Jan Stuchlík: Přiměřená cena zelené energie | E15.cz

Jan Stuchlík: Přiměřená cena zelené energie

Jan Stuchlík: Přiměřená cena zelené energie
Větrné elektrárny v Německu
• 
ZDROJ: ČTK

Jan Stuchlík

Evropská komise vydala zprávu o pokroku v plnění cílů pro obnovitelné zdroje. Proč se nezeptat, zda se investice do zelené energie vyplatí. Vyjděme ze zpráv a studií komise. Podpora OZE přijde každoročně na čtyřicet miliard eur bez započítání nákladů vyvolaných v přenosových a distribučních sítích. To ovšem není hodnota elektřiny či tepla, protože ta se platí zvlášť.

Za čtyřicet miliard eur ročně si kupujeme lepší životní prostředí a snížení závislosti na dovozu paliv. Komise spočítala, že díky OZE Evropa ušetřila v roce 2013 za dovoz fosilních paliv třicet miliard eur. Tuto částku je třeba snížit o patnáct procent, jimiž se na produkci zelené energie podílejí velké vodní elektrárny. Ty stály před zeleným boomem a nepobírají žádnou podporu.

Energetická bezpečnost tak má hodnotu 25,5 miliardy eur. Dále komise tvrdí, že díky OZE Evropa nevypustila 388 milionů tun oxidu uhličitého. Jenže tři čtvrtiny z toho pocházejí z výroby elektřiny. Ty je třeba odečíst, protože každoroční objem vypouštěných emisí v elektroenergetice je regulován trhem s emisními povolenkami.

Sečteno a podtrženo, předloňské přínosy OZE lze vyčíslit na 44,8 miliardy eur

Co ušetřily OZE, to místo nich vypustil někdo jiný. Čistý efekt OZE se smrskne na 97 milionů tun. V ceně emisních povolenek by měly hodnotu 0,7 miliardy eur. Při započítání plných externích nákladů klimatické změny by měly hodnotu 4,6 miliardy eur. Pak jsou tady škody na životním prostředí a na zdraví.

Při vytěsnění odpovídajícího množství uhelných zdrojů lze tento přínos ocenit na čtrnáct miliard eur. Sečteno a podtrženo, předloňské přínosy OZE lze vyčíslit na 44,8 miliardy eur. Na první pohled to vypadá, že Evropané za své peníze dostávají přiměřenou protihodnotu.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!