Volby 2018 | Volby prezidenta 2018 – výsledky a zpravodajství online | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Prezidentské volby online: Polovina lidí volila Drahoše proto, aby nevyhrál Zeman

paj
vaj
mit
ly

Druhé kolo prezidentských voleb skončilo, o necelé tři procentní body vyhrála současná hlava státu Miloš Zeman. Právě ve štábu Miloše Zemana bylo před sedmou hodinou napadeno několik novinářů, kterým pořadatelé například poničili kamery.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů
Prezidentské volby 2018 – on-line přenos 2. kola
Obnovit
17:20
28.  1.  2018
!

Dnešní den byl ve znamení reakcí na včerejší prezidentskou volbu. Veškeré zprávy můžete najít chronologicky v tomto online přenosu, který tímto končí. 

Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se příště.

Redakce E15.cz

15:08
28.  1.  2018

Zeman přetáhl nerozhodnuté voliče

Miloši Zemanovi se podle průzkumu agentury Median podařilo získat v týdnu před finále prezidentských voleb více nerozhodnutých voličů. Především se mu podařilo aktivizovat část voličů, kteří původně hlasovat nezamýšleli. Voličská jádra podle Medianu, který dnes výsledky šetření poskytl ČTK, postoj neměnila.

Zatímco Zemana chtělo počátkem týdne podle Medianu volit 30 procent oslovených voličů, v sobotu dopoledne to bylo už 35 procent. Podpora jeho rivala Jiřího Drahoše zůstala na 33 procentech. V Zemanovo vítězství věřily po celý týden tři pětiny dotázaných, v Drahošovo méně než 30 procent.

Zeman podle průzkumu dokázal během týdne přilákat ke své volbě především voliče pod 50 let bez maturity (nárůst z 22 procent na 31 procent) a pracující bez rozdílu příjmu (nárůst o sedm procentních bodů). Volila ho zhruba polovina důchodců a nezaměstnaných, zatímco Drahoše jen třetina z nich.

14:48
28.  1.  2018

Kauza napadených novinářů nekončí

14:26
28.  1.  2018

Měl se Drahoš zahovat jinak?

14:24
28.  1.  2018

Sázkové kanceláře hlásí rekord

Zájem sázkařů o volbu prezidenta republiky byl zhruba šestkrát vyšší než v případě prvních voleb v roce 2013. Podle bookmakerů sázkových kanceláří šlo o rekordní politickou nesportovní událost. Fortuna eviduje nejvyšší výhru 4,2 milionu korun při vkladu 2,2 milionu v kursu 1,91 na vítězství Miloše Zemana.

"Celkem jsme přijali sázky za více než 120 milionů korun, což je šestkrát více než před pěti lety. Nejvyšší sázka byla jeden milion korun na vítězství Jiřího Drahoše," uvedl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka.

U Fortuny si sázkaři na prezidentské volby vsadili více než 100 milionů korun. "Největší zájem byl tento pátek, kdy sázkaře v podstatě nic jiného nezajímalo, ale obecně v posledních týdnech jsme zažívali něco, co se nebojím nazvat jako volební šílenství," dodal mluvčí Petr Šrain.

Většinu sázkařů podle něj volební výsledek potěšil, před prvním kolem v souboji s osmi dalšími kandidáty mířilo 55 procent vkladů na vítězství Zemana, a také ve druhém kole v duelu dvou finalistů směřovala větší polovina sázek na výhru stávající hlavy státu.

"Na druhé kolo byly přijaty sázky celkem za 10,5 milionu - z toho pět milionů bylo přijato na výhru Miloše Zemana a na jeho vyzyvatele 2,5 milionu," potvrdila mediální zástupkyně Chance Karolína Stonjeková.

13:26
28.  1.  2018

Drahoš = Antizeman

Pro Jiřího Drahoše hlasovalo v prezidentském finále 47 procent jeho voličů především kvůli tomu, aby nevyhrál Miloš Zeman. Cíl skutečně zvolit Drahoše prezidentem mělo 52 procent jeho voličů. Vyplývá to z průzkumu Kantar TNS, který dnes zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

V případě Zemana chtělo podle průzkumu primárně 77 procent jeho voličů, aby pokračoval v prezidentské funkci. Pro 22 procent Zemanových voličů bylo hlavním motivem to, aby se hlavou státu nestal Drahoš.

Výsledky korespondují s dalším šetřením Kantar TNS, podle něhož se pro Zemana 72 procent jeho voličů rozhodlo už před prvním volebním kolem, zatímco pro Drahoše to bylo 52,5 procenta. Po prvním kole a v následujícím týdnu se pro Drahoše rozhodlo 41,5 procenta voličů, pro Zemana 20 procent. Těsně před finále Zeman přilákal na svou stranu 7,5 procenta svých voličů, Drahoš 5,5 procenta.

13:07
28.  1.  2018

Reakce ze Slovenska

13:02
28.  1.  2018

Kritika na Zemana míří i z Polska

Za špatnou zprávu pro Českou republiku, region i Evropu označil polský týdeník Polityka těsné vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. Bývalý sociální demokrat Zeman je totiž "populistický, lidový tribun", který svou obrovskou popularitu buduje na štvaní, napsal časopis na svém webu.

"Štval hlavně proti pražské kavárně, tedy českým elitám, pro které vymyslel spoustu sarkastických, jedovatých označení: sluníčkáři, vítači. Pět let takové rétoriky v době evropské krize výrazně pomohlo k tomu, že většinu v parlamentu získala řada podivných uskupení, od populistů, přes opravdové komunisty až po strany bojující proti 'islámu', který se ale v Česku nevyskytuje," usoudil komentátor.

Zemanovým znovuzvolením se podle něj dotváří "nepředvídatelné politické uspořádání" a premiér Andrej Babiš, který vládne bez důvěry a který čelí vážným obviněním z podvodného získání peněz z evropských fondů, si může být jist prezidentovou podporou. Dá se tak očekávat, že během pár týdnů či měsíců veškerou moc v Praze uchopí kruhy, které jsou ve sporu s Evropskou unií, ale mají velký zájem na dobrých vztazích s Kremlem.

11:39
28.  1.  2018

Zeman je stoupenec přátelských vztahů s Moskvou, píše ruský tisk

Ruský tisk v reakcích na znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem zdůrazňuje, že na Pražském hradě setrvá dalších pět let stoupenec přátelských vztahů s Moskvou a odpůrce sankcí, které Západ vyhlásil proti Rusku po anexi Krymu a po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Vládní deník Rossijskaja gazeta vysvětluje kouzlo hrubiánského a cynického pragmatika, které převážilo nad soupeřovou chemií, i tím, že stávající prezident lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

Populární deník Komsomolskaja pravda připomněl, že volební souboj byl těsný a že prezidentův hlavní soupeř, "představitel liberální inteligence" Jiří Drahoš kritizoval Zemana za příliš vřelé vztahy s Moskvou.

Dodal také názor analytika Stanislava Byšoka, že se Zeman trefil do příklonu Česka k pravicovému populismu, jak se to projevilo už v podzimních parlamentních volbách vítězstvím "českého Trumpa" Andreje Babiše.

11:04
28.  1.  2018

Volby budou mít jistě vliv na situace v dolní komoře

10:52
28.  1.  2018

Zeman dále rozděluje republiku, tvrdí německá média

Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel Online zase míní, že nynější třiasedmdesátiletý prezident svůj post obhájil navzdory všem negativům, která jsou s ním spojována.

"Dlouho byl favoritem. Pak se zdálo, že by ho outsider mohl těsně porazit. Teď to úřadující český prezident Miloš Zeman přeci jen ještě jednou dokázal, navzdory všem hřmotným a trapným vystoupením, navzdory bezpočtu nenávistných výroků, navzdory nemocem a chatrnosti," píše Spiegel Online.

"Zásadní otázkou teď je, jestli Zeman bude úřadovat méně konfrontačně a zvolí jiný politický kurz," míní server, podle něhož je někdejší sociální demokrat Zeman známý svou schopností měnit postoje. Dříve podle něj vystupoval jako přesvědčený stoupenec Evropy, ale později se proměnil v nacionalistického pravicového populistu, který velmi rád navštěvoval Rusko a Čínu.


10:27
28.  1.  2018

Čínský prezident Si Ťin-pching poblahopřál Zemanovi ke zvolení

Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu poblahopřál svému českému protějšku Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Prezident nejlidnatější země světa podle ní v gratulaci uvedl, že v posledních letech zažívají bilaterální vztahy prudký rozvoj a že je připraven posunout strategické partnerství obou zemí na vyšší úroveň.

