Glosa Martina Čabana: Jak Babiš zdolal čínskou laťku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Glosa Martina Čabana: Jak Babiš zdolal čínskou laťku

Martin Čaban

Martin Čaban

Obecně platí, že laťka veřejné prezentace česko-čínských vztahů, jejíž polohu určuje primárně prezident Miloš Zeman, není nastavena úplně vysoko. Přesto se sluší ocenit, že ji premiér Andrej Babiš během zahájení chorvatského summitu 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou dokázal překročit.

Po jednání s premiérem Li Kche-čchiangem ve čtvrtek večer celkem realisticky prohlásil, že jestli někdo skutečně vydělává na vychvalovaných intenzivních českých vztazích s Čínou, je to hlavně Čína, jejíž dovoz k nám roste řádově vyšším tempem než český export do říše středu. A to přes mnohé vzájemné, mnohdy dost pompézní, návštěvy a přes všechno ujišťování o oboustranné výhodnosti spolupráce. Pregnantně shrnul Babišovo vyjádření expremiér Mirek Topolánek na Twitteru: „Moc vejletů, málo kšeftu.“

I toto pojetí česko-čínských vztahů je ve srovnání s tím prezidentským docela osvěžující. Jistě by se k Pekingu dalo přistupovat přísněji a s jinými prioritami. Na druhé straně apely na lidská práva nebo objímání s Dalajlámou by Babišovi stejně nikdo nevěřil. Přístup dejme tomu byznysově pragmatický je od premiéra mnohem věrohodnější.

Citic převzal majetek CEFC levněji, než se čekalo

Celkový dojem samozřejmě poněkud kazí nedávné čínsko-tchajwanské extempore ministryně Novákové, které bylo zcela v souladu se zemanovskou představou o zahraniční politice. Také je možné, že Babiš lehce přiostřil, jen aby si úplně nerozházel vztahy se západoevropskými lídry, kteří na iniciativu 16+1 hledí dost nevraživě jako na čínskou snahu rozklížit EU.

Ale nešť. Tristní situace čínských investic v Česku a hromady přefouknutých a nikdy nenaplněných očekávání jsou samy o sobě dostatečnými důvody, proč si česko-čínské vztahy zaslouží kritický přístup, jehož se ve vysokých politických kruzích zoufale nedostává. Jistě by se našly i další od strategických rizik schovaných za čínskými měšci přes zmizení Zemanova poradce až po zmiňované lidskoprávní otázky. Třeba na ně dojde ještě někdy příště. Ale spíš ne.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!