ekvádoru, která do Česka doprovázela Američanku studující v Miláně. Pozitivní byl až její druhý test. Celkem bylo v Česku testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je zásadní, že všichni dosud nakažení spolu byli v kontaktu. Příznaky jejich choroby jsou mírné, respektive vůbec žádné.

První tří případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Pedagog z České zemědělské univerzity byl na odborné konferenci v Udine. Mladá Američanka, který byla v Česku jako turistka, studuje v Milánu. Nově potvrzený případ je její spolucestující z Ekvádoru. U ní byl první test na koronavirus, onemocnění potvrdil až opakovaný test.

Koronavirus ovlivňuje ve velké míře i sport >>>

Další případ je žena umístěná v nemocnici v Ústí nad Labem, která byla s jedním z nekažených na lyžařské dovolené v Benátsku. "Očekávali jsme předem, že by tyto případy mohly být pozitivní," řekla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Americké akcie prudce posílily, investory lákají nižší ceny i sliby centrálních bank

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly podrobně zmapovány kontakty všech nakažených. Obě turistiky přiletěly 24. února z Milána do Vídně, kde byly ubytovány v hotelu. Poté se přesouvaly do Budapešti, Brna a Prahy, kde bydleli v Airbnb.

V karanténě jsou podle ní řidič a 18 cestujících z autobusu, kterým dívky jely, dva taxikáři a číšník z restaurace, kde byly na obědě. Byt, kde byly ubytovány, se týden nepronajímá a potom bude dezinfikovaný.

Podívejte se, jak to nyní vypadá v některých českých nemocnicích či na úřadech:

Česko kvůli šíření koronaviru od čtvrtka 5. března mimo jiné zastaví letecké spojení s pěti italskými letišti ve městech Milán, Benátky a Boloňa. Ministerstvo zahraničí radí Čechům, aby necestovali do italských regionů Lombardie a Benátsko.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se lidé měli vyhnout i regionu Emilia-Romagna.

Nakažených koronavirem v Číně přibylo nejméně za poslední měsíc

Lidé, kteří se z regionů postižených nákazou vracejí, by měli nejméně 14 dnů sledovat svůj zdravotní stav, v případě potíží telefonicky kontaktovat lékaře. V zemích se zvýšeným výskytem koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 25 400 Čechů.

U zhruba 80 procent nakažených má nemoc nekomplikovaný průběh, přibližně jako chřipka. Komplikace a vážnější stavy hrozí především u nejstarších pacientů nad 80 let. Celosvětově se nakazilo přes 89 tisí lidí, zemřelo asi 3000 z nich a lékařům se podařilo vyléčit přes 45 tisíc pacientů.

Koronavirus zametl s akciemi aerolinek, za pár týdnů ztratily i přes třetinu hodnoty
Komentář Jany Havligerové: Populismus na viry nezabírá
Stopka pro linky do Jižní Koreje i severní Itálie. Vláda omezuje lety kvůli koronaviru
O azyl v Česku požádalo loni nejvíc cizinců za deset let. Většina z nich ale neuspěje

 

 

Autor: ČTK, bru, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!