Komentář Lukáše Kovandy: Vygumuje Středula i Babiše? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Lukáše Kovandy: Vygumuje Středula i Babiše?

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Šéf odborů Josef Středula odvádí zatraceně dobrou práci. Jsou ho plná média, je dravý a ryčný. Vygumoval ze scény sobotkovskou sociální demokracii, a to tak obratně, že v celospolečenském povědomí přetrvává přesvědčení, že za úpadek ČSSD může pouze Andrej Babiš.

Problém tkví v tom, že když mají odbory schopného šéfa, musí si zbytek společnosti držet peněženky. S jídlem roste chuť. Případné pokračující odborářské úspěchy se stávají klíčovou vnitřní ekonomickou hrozbou pro celé Česko.

S jen mírnou nadsázkou lze říci, že zatímco osobou, která nejvíce ohrožuje zdraví české ekonomiky zvenčí, je americký prezident Donald Trump se svou obchodní válkou, zevnitř je to právě nenasytný Středula.

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor, musejí vyklidit své domy

Ovšem zatímco oponovat Trumpovi patří dnes takřka k bontonu, a to do jisté míry oprávněně, oponentura Středulovým odborářům získává nádech nesolidární, ba sobecké nepřejícnosti.

Proč bychom v čase prosperity neměli mít vyšší mzdy ve státní i v soukromé sféře? Proč bychom neměli mít vyšší minimální mzdu? Vždyť firmy jsou přece ziskové. Jako nepřejícní touží ze všech nejméně vypadat politici. Hlavně ti vládní.

Takže odborům přitakávají a ustupují, až někteří z nich končí vygumováni v zapomnění. Nemají už co nabídnout a to, co nabízejí, umí lidu lépe prodat Středula.

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

Jedním z důsledků je, že premiérem už není Sobotka, ale Babiš. Ten musí myslet na stav státní kasy i na svůj elektorát. Jeho nezanedbatelná část si žádné plošné navyšování platů státních zaměstnanců, a tedy ani další zadlužování, nepřeje.

Dobře je to vidět v poslední době, kdy se Babiš – zjevně na základě nejnovějších průzkumů veřejného mínění – snaží „lovit“ napravo. V průzkumech, zdá se, vychází, že probíhá či hrozí významnější odliv pravicovějších, či dokonce středových voličů od hnutí ANO. Námluvy s komunisty pro ně mohly být příliš silnou kávou.

Komentář Lukáše Kovandy: Špuntovka na Středulu neplatí

Takže v posledních dnech stačil Babiš v jediném rozhovoru souhlasit s Václavem Klausem mladším i Václavem Klausem starším a k tomu ještě pořádně pochválit Trumpa. Opřel se současně do ODS.

Prý právě tato strana může za to, že ANO muselo ustoupit s karenční lhůtou, což značí zátěž pro živnostníky a podnikatele. Pokud by ODS byla s ANO ve vládě, nikdy by k tomu nedošlo.

U pražského Václaváku vznikne tramvajová trať odnikud nikam

A k tomu všemu se Babiš snaží opět si naklonit svého středopravého voliče právě rezolutním odporem proti Středulovu požadavku na plošný růst platů státních zaměstnanců. Jako obvykle mu v rámci trvajícího spojenectví přispěchal na pomoc Hrad.

Tím pádem se Středula ocitá v dosud nepoznané situaci. Stojí proti němu dvě nejtěžší váhy české politiky.

Vrcholovému manažerovi ČEZ nevyšla investice do zdravého jídla

A dokud průzkumy, jež si dělá hnutí ANO, neřeknou jinak, bude tomu tak. Gumovat Babiše se Zemanem nepůjde tak snadno jako Sobotku.

Což je pro ekonomiku naší země jedině dobře. Odborářská party musí skončit, jinak nás všechny čeká šeredný bolehlav.

Autor je hlavním ekonomem společnosti Cyrrus

Středula: Chceme konec levné práce a zkrácení pracovní doby
Odboráři v ČSOB vyhlásili stávkovou pohotovost.  Podpořil je i Středula
Christian Tod: Nepodmíněný příjem lze zavést už teď, peníze by se na něj našly
Cena bytů na jaře meziročně vzrostla o deset procent. Tempo však klesá, tvrdí analytici
Dlouhá třída se změnila na pražskou „Stodolní“. Podívejte se, na co všechno návštěvníky láká
V Česku roste počet exekucí a chybí dostupné bydlení, varuje analýza Social Watch

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!