Čínský prezident rovněž připomněl, že Česká republika byla jednou z prvních zemí, které uznaly Čínskou lidovou republiku a navázaly s ní také diplomatické vztahy.

10:25
28.  1.  2018

Návštěvy v krajích se Zemanovi vyplatily

Miloš Zeman vyhrál volby ve většině měst jižní Moravy, která v loňském roce jako prezident navštívil a debatoval tam s občany. Podpořilo ho více lidí v Moravském Krumlově, Veselí nad Moravou, Letovicích, Ivančicích nebo Bučovicích. K Drahošovi se přiklonila Strážnice, Kozojídky nebo Kuřim, kde také jeho soupeř diskutoval s občany.

Zeman v loňském roce navštívil Jihomoravský kraj hned dvakrát, v první i druhé půli roku. Zavítal do několika obcí, kde byl na radnicích a debatoval také s obyvateli. Největšího úspěchu dosáhl Zeman v Bučovicích na Vyškovsku, kde mu lidé dali 61,12 procenta a Drahošovi 38,87 procenta hlasů.

8:22
28.  1.  2018

Sportovci reagují na prezidentské volby

Stoupenci Jiřího Drahoše z řad sportovců neskrývali své zklamání z výsledků prezidentské volby. Vavřinec Hradilek, stříbrný vodní slalomář z olympijských her v Londýně, který velmi aktivně podporoval poraženého kandidáta, napsal na twitter: "Je mi opravdu smutno. Lež, byznys a papalášství opět vítězí."

Hradilek poblahopřál Milošovi Zemanovi, ale dodal: "Je to těžký a trpký. Jsem ale optimista a ta energie, která znamenala těch 49 procent, se musí udržet. Mějte se rádi, nebuďme k sobě sprostí."

"Jsme národ nepoučitelných. My to ale zvládnem," objevilo se na twitterovém účtu olympijského vítěze v závodech horských kol Jaroslava Kulhavého. I tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, která má doma olympijské stříbro ve čtyřhře, se těžko smiřovala s porážkou. "Nikdo z mých blízkých se neraduje, nikdo to nechápe... Jsem ráda, že jsem obklopena lidmi, kteří staví slušnost, inteligenci a pokoru na přední místa," vzkázala tenistka.

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 m překážek Zuzana Hejnová věřila, že po postupu z rozběhu Jiří Drahoš uspěje i ve finále. "Pro mě osobně hodně smutný příběh, nicméně gratuluji panu Zemanovi a jeho voličům. Panu Drahošovi rovněž gratuluji. Není všem dnům konec, pro mě je velkou inspirací. Věřím, že zase jednou v budoucnu budu hrdá na prezidenta naší republiky," prohlásila Hejnová.

Horolezec Radek Jaroš, který zdolal všechny osmitisícové vrcholy světa, si po vyhlášení výsledků posteskl, že se bude v zahraničí dalších pět let stydět. "Když jsem se to dozvěděl, nevěřil jsem svým uším. Myslel jsem si, že náš národ je na tom trošku líp," řekl. Lidé se podle něho rozhodovali na základě obav, které nejsou reálné. "Otázka migrace je možná tématem ve Španělsku, Řecku nebo Francii, u nás je to ale směšné," dodal Jaroš.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval uvedl: "Pan prezident dlouhodobě podporuje sport, osobně navštívil olympijské hry v Soči i Riu, vždy přijal české olympioniky i s trenéry na Hradě. Tudíž očekáváme jeho podporu i do budoucna."

8:20
28.  1.  2018

Biskupové vyzvali ke smíru

Výsledek prezidentské volby podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš.

Podle teologa a kněze Tomáše Halíka na Hradě zůstává člověk minulosti, kolem něhož rozdělenou společnost nelze sjednotit. Věří, že šance na změnu politické kultury není zmařena, jen na čas odložena, sdělil ČTK. 

8:07
28.  1.  2018
21:08
27.  1.  2018

Ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval Miloši Zemanovi k opětovnému zvolení prezidentem České republiky, informovala tisková služba Kremlu.

20:55
27.  1.  2018

Incidentem v Zemanově volebním štábu se na základě informací z médií zabývají pražští policisté. Potyčka s novináři zatím nemá právní kvalifikaci.

20:39
27.  1.  2018

Pro Zemana hlasovali nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. 

Zeman se podle tohoto srovnání prosadil v prvním kole i ve finále v okresech, kde loni v říjnu výrazně uspělo hnutí Tomia Okamury. Podobnost jejich výsledků dosáhla ve finále 79 procent. V případě KSČM to bylo zhruba 78 procent, u ANO 75 procent. Zeman si poměrně dobře vedl také u poloviny voličů sociální demokracie.

Podobně v případě Drahoše byla největší podobnost výsledků ve finále s Piráty (88 procent), ODS (86 procent) a TOP 09 (84 procent). Podstatně méně bodoval také u voličů hnutí Starostové a nezávislí, ačkoli měl jeho oficiální podporu.

V Praze získal Drahoš o 19.072 hlasů více, než kolik jich dostal v prvním kole společně se svými největšími podporovateli z řad neúspěšných kandidátů - Michalem Horáčkem, Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. V Brně to bylo o 3438 hlasů více. Naopak v Ostravě Drahoš ztratil 2704 hlasů.

20:30
27.  1.  2018

Večer ve znamení analýzy voleb. Do výsledku promluvila především vysoká účast

20:27
27.  1.  2018

Těsný výsledek


20:26
27.  1.  2018

Telička Zemanovi nepogratuloval, Jourová ano

Eurokomisařka Věra Jourová dnes na twitteru stručně poblahopřála Miloši Zemanovi k opětovnému zvolení do funkce prezidenta republiky. "Občané rozhodli," uvedla. Naopak od místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky se Zeman gratulace nedočkal. Telička na twitteru poděkoval těm, kdo "udělali maximum pro změnu".

Jourová i Telička přitom původně patřili k výrazným tvářím Hnutí ANO, jehož předseda a nynější premiér Andrej Babiš podpořil před pátečním a dnešním druhým kolem hlasování právě Zemana. U lidí, kteří hnutí zastupují v Bruselu ale tento postoj nadšení nevzbudil, svou spolupráci s ANO kvůli podpoře stávajícího prezidenta ukončil europoslanec Petr Ježek.


20:22
27.  1.  2018

„Útoky na novináře do demokratické země nepatří,“ říká novinář

Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jakub Unger, , jehož štáb byl napaden, řekl, že ho podobné incidenty mrzí a vztahy mezi médii a úřady by měly být korektní. "Takovéto věci do moderní demokratické země nepatří," dodal. Členka štábu Zeman znovu 2018 Barbora Filípková ČTK řekla, že k incidentu nemá žádné informace. Dotaz si nechala poslat textovou zprávou, aby mohla informace prověřit.

Na záběrech Kosové je vidět, jak se muž, který měl vedle ruky láhev piva, v doprovodu dalšího muže ze štábu odpotácel od stolku k pódiu, kde si lehl na záda. Ke zhruba 55letému muži s poruchou vědomí vyjížděla do Top Hotelu pražská záchranná služba, řekla ČTK její mluvčí Jana Poštová. "Záchranáři jej vyšetřili, zajistili a poté předali do Thomayerovy nemocnice na interní oddělení," doplnila.

20:16
27.  1.  2018
20:07
27.  1.  2018

Zeman úspěch ve městech neměl

Pouze ve čtyřech krajských městech vyhrál prezident Miloš Zeman finále voleb hlavy státu. Výrazně uspěl v Ostravě a v Ústí nad Labem, poměrně těsně v Jihlavě a v Karlových Varech, kde získal o rovných 100 hlasů více než jeho protikandidát Jiří Drahoš. Ten drtivě vyhrál v Praze. Úspěšný byl také v ostatních regionálních městech. 

20:06
27.  1.  2018

Množí se reakce týkající se útoků na novináře v Zemanově štábu

19:52
27.  1.  2018

Více fotografií z volebních štábů naleznete v galerii tohoto článku.

