Německý diář Petra Fischera: Virové detaily | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Německý diář Petra Fischera: Virové detaily

Petr Fischer

Petr Fischer

I v probíhající koronakrizi platí, že v detailech se skrývá klíč ke všemu. Takové mytí rukou a odstup od ostatních lidí na dva metry pomůže proti viru ze všeho nejvíc, a přitom jde o úplnou maličkost, která nic nestojí, opakují dokola německá média. Jenže i v Německu, jak s oblibou ironizuje tamní tisk, je osmdesát milionů epidemiologů a virologů, tak jako tu existuje 80 milionů fotbalových expertů a trenérů, a tak se hledá jinde, protože všichni zaručeně vědí, jak, co a kdy se má proti viru udělat. V tom se Česko zásadně neliší, jen těch odborníků je pouze deset milionů.

Podstatný rozdíl je snad jen ve zkoumání detailů, na něž se intenzivně vrhli němečtí vědci. V malém se totiž nejlépe odhaluje chování viru a způsoby, jakými se skutečně šíří. Mnoho lidí si dnes v Německu ještě myslí, že virus jen tak létá vzduchem, přitom jsou cesty jeho šíření mnohem jednodušší a méně záhadné.

Profesor Hendrik Streeck, který zkoumá tyto mechanismy v Severním Porýní-Vestfálsku, se svým týmem například empiricky zjistil, že virem se nenakazíte z domovních klik, kde virus nepřežije. Virolog se v deníku FAZ svěřil i s důležitým poznáním z případu Webasto. Zaměstnankyně této bavorské firmy, která má velkou pobočku i v čínském Wu-chanu, přivezla virus přímo z Číny do Německa. A nakazila jím několik kolegů, kteří byli mezi prvními případy nemoci v Německu. Streeck ale odhalil, že žena nenakazila nikoho ani v letadle, ani v hotelu, kde pobývala. Nákazu rozšířila výhradně mezi kolegy, s nimiž byla delší dobu v intenzivním blízkém kontaktu. Streeck v tom vidí naději, že přísná opatření už brzy budeme moci zmírnit.

Světlo na konci tunelu možná už svítí. Myjte si dál ruce, a hlavně: na nikoho se nelepte.

Německo v souvislostech: Adidas se kaje. Zklamali jsme vás, nájmy už platit budeme

Německý realitní trh čeká ochlazení. Ekonomové nevylučují ani konec desetiletého růstu

Evropa riskuje čtyři ztracená růstová léta, obnova potrvá déle než ve světě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!