Jan Vejmělek: Turbulence na finančních trzích aneb Vrásek přibývá | E15.cz

Jan Vejmělek: Turbulence na finančních trzích aneb Vrásek přibývá

Jan Vejmělek: Turbulence na finančních trzích aneb Vrásek přibývá
Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová na obrazovce newyorské burzy
• 
ZDROJ: čtk/AP

Jan Vejmělek

Vstup do letošního roku byl ve znamení turbulencí na finančních trzích, když se pod silným prodejním tlakem ocitly akciové i komoditní trhy a zvýšily se požadované rizikové prémie na straně investorů. Výsledkem zpřísněných podmínek na finančních trzích bylo například odložení dalšího zvýšení dolarových úrokových sazeb.

I když se před více než dvěma měsíci začala situace na finančních trzích stabilizovat, američtí centrální bankéři opětovně začínají připravovat trhy na zvýšení dolarových úrokových sazeb. V Evropě to vypadá, že plody utaženějších podmínek z finančních trhů budeme teprve sklízet. Nálada průmyslníků atakuje v mnoha zemích mnohaměsíční minima.

I když průmyslová aktivita v eurozóně podle indikátoru PMI stále roste, jedná se o nejslabší výsledek za poslední tři měsíce. Navíc zlepšení zaznamenalo pouze Německo a Nizozemsko, v útlumu zůstává průmyslový sektor nejen v Řecku, ale i ve Francii.

Nálada českých průmyslníků do značné míry situaci v klíčových evropských zemích kopíruje. Není divu, zhruba polovina produkce české průmyslové výroby je vyvezena.

Český PMI v květnu poklesl čtvrtý měsíc v řadě, nové zakázky rostou pomalu. Exportní výkonnost českých producentů, zejména díky automobilovému průmyslu, však zůstává nečekaně vysoká. Riziko, že se slabší výkonost našich západoevropských sousedů dotkne ve finále i nás, se ale zvyšuje.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!