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu

19:52
27.  1.  2018

Výsledky v Malé Skále se musí znovu přepočítat

Na celkové výsledky v obci to vliv mít nebude, může se to projevit pouze v údaji o volební účasti. V Malé Skále, obci se zhruba tisícovkou obyvatel, podle údajů na www.volby.cz ve druhém kole hlasovalo 762 lidí, zvítězil tam Jiří Drahoš, který získal 64,6 procenta hlasů.

Kvůli přepočtu v Malé Skále nemůže být zatím zpracování celkových výsledků voleb za kraj ukončeno. Členové komise z Malé Skály podle mluvčí projevili pochybnost o správnosti údaje o počtu voličů, který zapsali.

19:46
27.  1.  2018

Německý tisk reaguje na Zemanovo vítězství

Populista zůstává prezidentem, píše server německého deníku Süddeutsche Zeitung o vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách. Výsledek hlasování, který bude mít dopady na utváření nové české vlády, považuje za překvapivý.

"Jasné vítězství Zemana přišlo jako překvapení: Většina průzkumů před volbami předpokládala, že se s náskokem několika procentních bodů stane vítězem vyzyvatel (Jiří) Drahoš," uvádí web, podle něhož zřejmě Zemanovi pomohla na Česko vysoká volební účast 66,6 procenta. Především na vesnicích a malých městech, kde má Zeman vyšší podporu, šly podle Süddeutsche Zeitung hlasovat statisíce lidí, kteří v prvním kole nevolili.


19:44
27.  1.  2018

Stoprocentní volební účast zaznamenaly dvě obce

Stoprocentní účast měli při letošním finále prezidentských voleb nejen tradičně v Čilé na Rokycansku, ale také v obci Lubné na Brněnsku. Nejmenší účast byla naopak ve Zběšičkách na Písecku - 29,4 procenta.

Ve Zběšičkách se také účast nejvíce snížila v porovnání s druhým kolem prezidentských voleb před pěti lety. V roce 2013 tam k finále přišlo 59,04 procenta lidí. Největší nárůst zájmu voličů o prezidentské finále zažili naopak v obci Vikantice na Šumpersku; účast vzrostla z 28,77 procenta na 65,88 procenta.


19:07
27.  1.  2018

Babiš popřel, že by dříve radil Zemanovi zbavit se poradců

"Jsou pánové Mynář s Nejedlým ti, kterých by se měl pan prezident zbavit?" "Tak určitě, určitě, ano, jsou to lidi kontroverzní, kteří samozřejmě měli nějaké záležitosti z hlediska prověrky, různé majetkové věci, ale já říkám, to je můj názor, já jsem i v minulosti se k tomu tak vyjadřoval stejně," reagoval 14. ledna na otázku moderátorky pořadu Partie Andrej Babiš.

Nyní ale premiér v demisi svá slova popírá. 


18:51
27.  1.  2018
!

Ve volebním štábu Miloše Zemana byli fyzicky napadeni novináři

18:42
27.  1.  2018

Zeman se zúčastní sjezdu ČSSD

Prezident Miloš Zeman má v plánu zúčastnit se únorového volebního sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové, na který ho pozval úřadující předseda strany Milan Chovanec.

Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ale Zemana opakovaně podporovali.

18:38
27.  1.  2018
18:38
27.  1.  2018

Špatná zpráva pro Brusel

Volební vítězství prezidenta Miloše Zemana je podle webového listu Politico výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

Server zároveň píše o špinavé kampani proti Zemanovu vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který byl falešně obviňován z pedofilie, spolupráce s StB a ukradením některých vědeckých patentů. Nejvíce ale podle Politico Drahošovi uškodilo tvrzení, že je podporovatelem masové imigrace, když zhruba tři čtvrtiny Čechů jsou proti.

Web televize CBS News jako další americká média připomíná, že Zeman byl jedním z málo evropských lídrů, kteří podpořili Donalda Trumpa na zvolení americkým prezidentem. Uvádí, že Zeman je považován za "vedoucí proruský hlas" v politice EU.

18:35
27.  1.  2018

I tak se dá koukat na výsledky

18:34
27.  1.  2018

Antizeman nestačil

Postavit proti Zemanovi pouze "antizemana" nestačí na jeho úspěch, komentovala slovenská média vítězství Zemana nad Drahošem ve volbě prezidenta.

18:33
27.  1.  2018

Zeman na sjezd ČSSD přijede

Prezident Miloš Zeman má v plánu zúčastnit se únorového sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové. Na sněm ho pozval úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

18:29
27.  1.  2018
!

Babiš stahuje kritiku Zemanova okolí

„Neříkal jsem, aby se zbavil svých spolupracovníků. Řekl jsem, že mu nedělají reklamu. Nic takového bych si nedovolil,“ korigoval Andrej Babiš svůj výpad proti Zemanovu okolí po prvním kole prezidentské volby. „Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky,“ uvedl Babiš.

Co tehdy Babiš skutečně řekl:

„Já na jeho místě bych udělal nějakou inventuru, co se stalo v rámci jeho úřadu za pět let, různé aféry, kontroverze. Dal bych k tomu své stanovisko a snažil se to lidem vysvětlit,“ uvedl premiér.

18:23
27.  1.  2018

Babiš přešel ke kritice fungování EU

"Není možné, aby nám v Bruselu nadiktovali, na co použijeme peníze z kohezních fondů," míní premiér v demisi.

18:24
27.  1.  2018

Politico: Zemanovo vítezství uškodí vztahům s Bruselem

Volební vítězství prezidenta Miloše Zemana je podle webového listu Politico výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

Server zároveň píše o špinavé kampani proti Zemanovu vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který byl falešně obviňován z pedofilie, spolupráce s StB a ukradením některých vědeckých patentů. Nejvíce ale podle Politico Drahošovi uškodilo tvrzení, že je podporovatelem masové imigrace, když zhruba tři čtvrtiny Čechů jsou proti.

18:14
27.  1.  2018

Pakt, který nikdy nebyl

Babiš: „Potřebujeme, aby vznikla stabilní vláda na čtyři roky. Těším se na spolupráci s panem prezidentem. Žádná mocenský pakt nikdy neexistoval.“

18:13
27.  1.  2018

Momentky ze štábu Jiřího Drahoše

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

18:09
27.  1.  2018
!

Babiš blahopřeje Zemanovi

„Chci poblahopřát panu prezidentu Zemanovi za obrovský úspěch. Většina médií mu nefandila, stejně jako většina tradičních politických stran. Občané projevili o volbu velký zájem,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš.

„Naše společnost je rozdělená, asi na polovinu. Situace není dobrá. Měli bychom se snažit lidi spojovat za naše národní zájmy.“

18:10
27.  1.  2018
18:08
27.  1.  2018

Na pódiu se společně s Milošem Zemanem nacházel také šéf ČEZ Daniel Beneš

18:00
27.  1.  2018
17:58
27.  1.  2018

Rektor UK považuje pnutí ve společnosti za nebezpečné

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima popřál znovuzvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi do dalšího období hodně zdraví a energie. Výsledek demokratických voleb je podle něj nutné respektovat a přijmout, i když ukázal, že je česká společnost silně rozdělena na dva tábory.

"Podobně silné pnutí, kterému mezi sebou tyto dvě skupiny občanů čelí, považuji za nebezpečné," napsal Zima ČTK. Jedním z důležitých úkolů prezidenta proto podle něj musí být snaha svými činy společnost opět spojovat a hluboké příkopy zahlazovat.

Zima poděkoval Zemanovu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi za nasazení, se kterým se do voleb pustil. Drahoš podle něj navzdory často vypjaté volební kampani zůstal slušný a korektní.

Zima patří k rektorům, kteří už v minulosti vystupovali proti Zemanovi. Od 1. února by měl zahájit druhé funkční období v čele Univerzity Karlovy. Zeman by ho měl spolu s dalšími 11 rektory, které zvolily akademické senáty vysokých škol a poté schválila vláda, jmenovat do funkce zřejmě v úterý 30. ledna.

17:52
27.  1.  2018

Klaun s vazbami na Kreml

Znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem znamená pokračování stávající české antiunijní a antiimigrační rétoriky, míní profesor amsterodamské univerzity a výzkumník Centra pro studium evropských politik (CEPS) Steven Blockmans. V širším kontextu podle něj hlasování jen dokreslilo celkový obraz nálad občanů v regionu střední a východní Evropy.

