Glosa Petra Peška: Kořeny zla v Německu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Glosa Petra Peška: Kořeny zla v Německu

Glosa Petra Peška: Kořeny zla v Německu
Střelba v německém městě Hanau
• 
ZDROJ: Reuters
Petr Pešek

Petr Pešek

Masakr spáchaný v Hanau, hesenském městečku s necelými sto tisíci obyvateli, po němž zůstalo devět postřílených obětí, nemá smysl označovat jiným slovem. A stejně tak není důvod jakkoliv – tedy ani slovně – šetřit jeho pachatele, nyní též mrtvého.

Vrah, zločinec, zrůda… je jedno, jak daleko se při hledání expresiv zajde. Z dostupných informací vyplývá, že to byl extremista, xenofob a rasista. Je správné věci nazývat pravými jmény.

Byť to byl čin jedince hnaného nenávistí, nešlo o čin izolovaný. Zapadl do dalších projevů nenávisti a byl spáchán v atmosféře netolerance a vyhroceného stavu, v němž se německá společnost nachází. Je těžké to tím vysvětlovat a určitě to tím nelze omlouvat. Ale je třeba na to brát zřetel už kvůli tomu, aby se v budoucnu podobným tragédiím předešlo. V Německu i jinde.

Komentář Petra Fischera: Ombudsman od Kafky

Radikalizace té části společnosti, která je k radikálním postojům nejnáchylnější, nepřišla sama od sebe. Míra přistěhovalectví přesáhla – zvláště v některých oblastech – úroveň, která bývá označována za obecně společensky stravitelnou. Debata o imigraci a dalších ožehavých tématech bývá korigována či rovnou potlačována mainstreamovými mantinely. Frustrovaní jedinci získávají pocit bezmoci, který si bohužel někteří z nich ventilují tímto tragickým a zavrženíhodným způsobem.

Nic z výše uvedeného je neomlouvá, ale bylo by krátkozraké tyto společenské jevy přehlížet. Či si ulehčit mentální námahu tím, že se to hodí na politickou krajní pravici, do níž byla zařazena i Alternativa pro Německo. Protože demokracie neznamená jen ultimativní prosazování jednoho rádoby nejsprávnějšího pohledu. A protože jinak hrozí, že podobné projevy frustrace se budou opakovat, ať už méně či více násilnou formou.

Komentář Jana Žižky: Lukašenko nad propastí

Je správné, že se na místo činu vypravili přední němečtí politici včetně prezidenta Steinmeiera. A je sympatické, že se kvůli odsouzení masakru v Hanau a na památku obětí konala pietní shromáždění. Až emoce opadnou, bylo by dobré se zamyslet nad tím, odkud kořeny tohoto zla pocházejí. Nejen pro Němce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!