Rozhodnutí soudu je stopka pro moji celostátní politickou kariéru, říká hejtman Martin Půta

Video placeholder
Petr Dimun

Ani nepravomocné rozhodnutí soudu nezměnilo nic na jeho přesvědčení, že před soudem neměl nikdy stát a státní zastupitelství a policie se dopustily manipulace. „Řekl to i soudce, podle něhož byla obžaloba něco jako stavebnice lego, ke které nemáte podrobný návod, ale jenom fotografie a teprve v průběhu jejího sestavování zjistíte, že okna nejsou čtvercová, ale obdélníková,“ říká v podcastu Petra Dimuna liberecký hejtman Martin Půta.

Soud ve středu po deseti letech od obvinění shledal libereckého hejtmana Martina Půta částečně vinným z manipulací při realizaci dotačního projektu opravy kostela svaté Máří Magdalény v Liberci. 

Avšak oproti obžalobě, která Půtu vinila z ovlivňování dotačního řízení a přijetí úplatku ve výši 830 tisíc korun a žádala trest pěti let nepodmíněně, je výsledek soudu rozpačitý: Půta se měl trestného činu přijetí úplatku ve výši 30 tisíc korun dopustit tím, že svému známému zajistil zaměstnání u jedné z firem, která se na projektu podílela. Za to mu soud vyměřil podmínku a peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun.

Jakkoliv Půta trvá na tom, že nic nespáchal, připouští, že dnes by se možná zachoval jinak. „Pracoval jsem s nějakým objemem informací. Ale upřímně řečeno, kdybych tehdy věděl to, co vím dnes, včetně některých důkazů, které byly před soudem provedeny, tak bych se asi při tom rozhodování zachoval jinak,“ říká Martin Půta v podcastu Dimun na webu INFO.CZ.

Odmítl ale tvrzení soudce, že byl v nadstandardním vztahu k firmě Metrostav. Předseda soudního senátu dokonce při odůvodnění použil spojení, že „Půtu měli na vodítku“. „Necítím se být na vodítku nikoho. Pan soudce to při odůvodnění rozhodnutí říkal, je to jeho interpretace, já ji odmítám,“ vysvětluje Půta v rozhovoru.

Nepravomocné rozhodnutí soudu pro Půtu ovšem znamená konec úvah o celostátní politice, jak připouští v rozhovoru s Petrem Dimunem.

V podcastu také vyčíslil, kolik ho deset let trestního řízení dosud stálo. „Náklady na obhajobu činily přes 4 miliony korun. Bez toho, že by mi ze šedesáti procent poskytlo půjčku hnutí Starostové pro Liberecký kraj, asi bych musel prodat dům a odstěhovat se s rodinou do bytu 2+1,“ konstatoval v podcastu Dimun Půta.