Pro pozorovatele mimo Česko může být podle analytika až "nepochopitelné, že takový klaun", navíc s těsnými vazbami na Kreml, dostane druhou šanci v nejvýznamnější funkci v zemi a většinovou podporu proti umírněnějšímu a liberálnějšímu kandidátovi, kterým byl někdejší akademik Jiří Drahoš. Blockmans upozornil, že Drahošova agenda většinu voličů nepřesvědčila, ani když se pokusil hrát na podobnou antiimigrační notu jako Zeman.

Analytik připomněl, že v Česku se prezident podílí především na určování a ovlivňování veřejné debaty, která nyní míří proti EU a evropským zájmům. "Jeho hlavní pravomocí je ale jmenování předsedy vlády," podotkl Blockmans, podle kterého je i tohle v Zemanově případě kontroverzní věcí. Zeman dává najevo, že hodlá i podruhé svěřit zformování kabinetu nynějšímu premiérovi v demisi Andreji Babišovi, kterého nedávno sněmovna vydala k trestnímu stíhání v kauze Čapího hnízda.

17:50
27.  1.  2018

Exportéři: Zeman nám nepomůže

Asociace exportérů od znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana žádné významné zesílení pomoci s exportem v následujících pěti letech neočekává. Asociace předpokládá, že ke změně prezidentovy podpory exportu nedojde. ČTK to dnes řekl předseda asociace Jiří Grund. Osobně Grund znovuzvolení Zemana prezidentem nepředpokládal.

Grund připomněl, že Zemanovo akcentování východních trhů v Číně či Rusku se týká jen menšiny českých exportérů. "Obrovská většina českých exportérů tam zájmy v takové šíři nemá," řekl Grund. Dodal, že Zemanova osobní podpora exportu prostřednictvím návštěv dotčených východních zemí bude zřejmě limitována jeho zdravím

17:46
27.  1.  2018

Kámoši z prognosťáku

Bývalý prezident Václav Klaus se obává toho, že příznivci poraženého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše nepřijmou výsledek voleb. Klaus to dnes řekl novinářům ve štábu znovuzvoleného prezidenta České republiky Miloše Zemana, kterému přišel pogratulovat. Dodal, že si je jistý, že Zeman a jeho spolupracovníci by porážku přijali. Bývalí a současný prezident Česka se spolu bavili jako dobří přátelé. Zeman Klause pozval na skleničku.

Před novináři se někdejší političtí rivalové bavili jako dobří známí a vtipkovali. "Těšil jsem se, že se tě zeptám, kolika hlasy jsem ti přispěl," prohlásil Klaus, který před volbami Zemana podpořil.

Zeman odpověděl, že v následujících dnech za ním budou chodit jeho známí připomínat mu, kolik procent voličů mu přinesla jejich podpora. "U každého z nich to bude určitě pět procent," dodal Zeman. "Milý Václave, ve tvém konkrétním případě, zcela výjimečně, na rozdíl od těch jiných, ti, kamaráde, těch pět procent uznávám," řekl Klausovi.

Zeman také odhadl, že proti jeho zvolení bude vystupovat takzvaná pražská kavárna, což je termín, jímž jsou označováni prezidentovi kritici. Podle Zemana je pražská kavárna "společenství sebeutvrzujících se lidí, kteří toho v životě mnoho nedokázali". "Pokud nebude teď pět let chtít fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa," dodal prezident na adresu svých odpůrců.

Klaus na to znovu poznamenal, že by byl rád, kdyby poražení výsledek přijali. "Jsem zvědav, jestli poražení nebudou křičet, že demokracie prohrála," prohlásil. Zeman pak Klause pozval na skleničku na oslavu vítězství.

Exprezident Václav Klaus dorazil do štábu Miloše Zemana.

Exprezident Václav Klaus dorazil do štábu Miloše Zemana.

17:40
27.  1.  2018
!

Konečné výsledky

Prezidentem byl letos znovu zvolen Miloš Zeman. Podle konečných výsledků získal 51,36 procenta hlasů. Svého soupeře Drahoše porazil o 152 184 hlasů. Finále prezidentských voleb provázela rekordní účast. Hlasovat přišlo 66,6 procenta lidí.

Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš uspěl také u Čechů v zahraničí. Voliči přednost Drahošovi ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43.

Zemanova druhá inaugurace se podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře bude konat tak jako před pěti lety 8. března na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu.

17:36
27.  1.  2018

Co znamenají volby pro Středulu

Volby ukázaly, že se mnoho lidí v České republice cítí nekomfortně, míní odborář Josef Středula. Politici by podle něj měli věnovat víc pozornosti venkovu, rodinám či důchodcům.

17:34
27.  1.  2018

Reakce Lubomíra Zaorálka

17:33
27.  1.  2018

Drahošovo vítězství v zahraničí

V zahraničí bodoval u krajanů a českých turistů v prezidentské volbě Drahoš, dostal 90,3 procenta hlasů. Zemanův zisk činil 9,7 procenta.

17:30
27.  1.  2018

Vítěství populismu

Světové agentury se vesměs shodují, že prezidentské volby v Česku vyhrál Miloš Zeman nad svým vyzyvatelem Jiřím Drahošem populismem a protiimigračním postojem.

Jeho vítězství považuje agentura Reuters za "tiché uznání Zemanova tvrdého postoje proti přistěhovalectví a jeho dvoření se Rusku a Číně". "Hlasování odrazilo rozdíly mezi liberály a konzervativci, které se objevují i jinde v Evropě a ve Spojených státech," dodala agentura.

Podle agentury DPA šlo o "velmi emocionální volbu mezi politickým veteránem a akademickým outsiderem". "Češi si nakonec vybrali vyzkoušené. Proruský prezident Zeman zůstane pánem Prahy ještě dalších pět let," dodala DPA. Agentura rovněž připomíná, že Zemanova předvolební kampaně byla postavena na protiimigrační rétorice a vyhranění se proti údajnému vítání migrantů podobnému tomu v Německu.

17:26
27.  1.  2018

Pusu dostal i Chovanec. Zeman pozval na sjezd

Úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec pozval prezidenta Miloše Zemana na únorový sjezd ČSSD v Hradci Králové. Neumí si představit, že by prezident nepřijel, řekl novinářům v Zemanově volebním štábu. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal.

Zeman by podle Chovance měl mít v Hradci Králové možnost znovu po letech ČSSD říct svůj názor. Sociální demokracie bude 18. února vybírat nové vedení po neúspěchu ve sněmovních volbách loni na podzim. Chovanec, který stranu vede od loňského Sobotkova odstoupení, zatím nepotvrdil, jestli se bude ucházet o funkci v čele ČSSD. Rozhodnout by se měl na nedělní krajské konferenci v domovském Plzeňském kraji.

Chovanec sledoval sčítání hlasů v salonku s prezidentem. "Jen jsme pečlivě sledovali výsledky, bylo tam chvílemi hrobové ticho," uvedl. Od Zemana podle něj dostal pusu. Odmítl, že by se uskutečnila také diskuse s šéfem SPD Tomiem Okamurou, který v salonku také byl, o případné vládní spolupráci. "To nepřipadá v úvahu," řekl. Trvá totiž mimo jiné na proevropském uspořádání vlády, což se s názory SPD neslučuje.

Miloš Zeman a Milan Chovanec

Miloš Zeman a Milan Chovanec

17:25
27.  1.  2018

Hradní kancléř Vratislav Mynář po vítězství Miloše Zemana:

„Obhajovat mandát je vždy horší, než vyhrát poprvé. Věřil jsem však, že Česká republika porazí Prahu a blízké okolí. Věřil jsem také ve zdravý úsudek obyvatel. Když jsem viděl, jak si obyčejní lidé váží prezidenta, tak jsem vítezství věřil,“ řekl Mynář

„Žádné změny v kanceláři momentálně neplánujeme. Mrzí mě, že pan premiér mluví bez osobní zkušenosti a dává na to, co se dočetl v médiích. Udělám vše proto, aby kancelář prezidenta republiky fungovala minimálně stejně dobře,“ reagoval Mynář na kritiku Andreje Babiše, kterému vadí nejbližší spolupracovníci Miloše Zemana.

„Při financování jsme postupovali v souladu se zákonem, mediální inkvizice však nahání sponzory, kteří tam na kampaň přispěli,“ vysvětloval také Mynář pochybnosti kolem Zemanovy kampaně.

Inauguraci Hrad plánuje na 8. března.

