Komentář Pavla Veselého: Co popřát Dukovi | E15.cz

Komentář Pavla Veselého: Co popřát Dukovi

Pavel Veselý

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před pár dny oslavil 75. narozeniny pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Je to pro arcibiskupa takzvaný kanonický věk, kdy má podle kanonického práva odejít „do důchodu“. Každý z biskupů musí nejpozději v tento den napsat dopis papeži a vzdát se úřadu. Platí to i pro arcibiskupa pražského a primase českého. Co mu k jubileu popřát? 

Kardinál Duka byl kdysi politickým vězněm stejně jako jeho otec František Duka, který sloužil u RAF a také zažil komunistické kriminály. V církvi je Duka liberálním proudem často s nevolí vnímán jako stoupenec tradičního, konzervativního myšlení, který se navíc snaží diplomaticky vycházet s představiteli státu. Včetně prezidentů Klause a Zemana.

V Dukově případě se však nejedná o vztahy na základě podřízenosti, ale partnerství státu a církve. A k tomu komunikace mezi nejvyššími představiteli církve a politiky patří. Ostatně například Karel Schwarzenberg v minulosti tuto schopnost kardinála Dominika Duky ocenil, když vyzdvihl jeho schopnost jednat s Václavem Klausem stejně rozumně a úspěšně jako s Milošem Zemanem.

Duka se nedávno velmi jasně vyjádřil i k politické situaci, když označil za velké nebezpečí komunisty a kritizoval účast prezidenta Zemana na jejich sjezdu. Současně ale dokázal napomenout i představitele opozice, kteří prý postupují jako demokratičtí ministři v roce 1948, což velmi ohrožuje svobodu.

Hodně to kardinál Duka schytal za rozeslání dopisů představitelům všech parlamentních stran včetně SPD. Je ale třeba si uvědomit, že šlo o akt demokracie bez výhrad, demokracie neselektivní, v níž spolu mají mluvit všichni. Navíc se Duka tímto aktem postavil za všechny, kteří k volbám přišli, protože ať hlasovali jakkoli, projevili svůj občanský postoj. A jak Duka mnohokrát zmínil, církev stojí na straně národa. V tomto směru kardinál Duka pokračuje v linii, kterou nastolil již kardinál Tomášek.

Duka je mužem shody. Velký diplomat. Podařilo se mu dokončit mnoho věcí, které se zdály být neřešitelné. Díky němu skončil spor o katedrálu Svatého Víta, Václava a Vojtěcha s tím, že bude vnímána jako symbol a bude společným vlastnictvím církve i státu.

Dalším velkým činem je dořešení „církevních restitucí“, které mají hlubší význam především v tom, že se jedná o odluku státu od církve. Ale také o dohodu na společném postupu dalších 17 církví a náboženských společností v Česku. Je smutné, že stát se stále svého postavení a ovládání církví nechce vzdát a v každých volbách se církevní karta dá využít.

Třetím úspěchem, který stojí za zmínku, je repatriace kardinála Berana. Kardinál Dominik Duka si tedy nepochybně zaslouží srdečné přání k jubileu. A pokud bude pověřen ještě nějakou dobu setrvat ve svém úřadu arcibiskupa pražského, přejme mu hodně zdraví a síly.

Autor je publicista

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video