Zdeněk Pečený: Globální socialismus | E15.cz

Zdeněk Pečený: Globální socialismus

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond se minulý týden hlasitě opřel do americké centrální banky. Prý by měla ještě počkat se zvyšováním úrokových sazeb. V rámci solidarity se zeměmi třetího světa, rozuměj rozvíjejícími se ekonomikami. Ty by prý mohly vyšší dolarové úroky ohrozit a ekonomicky destabilizovat. Proč by to ale mělo Američany zajímat?

Tyto země z nízkých úroků na dolaru profitovaly dost dlouho, a pokud se bez toho zhroutí, dobře jim tak. Americká ekonomika roste zhruba 2,5procentním tempem a podle toho musí centrální banka upravit úrokové sazby, které naposledy zvýšila před devíti lety. Přílišná solidarita jednou západní civilizaci asi zahubí. Příště by si mohlo Německo na pokyn MMF v rámci solidarity s Řeckem snížit produktivitu a zkrátit pracovní dobu a pak se celá Evropa může rovnou vrátit do středověku. Bude s ní pak Indonésie nebo Brazílie solidární?

To v Japonsku na to jdou centrální bankéři úplně jinak. Inspirují se v dětské literatuře. Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda si po vzoru pohádkové postavy Petra Pana myslí, že o vítězství nad japonskou deflací se nesmí zapochybovat. Petr Pan také uměl létat jenom proto, že o této své schopnosti nepochyboval. Je to už několikátá nesmyslná paralela s japonskou měnovou politikou, kterou Kuroda obšťastňuje média a veřejnost. Před časem svoji politiku přirovnal k raketě, která se snaží uniknout zemské přitažlivosti. Třeba by i ti Řekové měli místo naříkání a protestování věřit a ani na chvíli nezapochybovat. Například o tom, že to za ně nakonec přece jenom někdo zatáhne.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.