17:24
27.  1.  2018

Politika strachu

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách bude v Německu vnímáno jako potvrzení toho, že v Česku a střední Evropě stále funguje politika strachu a vzbuzování obav, je přesvědčen Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Podle Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) druhé kolo prezidentské volby, v níž Zeman porazil vyzyvatele Jiřího Drahoše, ukázalo, jak je česká společnost rozdělená.

Nič připomíná, že v Německu byl pohled na české prezidentské volby jednoznačný. Na jedné straně v nich stál současný prezident, považovaný za xenofobního, protiimigračního a proruského politika, a na té druhé za liberálnějšího a proevropského kandidáta braný Drahoš.

17:22
27.  1.  2018

Klíčovou otázkou pro příštích pět let v české politice a společnosti bude, nakolik si stávající hlava státu tento rozdíl uvědomí. Sebereflexe není zdaleka jeho nejsilnější disciplínou, na druhé straně 2,7 milionu hlasů pro jeho protivníka by přece jenom nějaký efekt mít mělo, píše v glose redaktor E15 Martin Čaban.

17:10
27.  1.  2018

Gratulace ze Slovenska

17:08
27.  1.  2018

Pusinka pro Tomia

17:05
27.  1.  2018

Kandidátova manželka Eva Drahošová víru neztrácí, ke změně podle ní postupně dojde.

Co říkáte na výsledky voleb?

Mrzí mě to kvůli lidem, kteří s námi spolupracovali, kteří nám věřili, jejich práce přišla trošku vniveč. Samozřejmě s tím člověk trošku počítá, takže já se nehroutím. Prostě to takhle dopadlo. Ale myslím si, že jsme voliče nezklamali. Udělali jsme, co jsme mohli, a výsledek byl v podstatě skvělý.

Bylo to poměrně těsně.

Víte, stávajícího a vlastně nově zvoleného prezidenta znají lidé už přes dvacet let. Manžel nastoupil před rokem a je to vlastně velký úspěch, když ho v té době vlastně nikdo neznal.

Jak vímáte tu atmosféru? Sem do štábu přijelo mnoho podporovatelů.

Ta podpora lidí je úžasná, to nás opravdu během té kampaně velmi nabíjelo. Tady vidíme, že to lidem dávalo a dává naději, že k té změně postupně dojde.

Šla byste do toho znova?

Určitě. Byla to skvěla zkušenost a určitě bychom do toho šli znova. Celá ta kampaň byla velmi pozitivní. Nelituji vůbec ničeho, snad jen času na naši rodinu, na naše vnuky. Ale jinak ničeho nelituji.

Eva Drahošová ve volebním štábu

Eva Drahošová ve volebním štábu

17:01
27.  1.  2018

„V České republice je čím dál více občanů s kritickým myšlením, kteří dokážou zhodnotit situaci,“ uvedl volebním štábu Tomio Okamura. „Je protiislámský, protiimigrační, vlastenecký,“ hodnotí Zemanovo zvolení Okamura.

Tomio Okamura podpořil Zemana

Tomio Okamura podpořil Zemana

17:00
27.  1.  2018

Okamurovci gratulují

Hnutí SPD gratulovalo Zemanovi k vítězství. Podle Okamurova hnutí to je volba na obranu suverenity Česka a volba ve prospěch přímé demokracie.

17:02
27.  1.  2018
16:59
27.  1.  2018

Muž pevných zásad

16:57
27.  1.  2018

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po znovuzvolení Zemana připomenul, že změnu chce víc než dva miliony lidí. Nezapomínejme, že Česká republika je parlamentní demokracií, uvedl.

16:57
27.  1.  2018

16:52
27.  1.  2018

16:52
27.  1.  2018
!

Zemanovo zvolení znamená, že nebude vydírat Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování vlády. Bude platit podmínka 101 hlasů, řekl prezident.

16:50
27.  1.  2018

Babiš gratuluje Zemanovi

16:45
27.  1.  2018
16:42
27.  1.  2018

„Svůj tým na Hradě doplním novináři z Bakalových novin. Požádám Zdeňka Bakalu, aby se stal mým ekonomickým poradcem na téma, jak úspěšně tunelovat českou ekonomiku,“ odpověděl Zeman na otázku novinářky z vydavatelství Economia, jestli obmění svůj tým na Pražském hradě.

16:40
27.  1.  2018
16:37
27.  1.  2018
16:35
27.  1.  2018

Daniel Hůlka ve volebním štábu Miloše Zemana zpívá hymnu

16:35
27.  1.  2018

„Když jsem odjel na Vysočinu, ujali se politiky lidé, kterým to moc nešlo. Bylo to, jako by letadlo pilotovali lidé, kteří se to naučili jen při hrách na počítači," pokračuje ve svém vyprávění Zeman.

16:34
27.  1.  2018

„Když jsem se stal předsedou ČSSD, většina médií napsala, že je to konec této strany,“ uvedl Zeman. „Franta Ringo Čech byl tehdy jediný, kdo se mě v rozhlase zastal. Slíbil jsem, že vstoupíme do Strakovy akademie a tak se do pěti let stalo.“

16:32
27.  1.  2018

Poslední politické vítězství

„Toto je moje poslední politické vítězství. A za ním už nebude žádní politická porážka,“ řekl Zeman. „Rozhodně nehodlám iniciovat změny ústavy.“

16:30
27.  1.  2018

Zeman: "Relativně těsné vítězství nejvíce těší."

16:29
27.  1.  2018

"Před pěti lety mi dalo důvěry dva miliony sedm set tisíc voličů. Teď to bylo osm set tisíc voličů. Jdu do dalších pěti let nabyt důvěrou občanů České republiky," řekl Zeman.

16:27
27.  1.  2018

„Dovolte mi poděkovat vám za pomoc při volbě prezidenta republiky. Bez vás bychom to nevyhráli,“ prohlásil Zeman. Poděkoval pražským voličům, kteří mu dali svůj hlas.

16:26
27.  1.  2018

Zeman nejdříve předal květiny "své milované ženě" a "své neméně dceři".

16:26
27.  1.  2018

Štáb Jiřího Drahoše se pomalu vyprazdňuje. Sám Drahoš nyní poskytuje domluveným médiím rozhovory

16:25
27.  1.  2018
!

Miloš Zeman přichází mezi své příznivce

16:22
27.  1.  2018

Rozdělená země

Podle neúspěšného kandidáta Marka Hilšera je společnost rozdělená, Miloš Zeman podle něj nepředstavuje dobrou perspektivu do budoucnosti. Hilšer se dál bude veřejně angažovat.

16:21
27.  1.  2018

Fico má radost

Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil radost, že Miloš Zeman ve volbách obhájil post českého prezidenta. Fico ho označil za inteligentního a zkušeného politika.


16:21
27.  1.  2018

Jak vidí výsledek voleb herní vývojář Lukáš Codr žijící v Číně

16:20
27.  1.  2018

Staré historické hranice

V druhém kole prezidentské volby vyhrál v Čechách Jiří Drahoš, na Moravě Miloš Zeman. Volební účast byla v obou historických zemích téměř shodná.

16:18
27.  1.  2018

Gazdík: Důstojná prohra

16:14
27.  1.  2018

Gratulace od Fialy


16:12
27.  1.  2018
16:12
27.  1.  2018
16:09
27.  1.  2018

Třetí nejvyšší účast

K volbám prezidenta přišlo více lidí než před pěti lety. Účast v 2. kole je třetí nejvyšší v historii ČR, víc lidí volilo jen do Sněmovny 1996 a 1998.

16:05
27.  1.  2018

Drahoš z veřejného života nechce odejít

Jiří Drahoš odpovídá na otázku, kam bude pokračovat, když neodchází z veřejného života. “Všechny možnosti jsou otevřené, o těch pozicích bych konkrétně nemluvil. Celá kampaň byla obrovská životní zkušenost, že si nedokážu představit, že bych tu příležitost nevyužil,” řekl akademik.

“Ze všech nejvíc děkuji Evě, své ženě. Je to skvělá žena a bez ní bych to tak daleko nedotáhl,” poděkoval své manželce Drahoš. “On je taky skvělej!” reagovala Eva Drahošová.

Jiří Drahoš ve volebním štábu

Jiří Drahoš ve volebním štábu

16:03
27.  1.  2018

Jiří Drahoš zpívá hymnu. Vstávají i novináři.

16:00
27.  1.  2018

Ach synku, synku

Ve volebním štábu Miloše Zemana zavládla vzrušená nálada poté, co se čeká na sečtení hlasů z posledních volebních okrsků. Jeho poporovatelé vykřikují Už je to tady. Pak začali zpívat Ach, synku, synku.

