Komentář Michaela Romancova: Trump stvořil nebezpečnou iluzi | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Michaela Romancova: Trump stvořil nebezpečnou iluzi

Komentář Michaela Romancova: Trump stvořil nebezpečnou iluzi
Donald Trump a Vladimír Putin
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Michael Romancov

Michael Romancov

Přelom minulého a tohoto týdne patřil ruskému prezidentu Putinovi. Nejprve se v Moskvě stal hvězdou předávání medailí finalistům fotbalového šampionátu, o den později v Helsinkách zastínil Donalda Trumpa.

Začněme fotbalem. Rusko zvládlo pro lukrativní globální produkt vytvořit důstojné podmínky. Politolog Leonid Radzichovskij si všiml, že cizinci měli možnost vidět vybrané ruské destinace a že jim i Rusům se naskytla možnost poznat jeden druhého.

Tím se otevřel prostor pro rozptýlení stereotypů, například že v Rusku je hlad a za každým stromem číhá agent KGB. Anebo že všichni cizinci jsou rusofobní homosexuální pederasti.

Rusko potřebuje terapii, říká novinář Peter Pomerancev

Současně však Radzichovskij dodal, že turisté si nemohli všimnout toho, čím se Rusové nechlubí a co je trápí: „Medicína, soudnictví, sociální zabezpečení… Možná už je to jako v Riu, ale Kodaň to stále není.“

Na fotbal nakonec došlo i v Helsinkách. Trump Putinovi šampionát pochválil, vzápětí dostal darem míč a nabídku, že Rusko Americe předá zkušenosti s organizací. Oba zapomněli, že USA už šampionát úspěšně zvládly v roce 1994 a že v roce 2026 budou akci pořádat spolu s Mexikem a Kanadou.

Analýza: Režisér Stone nechal Putina mluvit, vynikla tak ruská z nouze ctnost

U arogantního Trumpa nepřekvapí ignorování všeho, co nesouvisí s jeho osobou včetně sousedů a spojenců. Ale u Putina se nejspíš jednalo o promyšlený krok, který jen podtrhl kýžené vyznění summitu – já a Donald, Rusko a Amerika.

Navzdory Trumpovu prosazování sloganu „America first!“ byl v Helsinkách všude první Putin. Sice tradičně dorazil se zpožděním, které mu Trump vrátil tím, že do prezidentského paláce přesto přijel až jako druhý.

Rusové řeší, jak nenechat fotbalové stadiony zpustnout. Putinův přítel přestěhoval tým do Soči

Ale to byl jediný úspěch amerického lídra. V čem je problém, vezmeme-li v úvahu, že obří nepoměr sil mezi Ruskem a USA zůstává i po summitu nezměněn?

Putin prohlásil, že pokusy o izolaci Ruska zkrachovaly. Obě strany se prý shodly na zájmu rozvíjet vzájemné vztahy v oblasti bezpečnosti a stability, v předcházení krizím či boji s terorismem.

Ruským národním zájmem je zabránit nukleární válce, tvrdí moskevská politoložka Gaman-Golutvinová

A také ve sféře ekonomiky, čímž byl učiněn první krok ke zlepšení bezprecedentně špatné situace, k níž přitom podle Putina neexistují objektivní důvody.

Je nepředstavitelné, aby kterýkoli z předchozích amerických prezidentů přijal od sovětského generálního tajemníka nebo ruského prezidenta tvrzení, že flagrantní porušení mezinárodního práva a podkopání světového řádu, jejichž hlavním architektem a ochráncem jsou právě USA, není objektivní příčinou pro zhoršení vztahů. Trump však k těmto nehoráznostem mlčel.

Igor Lukeš: Babiš a Trump se zásadně liší, oligarchové ve funkcích jsou ale smrtí politiky

Navrch během jednání dostal od Putina ujištění, že se ruský stát nevměšoval do amerických voleb, z čehož Moskvu viní američtí vyšetřovatelé a část Kongresu.

Trump, posedlý sám sebou, tím Rusku přiznal politickou paritu a vytvořil nebezpečnou iluzi obnovené rovnováhy sil. Amerika úlet svého prezidenta ustojí. A snad i Moskva uzná, že se jedná jen o optický klam. Pokud ne, čekají nás jen další a další konfrontace.

Autor je politický geograf

Komentář Lukáše Kovandy: Pozor, v Turecku zlevňuje pivo
Komentář Martina Čabana: Vláda politické křeče
Komentář Bohumila Pečinky: Opozice je Babišovým spojencem
Podmořské kabely vyhrávají nad satelity

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!