Dinosaurus v metru. Jak bude vypadat nová stanice Libuš na trase D? Návrh vzbudí emoce
Výtvarná podoba nové stanice metra D v pražské Libuši je známá. Zvítězil návrh trojice mladých umělců – Juliuse Reichela, Romana Výborného a Roela Jeroena van der Lindena – kteří stanici pojali jako hravou mytickou jeskyni. Jejich návrh kombinuje ornamentální kresby frézované do obkladů s autorskými sochami. Dominantním prvkem má být monumentální dinosauří socha zasahující do prostoru stanice.
Nápad, který vzešel z vyzvané soutěže Metroprojektu Praha, Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a hlavního města pod záštitou Národní galerie Praha, nyní prochází zapracováním do projektové dokumentace. Autoři začali spolupracovat s architekty a projektanty stanice Libuš.
Do soutěže se zapojili také další výtvarníci – Michal Cihlář, Hana Puchová a Jaromír Švejdík – všichni přinesli osobitá díla vycházející z jejich charakteristických technik. Výběr finalistů zaštítila Národní galerie, v porotě usedli například architekt a spisovatel David Vávra, výtvarník Kurt Gebauer nebo architektka metra Anna Švarc.
„Pražané se mohou těšit na výzdobu stanice, která zaručeně vzbudí pozornost. Mladí výtvarníci ji totiž pojali jako prostor pro zaznamenání novodobých mýtů,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. Podle něj budou do obkladů vyrývány reliéfy inspirované příběhy místních obyvatel.
Stanice metra jako generační posun
Architektka metra Anna Švarc označila návrh za generační posun. „Jednou z jeho nejsilnějších stránek je hravost a také fakt, že prostupuje z nástupiště až na povrch nového náměstí, čímž ke svezení metrem přímo láká,“ uvedla.
Stanice Libuš navazuje na výtvarné pojetí dalších zastávek na budované trase D – Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory. Umění se v pražském metru uplatňuje už od jeho vzniku. „Pražské metro je často označováno za největší pražskou galerii díky své bohaté sbírce výtvarných děl,“ připomněla Michaela Kulhavá z Metroprojektu Praha, architektka stanice Libuš a členka poroty.
Podle Kulhavé návrh pro stanici Libuš vzbudil vášnivé debaty. I to ale v umění podle ní hraje roli. „Umění má probudit emoce. Zahajujeme aktivní spolupráci s autory vítězného návrhu a těšíme se na výslednou podobu stanice,“ doplnila.
Umělci, kteří se zapojili do soutěže:
- Michal Cihlář, český grafik, ilustrátor, fotograf a výtvarník, spjatý s grafikou pro Zoo Praha, založil svůj návrh na technice linorytu a jako motiv si zvolil přírodní památku Modřanská rokle. Porota ocenila především technickou kvalitu a příběh motivu soutěžního návrhu.
- Hana Puchová, malířka a ilustrátorka, jejíž nejčastějšími tématy jsou portréty, zátiší a prostředí, v nichž žijí lidé, přinesla do prostoru nástupiště poetickou malbu s motivem divokých hus. Připomněla tak historii této lokality s pověstí o chovu hus již od středověku a husím perem ve znaku Libuše.
- Jaromír Švejdík, zpěvák, textař, skladatel, výtvarník a spoluautor kultovní komiksové trilogie Alois Nebel ve svém návrhu také čerpal z motivu krajiny, navíc byl inspirován svým nedávným pobytem v Portugalsku. Vznikl tedy propracovaný návrh v duchu modrotisku.
- Julius Reichel je intermediálním umělcem, který se zabývá tvorbou objektů a malbou. Ve své tvorbě smazává hranice mezi obrazem a objektem. Hravost jeho děl přitahuje pozornost a nutí diváka klíčovat autorova sdělení. A právě tuto hravost přenesl do vítězného návrhu pro stanici Libuš. Spolu s ním se na návrhu podíleli Roman Výborný, malíř, umělec vystupujíc pod pseudonymem Namor Ynrobyv a nizozemský malíř Roel Jeroen van der Linden žijící v ČR. Tato autorská trojice v soutěži zvítězila a uspěla s návrhem originálních ornamentálních kreseb frézovaných do obkladu a navrhla do prostoru nástupiště a parteru nad stanicí autorské sochy.