VIDEO
15:58
27.  1.  2018

Drahoš uznal porážku

„Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří přišli k volbám. Chtěl bych pogratulovat vítězi voleb Miloši Zemanovi a přeji mu do dalších dní hodně sil. Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme,“ řekl Drahoš svým příznivcům. „Jsem hrozně rád za tu velkou vlnu energie, která se vzedmula s prezidentskými volbami. Jsem přesvědčen, že tato energie nezmizí a že tu zůstane. Že tu zůstane ta vlna nadšení vás všech, kteří nesli tu naději a tu šanci na změnu dále. Moc si toho vážím.“

15:53
27.  1.  2018

Do hlavního sálu přichází Jiří Drahoš za velkého potlesku stovky příznivců.

15:52
27.  1.  2018

Internetové memy už se rozjely

15:53
27.  1.  2018

Nadšená nálada v Top hotelu

15:50
27.  1.  2018

Ve středních Čechách vyhrál Drahoš

Ve Středočeském kraji vyhrál v druhém kole voleb Drahoš před Zemanem. Po sečtení 97 pct okrsků má skoro 53 pct hlasů, Zeman zhruba 47 procent.

15:50
27.  1.  2018
15:48
27.  1.  2018

Prezidenti vítězí

Téměř všichni českoslovenští a čeští prezidenti, kteří obhajovali funkce, uspěli. Neuspěl pouze Václav Havel při druhé obhajobě funkce československého prezidenta.

15:49
27.  1.  2018

Nestandardní dění ve štábu Miloše Zemana

15:45
27.  1.  2018

Stará hlava státu

V Evropě jsou pouze tři prezidenti starší než znovuzvolený Miloš Zeman (73). Prezidentům Irska a Itálie je 76 let, hlavě sousedního Rakouska 74.

15:44
27.  1.  2018

Drahoš vyhrál v Praze

Vítězem druhého kola prezidentských voleb v Praze je Jiří Drahoš. Miloš Zeman sice bude v hlavním městě až druhý, celkově ale funkci prezidenta obhájil.

15:42
27.  1.  2018

Lakonické konstatování šéfa Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

15:38
27.  1.  2018

Kalousek: naděje na změnu zhasla

15:36
27.  1.  2018
!

Propočet ČTK: Zeman vyhrál

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období. Ve finále podle propočtů ČTK z průběžných volebních výsledků porazil Jiřího Drahoše.

Zeman by měl by podle odhadů vyhrát se ziskem mezi 51 a 52 procenty hlasů, což je méně než při první volbě hlavy státu před pěti lety.

Prezidentské finále přišel rozhodnout rekordní počet voličů, po sečtení více než devíti desetin okrsků byla dvoutřetinová.


15:33
27.  1.  2018

Veselí u Zemana

Po sečtení téměř 88 procent okrsků zavládlo ve volebním štábu Miloše Zemana bujare veselí. Muž s hokejovou šálou s portrétem Miloše Zemana skandoval: Pravda vítězí. Přidali se další podporovatelé s hesly Ať žije venkov.

15:29
27.  1.  2018

Fotografie z Drahošova volebního štábu


Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

Volební štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole.

15:27
27.  1.  2018

Ve štábu je i Drahošův podporovatel a dárce v kampani Dalibor Dědek. Výsledky nevidí bledě, prý stále není rozhodnuto. „Já vždycky vidím naději. Kdyby to nedopadlo tentokrát, tak ji pořád vidím dál. Pana Drahoše znám jako člověka, který je velmi klidný, inteligentní a slušný. Já si myslím, že slušnosti je v České republice potřeba velmi urgetně,“ řekl Dědek, který Drahošovi daroval v kampani tři miliony korun. „Ta politika se bez peněz dělat nedá. Těšilo mě, že ho kromě mě podporovala strašná spousta dalších lidí,“ dodal.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

15:21
27.  1.  2018

Michal Horáček podle svých slov očekával, že Zeman bude mít po začátku sčítání hlasů převahu. Bude podle něj záviset na finiši, kdy se budou sčítat hlasy z velkých měst.

Michal Horáček ve štábu Jiřího Drahoše.

Michal Horáček ve štábu Jiřího Drahoše.

15:19
27.  1.  2018

Dění ve štábu Miloše Zemana

15:15
27.  1.  2018
!

Miloš Zeman po sečtení hlasů ze tří čtvrtin okrsků vedl ve finále voleb prezidenta s 53,83 procenta. Jiří Drahoš jeho náskok stáhl o desetiny procentního bodu.

15:15
27.  1.  2018
!

Miloš Zeman po sečtení hlasů ze tří čtvrtin okrsků vedl ve finále voleb prezidenta s 53,83 procenta. Jiří Drahoš jeho náskok stáhl o desetiny procentního bodu.

15:10
27.  1.  2018

Projev Jiřího Drahoše po sečtení poloviny okrsků

VIDEO
15:08
27.  1.  2018
!

Zeman má stále náskok

Miloš Zeman vedl nad Jiřím Drahošem ve finále prezidentské volby také po sečtení hlasů ze dvou třetin okrsků, poměrem 54 ku 46 procent. Účast přesahovala 65 procent.

15:03
27.  1.  2018

Napjatá atmosféra v ikonické pražské kavárně

15:00
27.  1.  2018

Jiří Drahoš děkuje svým podporovatelům. „Rád bych pozdravil rodáky do Jablunkova, doufám, že se dívají,“ řekl přítomným ve štábu. „V tuto chvíli nemá smysl cokoli komentovat, vyčkáme konce sčítání hlasů.“

14:59
27.  1.  2018
!

Trendy: Drahoš Zemana nepředstihne

Miloš Zeman po sečtění hlasů z poloviny okrsků vedl ve volbách prezidenta s 55 procenty. Jiří Drahoš náskok stahoval, podle dosavadních trendů ale Zemana nepředstihne.

14:59
27.  1.  2018
!

Jiří Drahoš přichází na tiskovou konferenci

14:58
27.  1.  2018

Hradec Králové volí Drahoše


14:58
27.  1.  2018

Ve volebním štábu Jiřího Drahoše jsou jeho podporovatelé podnikatel Dalibor Dědek a herec Bolek Polívka

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

Štáb Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

14:53
27.  1.  2018

Zemana a Drahoše dělí deset procent

Po sečtení hlasů z dvou pětin okrsků vedl Zeman ve finále prezidentské volby nad Drahošem v poměru 55 ku 45 procentům. Odstup mezi nimi velmi mírně poklesl.

14:50
27.  1.  2018

Drahoš stahuje

Miloš Zeman po sečtení hlasů ze třetiny okrsků vedl ve finále prezidentských voleb s 56 procenty, Jiří Drahoš jeho úvodní náskok opět mírně stáhl.

14:47
27.  1.  2018

U Drahoše je plno. Dorazila i kočka

14:46
27.  1.  2018

Přečtěte si celý rozhovor s podporovatelem Jiřího Drahoše astronomem Jiřím Grygarem ZDE

Jiří Grygar podporuje v prezidentských volbách Jiřího Drahoše. Bývalý předseda akademie věd by měl podle něj ale zabrat především v rétorice

Jiří Grygar podporuje v prezidentských volbách Jiřího Drahoše. Bývalý předseda akademie věd by měl podle něj ale zabrat především v rétorice

14:45
27.  1.  2018
!

Čtvrtina okrsků sečtena

Miloš Zeman vedl nad Jiřím Drahošem v prezidentském finále i po sečtení hlasů ze čtvrtiny okrsků poměrem 56 ku 44 procent. Drahoš ztrátu na Zemana mírně snížil.

14:44
27.  1.  2018

Jiří Drahoš je na místě

14:41
27.  1.  2018
!

Dvacet procent sečtených hlasů: Zeman dál vede

Po sečtení hlasů z pětiny okrsků vedl v prezidentském finále Zeman s 57 procenty. Drahoš měl zbývajících 43 procent. Účast byla rekordních 64 procent.

14:40
27.  1.  2018

Jak se volilo u Příbrami

14:36
27.  1.  2018
!

Zeman dál vede

Po sečtení hlasů z desetiny okrsků nadále vedl v prezidentské volbě Miloš Zeman s 57 procenty. Jiří Drahoš jeho náskok nepatrně snížil, dostal 43 procent.

