Zdeněk Pečený: Příliš draho | E15.cz

Zdeněk Pečený: Příliš draho

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komu tím prospějete? Kdo potřebuje silný dolar, ať se přihlásí. Já ne. Americké společnosti také očividně ne, protože je obírá o peníze. Naposledy silný dolar vymazal dvě miliardy dolarů ze čtvrtletních hospodářských výsledků společnosti Apple.

Čtyři z pěti Američanů nemají ani pas, takže při výjezdech do zahraničí se to také moc nepozná. Vzhledem k tomu, že je americká ekonomika s více než 300 miliony spotřebitelů velmi soběstačná a uzavřená, lze o významu pro vývozce zboží do Spojených států také pochybovat.

Naštvaní jsou naopak turisté z Evropy a Asie, kterým se dovolená na druhé straně Atlantiku či Pacifiku za posledního půlroku prodražila o dvacet procent a za poslední čtyři roky pomalu o padesát procent. Stejně trpí také ceny elektroniky. Kdyby se ECB vykašlala na tištění peněz kvůli Itálii a Španělsku a oslabování eura, bylo by lépe.

Projekt je předražený. Slyšeli jsme to tento týden tak postopadesáté o Opencard, kouzelné kartičce Pražana, která dokázala sloužit jako luxusní tramvajenka.

Mediální kopaná mezi pražským magistrátem a dopravním podnikem a společností eMoney Services je už velmi unavující. Jeden obviňuje druhého. Proč se na to už nevykašlou a nezavedou MHD zdarma?

Přinejmenším by se ušetřilo za vymýšlení systému, jak za dopravu platit – mincové automaty nejsou nejlepší řešení, člověk aby před nákupem jízdenky nejdříve vybral nápojový automat. Narovnal by se tak i rozdíl mezi těmi, kteří za hromadnou dopravu stejně neplatí, a těmi, kteří ke své škodě platí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video