Putin až do smrti (komentář Tomáše Glance) | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Komentář Tomáše Glance: Putin až do smrti

Tomáš Glanc

Většinou znamená pád vlády politické zemětřesení. A pokud k němu dojde v největší zemi světa, je na místě položit si otázku, co se to vlastně děje.

Rusku se za posledních 20 let podařilo uskutečnit sen mnoha svých politických myslitelů a literárních utopistů různých dob. Vydalo se svou vlastní cestou, neopičí se po západních hodnotách, nehrozí mu labilita a proměnlivost demokracií.

Montesquieu se svým dělením moci na výkonnou, zákonodárnou a soudní nikdy neměl v Rusku na růžích ustláno. Jako produktivnější se zde opakovaně osvědčila veškerá moc soustředěná do jednoho centra a likvidace opozičních názorů, neřku-li konkurenčních politických programů.

Proto se i nynější změna vlády provádí v atmosféře stabilního klidu, ze dne na den a za absolutní podpory jediné relevantní politické strany, bez zneklidňujících polemik nebo kritiky. A jak tomu v Rusku bývá už po staletí, ví se jen málo o tom, co se v mocenském centru, hermeticky odděleném od zbytku světa, vlastně doopravdy odehrává a jaký to má cíl.

Jisté je, že nový předseda vlády Michail Mišustin je věrným kremelským insiderem. Téměř deset let vedl federální daňový úřad, novináři mají doklady o jeho vile na prominentním předměstí Moskvy. V přepočtu činí její hodnota přes 200 milionů korun, v katastru nemovitostí je v kolonce majitele uvedena „Ruská federace“.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!