14:35
27.  1.  2018

Výzkumná agentura Median po sečtení desetiny hlasů odhaduje, že vítězem bude Miloš Zeman.

14:31
27.  1.  2018

Grygar: Mluvíme o ptákovinách, které nemají smysl

Do štábu dorazil i astronom Jiří Grygar, který patří mezi Drahošovy poradce. Pro E15 řekl, že si od Drahoše slibuje mimo jiné podporu vědecko-technologické revoluce. 

Proč jste přišel podpořit Jiřího Drahoše?

Předtím byl předsedou AV, a nastoupil v době krize. A ta krize spočívala v tom, že tehdejší Topolánkova vláda se rozhodla, že akademii zničí, a to finančně. Že budou snižovat příspěvky ze státního rozpočtu, až tedy nebudou žádné. V této funkci se najednou objevil profesor Drahoš a vypadalo to beznadějně. Ale kupodivu to tak nedopadlo, on dokázal jako nepolitik, vrcholný vědec a vědecký manažer přijít do styku s vrcholnými politiky a dokázal to vyjednat. Akademie věd dokázala přežít.

Jezdil jste s Drahošem na cesty během kampaně, jaký pocit jste si z toho odnesl? Jaké bude to téma, které rozhodne?

To právě nevíme. Tak ve hře je několik iracionálních faktorů, které se těžko dají nějak racionálně posoudit. Samozřejmě pořád, což je podle mě nesmyslné, se vrací to téma migrace. My tady žádné imigranty vlastně nemáme, a když jsme tady měli, tak to bylo za předešlých vlád. Žádné teroristické útoky se tu neděly. To je vyvolávání strachu, které je podle mě úplně zbytečné.

To, co je vážný problém, a o tom se tady vůbec nemluví, je, jak jsme připraveni na čtvrtou revoluci v technologiích. Protože to už začíná na mnoha místech přicházet a my na to máme našlápnuto díky Akademii věd i vysokým školám. Mohli bychom se velice rychle posunout, abychom tady na ten nárůst nové technologie byli připravení – to se tu ale neděje. Protože tu mluvíme o ptákovinách, které nemají vůbec smysl.

Může z tohoto pohledu pomoci, že na Hradě bude sedět profesor a vědec?

Pan profesor Drahoš to samozřejmě sleduje a ví, že je zde tento problém. Musí se ale pořád bránit proti těm nesmyslům, které na něho vytahují, a nemá čas na to důležité. Protože důležité je, abychom měli dobré vzdělání, abychom měli dobré předpoklady pro to, abychom zvládli tu vědecko-technologickou revoluci.

Jiří Grygar podporuje v prezidentských volbách Jiřího Drahoše. Bývalý předseda akademie věd by měl podle něj ale zabrat především v rétorice

Jiří Grygar podporuje v prezidentských volbách Jiřího Drahoše. Bývalý předseda akademie věd by měl podle něj ale zabrat především v rétorice

14:32
27.  1.  2018

Již za několik minut si budete moci na E15.cz přečíst rozhovor s podporovatelem Jiřího Drahoše, astronomem Jiřím Grygarem.


14:29
27.  1.  2018

Zeman po pěti procentech

Po sečtení hlasů z prvních pěti procent okrsků vedl ve finále prezidentské volby Zeman s 58 procenty. Drahoš dostal zbývajících 42 procent.

14:27
27.  1.  2018

Havel jako doprovodný symbol

 

It’s Letna baby! #volby2018

Příspěvek sdílený Kristina Veinbender (@veinbender),Led 27, 2018 v 5:12 PST

14:25
27.  1.  2018

Atmosféra u Zemana

Ve štábu se sešly desítky novinářů a také Zemanovi příznivci. Řada z nich má na krku šálu s podobiznou prezidenta, podobně jako to bývá u fanoušků sportovních klubů. Na místě jsou i předseda Strany práv občanů Jan Veleba, umělec František Ringo Čech nebo jeden z prezidentských kandidátů, který v prvním kole neuspěl, Petr Hannig.

"Sypu si popel na hlavu, ale nevím, poprvé v životě nevím, jak to dopadne," řekl Hannig ČTK. Dodal, že by si přál Zemanovo vítězství. Hannig byl jedním ze dvou kandidátů, kteří svým voličům doporučili, aby volili stávajícího prezidenta. Ne všichni ale dali na jeho radu, odhadl. "Mám asi 30.000 příznivců na internetu a je to tam půl napůl," řekl.

14:24
27.  1.  2018

První výsledky finále přímé volby prezidenta byly na volebním webu ve 14:16, rychleji než při prvním kole, ale o něco později než před pěti lety.

14:23
27.  1.  2018

Miloše Zemana přišel podpořit Petr Hannig, neúsopěšný kandidát na post prezidenta. Společně s Jiřím Hynkem byl jediný, kdo současnou hlavu státu podpořil. 

14:18
27.  1.  2018

Žádné odpovědi

Ve volebním štábu Miloše Zemana se sešli jeho příznovci. Zeman dorazil půl hodiny před uzavřením volebních místností, na otázky novinářů neodpvídal.

Miloš Zeman při příjezdu do svého volebního štábu

Miloš Zeman při příjezdu do svého volebního štábu

Miloš Zeman při příjezdu do svého volebního štábu

Miloš Zeman při příjezdu do svého volebního štábu

14:16
27.  1.  2018

U Drahoše je nabito

Tým Jiřího Drahoše sleduje výsledky prezidentských voleb v Kongresovém centru v Praze. Do štábu se akreditovalo více novinářů než před dvěma týdny, zájem projevily téměř tři stovky novinářů. Za Drahošem přišlo také velké množství podporovatelů. Kandidát na prezidenta by se měl k výsledku voleb vyjádřit mezi 15:00 a 16:00.

14:13
27.  1.  2018

Průzkum: droboučký náskok pro Drahoše

Jiřího Drahoše chtělo v týdnu před volbami volit 46 procent lidí, Miloše Zemana 45,5 procenta. Zbylých 8,5 procenta bylo nerozhodnutých, zjistil průzkum agentury Kantar TNS pro Českou televizi.

14:13
27.  1.  2018

Přípravy vrcholí

14:12
27.  1.  2018

Jiřího Drahoše přišla podpořit například bývalá ministryně Petra Buzková nebo herečka Eva Holubová

Holubová

Holubová

Buzková

Buzková

14:09
27.  1.  2018

Proto se vyplatí sledovat online na E15.cz

14:05
27.  1.  2018

Zájem o akademika

Kandidáta na prezidenta Drahoše přišly do Kongresového centra podpořit stovky lidí. Akreditaci si do štábu vyřídily téměř tři stovky novinářů.

14:00
27.  1.  2018

Volební místností se uzavřely. Sčítání začíná

Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše Zemana, nebo nově Jiřího Drahoše. Hlasovat přišlo podle informací ČTK od volebních komisařů 60 až 70 procent voličů.

Výsledky bude zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu podle toho, jak mu budou přicházet od volebních komisí.

Pro Zemana v prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovaly zhruba dva miliony lidí, Drahoš získal asi 1,4 milionu hlasů. Podporu mu ale vyjádřili čtyři další kandidáti v pořadí, které volilo dohromady 1,7 milionu lidí.


13:57
27.  1.  2018

Stejně jako na Hradě. Ve štábu Miloše Zemana přijali přísná opatření, všichni hosté musí projít bezpečnostním rámem.

13:53
27.  1.  2018

Aktuálně od Miloše Zemana

13:48
27.  1.  2018

Pro srovnání: Miloš Zeman bude na svém podiu sedět, Jiří Drahoš bude projev přednášet vestoje  

Podium

Podium

Volby

Volby

13:43
27.  1.  2018

Účast ve volbách by mohla atakovat až 70 procent, vyplývá z předběžných odhadů komisařů

13:39
27.  1.  2018

Jiří Drahoš do svého štábu zatím nedorazil. Na místo konání by měl dojet po 15. hodině.

13:37
27.  1.  2018

Pro současnou hlavu státu je však vše v pražském TOP Hotelu připraveno. Miloš Zeman do hotelu právě přijel, míří do prezidentského salonku.

Volby

Volby

13:33
27.  1.  2018

Staly se podle Vás volby reality show?

13:32
27.  1.  2018

Situace ve štábu Miloše Zemana

13:31
27.  1.  2018

Ve štábu Miloše Zemana se schází jeho příznivci. Na místě už je například i František Ringo Čech nebo Jiří Ovčáček. Naopak chybí zázemí pro novináře, například stolky nebo zásuvky.

