Až Francie přestane drancovat Afriku, sníží se migrace do Evropy, říká kamerunská novinářka Bebe

Kamerunská novinářka Patty Bebe žije v Evropě, kde vydává časopis Mbo@ttitude Magazin, který následně distribuuje do řady afrických zemí. V časopise se často objevuje kritika diktátorských režimů v Africe, nebo evropského přístupu k „černému“ kontinentu. V rozhovoru pro INFO.CZ Patty Bebe hovoří o tom, co by podle jejího názoru zastavilo migraci Afričanů do Evropy, proč se nejhůře mají lidé v bývalých francouzských koloniích nebo z jakého důvodu se musejí evropští politici chovat k Africe jinak než doposud. 

Ve vašem rodném Kamerunu hrozí podle posledních zpráv občanská válka kvůli tomu, že se anglicky mluvící část země chce osamostatnit od té francouzské. Je ta hrozba reálná?

Kamerun dnes skutečně čelí jedné z největších hrozeb od vyhlášení nezávislosti v šedesátých letech minulého století. Všechno začalo mírovými pochody, které ale přerostly v násilí, napadání studentů vojenskými agenty jen kvůli tomu, že podporovali své učitele. Tahle, původně politická záležitost související s odporem proti vládě a jejím praktikám, dnes navenek vypadá jako separatistická hrozba. Jenže podstatou této krize ve skutečnosti není separatismus anglicky mluvících obyvatel.

A co je tedy hlavní příčinou nepokojů?

Jednoznačně fakt, že řada Kamerunců už má dost praktik vládnoucího režimu, centralizace moci, klientelismu, porušování lidských práv a nedostatků při vymáhání práva. V Kamerunu vládne režim, který pohrdá občany, používá státní násilí a odmítá jakýkoliv demokratický dialog. Fakt, že je vláda frankofonní a potírá všechno, co není francouzské, zůstává pouze vedlejším, nikoliv hlavním faktorem krize.

Dobře. Proč se ale bouří především lidé v anglicky mluvící části Kamerunu?

Je to stará záležitost, spojená s konferencí Foumban z roku 1961, na níž malá skupina lidí rozhodla bez konzultace s většinou obyvatel o sloučení dvou komunit mluvících různým jazykem. To je dědictví, z něhož vznikl dnešní frankofonní kamerunský režim. Jeho hlavou je prezident Paul Biya, vládnoucí zemi už 37 let! Není zodpovědný za nic, co udělal, z jeho režimu se stala postupně jedna z nejhorších diktatur, kterou dnes můžeme v Africe najít. Kamerun s tímto krvavým režimem není dnes schopen zorganizovat ani mezinárodní sportovní akci. Letos v červnu se měl v Kamerunu konat Africký pohár národů ve fotbale, Africká fotbalová asociace ale zemi pořadatelství kvůli nedostatkům v přípravě infrastruktury nakonec odebrala.


Celý rozhovor najdete na webu Info.cz >>>