Štáb Miloše Zemana

Štáb Miloše Zemana

13:25
27.  1.  2018

I tak se dá na zmatky při hlasování nahlížet

13:21
27.  1.  2018

Poslední záchvěvy humoru před zahájením sčítání.


13:18
27.  1.  2018

Volební účast přes 50 procent.

V druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlásí větší zájem o volby než v prvním kole před dvěma týdny. 

V prvním kole dosáhla volební účast k 62 procentům, stoprocentní byla například v Čilé na Rokycansku, která je nejmenší obcí Plzeňského kraje. Této hranice obec dosáhla v pátek večer.

Praha měla více než padesátiprocentní účast dnes kolem 11:00, přičemž nejvyšší, 64procentní, byla v Praze 6. K 60 procentům se přiblížila v Praze 1, 9 a na Jižním Městě. Nižší účast je v Praze 3, kde odvolilo 54 procent obyvatel, a v Praze 5, kde zatím svůj hlas odevzdalo 52,6 procenta voličů.

Ve středních Čechách je účast mezi 50 a 60 procenty. Například v Kolíně do 11:00 odvolilo 61 procent lidí, v Benešově 59 a v Berouně 58 procent. Mělník hlásí 55 procent, Nymburk 53 a Příbram 51 procent.

12:59
27.  1.  2018

Kdy se (staro)nový prezident ujme úřadu? Čtěte na webu časopisu Reflex >>>

12:55
27.  1.  2018

Jsme na značkách

12:37
27.  1.  2018

Argumenty, argumenty, argumenty

12:34
27.  1.  2018

Redaktor E15 Martin Čaban už je ve štábu Jiřího Drahoše


11:25
27.  1.  2018

(Anti)kampaň ve Vodňanech

11:13
27.  1.  2018

Voliči dostávali od komise pouze lístky se jménem Miloše Zemana

V Praze 2 v Moravské ulice si lidé stěžovali na to, že dostávali dva lístky se jménem Miloše Zemana. Uvedl to dnes web SeznamZprávy. "Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta," uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

"Máme ale zaznamenané i případy, kdy si lidé zcela zjevně vymysleli, že dostali dva lístky jednoho kandidáta a nebyla to pravda," dodal.

Podobné problémy se vyskytly už v první den voleb. Lidé si na sociálních sítích stěžovali, že od některých komisí získali dva lístky se stejným kandidátem, šlo zřejmě o Zemana i o Jiřího Drahoše. Pravděpodobně i v těchto případech šlo o chybu kvůli slepení lístků, uvedl server info.cz.

10:46
27.  1.  2018

„Kdo nevolí, měl by zůstat ticho,“ říká český youtuber Kovy, jenž se snaží probudit zájem mladých o politiku. Na rozhovor, který poskytl serveru Info.cz, se můžete podívat ZDE.

Kovy

Kovy

10:24
27.  1.  2018

I maličkosti mohou poukazovat na velké rozdíly ve společnosti

10:18
27.  1.  2018

Českým volbám věnuje velkou pozornost i zahraniční tisk

"Volby, v nichž proti sobě stojí dva radikálně odlišní kandidáti, polarizovaly českou společnost, zejména pokud jde o otázku imigrace a orientace zahraniční politiky země, jež je od roku 1999 členem NATO a od roku 2004 členem EU," napsala dnes agentura AFP. Všímá si také větší volební účasti oproti prvnímu kolu před dvěma týdny.

Rovněž podle agentury Bloomberg se Česká republika rozhoduje, zda znovu poslat na Hrad "proruského prezidenta Miloše Zemana, nebo jej nahradit kariérním akademikem Jiřím Drahošem, jenž chce posílit vztahy země s jejími spojenci z EU a NATO". Zeman podle agentury využil nálad proti establishmentu, které loni v různých volbách napříč kontinentem posílily populistické politiky a otřásly evropskými liberálními a multikulturními hodnotami.

Podle serveru BBC hlasování ukázalo na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

Deník Financial Times (FT) píše, že Zemanův nepřátelský postoj vůči imigraci se v České republice, která má přitom jen málo neunijních migrantů, dočkal velkého ohlasu. "Toto a jeho časté útoky na pražskou elitu pomohly tomuto politickému veteránovi získat legie příznivců v malých městech a na venkově," uvádí deník.

O Drahošovi píše jako o politickém nováčkovi s decentními způsoby, který ve své volební kampani využil nespokojenosti některých voličů se Zemanovým "přímočarým vystupováním" a hovořil o vrácení důstojnosti prezidentskému úřadu. FT také připomíná Drahošův proevropský postoj, který ale podle něj není bez rizika. "Česká republika je po Řecku druhou nejvíce euroskeptickou zemí v EU," uvádí deník.

Pokračování českých voleb si všímají také v Rusku. "Večer bude ohlášen vítěz. Bude jím buď dosavadní prezident Miloš Zeman, anebo bývalý šéf české akademie věd Jiří Drahoš," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. Agentura RIA Novosti si píše, že účast voličů v první den druhého kola byla výrazně vyšší než během prvého kola voleb. Upozorňuje také, že podle posledních průzkumů byly šance obou uchazečů vyrovnané, a proto jak Zeman, tak Drahoš v pátek vyzvali voliče, aby šli hlasovat. Agentura dodala, že volby se odehrávají bez incidentů.

9:33
27.  1.  2018

Kampaň nabírá na poslední chvíli doslova obrovských rozměrů


9:29
27.  1.  2018

Přečtěte si analýzu týdeníku Reflex o prezidentské volběMimo jiné o tom, proč je největším zlem k volbám vůbec nejít.

8:40
27.  1.  2018

Lidé se na sociálních sítích předhánějí v tipování správného výsledku. 

8:29
27.  1.  2018

Sázkové kanceláře dále upravují kurzy. Po skončení prvního kola byl jasným favoritem akademik Jiří Drahoš, v průběhu uplynulých dvou týdnů se však kurzy začaly obracet na stranu současné hlavy státu. 

8:21
27.  1.  2018

Kuvajtská policie hlídá pořádek před českou ambasádou.

8:16
27.  1.  2018

Premiér Andrej Babiš šel včera volit bez účasti médií po návratu z Budapešti. Již dříve vyjádřil podporu současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. 

Babiš ve středu předal Zemanovi demisi své menšinové vlády, která ve Sněmovně nedostala důvěru. Prezident demisi přijal a vzápětí Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Zeman také řekl, že pokud nebude zvolen opět prezidentem, nebude po Babišovi chtít doložit podporu většiny poslanců a jmenuje ho v únoru premiérem. Před tím prezident uváděl, že pro druhé jmenování premiérem bude chtít od Babiše potvrzenou podporu sněmovní většiny.

8:05
27.  1.  2018

Hlasovat mohou přijít ti ze zhruba 8,4 milionu voličů, kteří se k tomu v pátek nedostali. Mají na to příštích šest hodin. Konkrétní výsledky se očekávají hodinu po zahájení sčítání.

8:00
27.  1.  2018

Volební místnosti se právě otevřely.

Probíhá druhý den prvního kola prezidentských voleb. Na snímku volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku

Probíhá druhý den prvního kola prezidentských voleb. Na snímku volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku

7:47
27.  1.  2018

Při minulé prezidentské volbě před pěti lety se vítězství Miloše Zemana rýsovalo necelou hodinu po uzavření volebních místností. V půl čtvrté už vycházely zprávy o tom, že se bývalý premiér stane prvním českým prezidentem zvolený v přímé volbě.

7:42
27.  1.  2018

Lidé si do volebních místností musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Na voličský průkaz nesmějí zapomenout ti, kdo si jej zařídili kvůli hlasování mimo domovskou obec. Hlasovací lístky se jmény obou finalistů dostanou voliči tak jako v pátek až ve volební místnosti.

7:33
27.  1.  2018

Dobrý den, vážení čtenáři. Vítejte u sobotní části přenosu z prezidentské volby. V osm hodin se znovu otevřou volební místnosti, hlasovat budou moci občané do druhé hodiny odpolední, s jejímž úderem začne rovněž sčítání hlasů. 

Jiří Drahoš - kandidát na prezidenta České republiky ve volbách 2018
Miloš Zeman - kandidát na prezidenta České republiky ve volbách 2018

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: paj, vaj, mit, ly
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!