Solárníci, rodinný byznys i kontroverzní majitel z Ústí. Kdo vládne českému fotbalu?
Jsou vlivní, bohatí a chtějí mít svoje kluby. Český fotbal prochází v posledních letech ambiciózní proměnou, kdy se některé kluby dostávají pod kontrolu silných podnikatelů a miliardářů. Jak vypadá současná mocenská mapa fotbalu a jaký vliv mají noví majitelé na českou ligu? Od rebrandovaného Slovanu Liberec po Slavii vedenou Pavlem Tykačem.
Kaniův rebrandovaný Slovan Liberec
V roce 2024 vzbudila zájem změna vlastníka fotbalového klubu FC Slovan Liberec, který po téměř třiceti letech prodal podnikatel Ludvík Karl ze sklářské firmy Preciosa. Novým majitelem se stal tehdy třicetiletý Ondřej Kania, zakladatel Pražského humanitního gymnázia a sítě soukromých škol American Academy, jenž vsadil na silný marketing.
Kritiku si však Kania mezi fotbalovými fanoušky vysloužil poté, co spustil placenou službu Slovan+ a oznámil, že větší rozhovory s trenéry a hráči již budou dostupné pouze tam. „Nevím, jakou dává logiku, abychom médiím poskytovali obsah pro jejich paywall zdarma, aniž bychom z toho něco měli,“ vysvětloval Kania.
Sigma našla majitele po dlouhém hledání
Olomoucká Sigma dlouho hledala nového majitele. O klub v minulosti projevila největší zájem investiční skupina Kaprain miliardáře Karla Pražáka, v červnu ale došlo k ukončení jednání.
Neshody se týkaly především otázek práv a povinností, které by ze smlouvy pro obě strany vyplývaly. „Není možné, aby se prodávající zříkal jakékoli vlastní odpovědnosti a přenášel veškerá rizika na kupujícího. Nejen tyto snahy, ale i neustálé stupňování požadavků prodávajícího bohužel vyvolávají dojem, že nám značná část funkcionářů vlastníka ve skutečnosti klub prodat nechce. V takové situaci samozřejmě nemůžeme v jakémkoli jednání pokračovat,“ uvedl mediální zástupce skupiny Kaprain Ondřej Pechar.
Na konci června se pak novým majitelem stal dosavadní společník klubu, společnost Sigma Sport z čerpadlářského holdingu Sigma Group, která koupila od spolku SK Sigma Olomouc 99,963 procenta akcií klubu. Klub získala za několik stovek milionů korun.
Slavia: Z Číny do rukou Tykače
Miliardář Pavel Tykač koupil Slavii Praha i se stadionem Eden od čínské skupiny Citic koncem roku 2023, cena se měla dle odhadů pohybovat kolem dvou miliard korun. „Jsem slávista, Slavii mám v srdci. Chodil jsem na ni s tátou a dědou, kteří k ní měli stejný vztah jako já. Považuji ji za národní poklad,“ komentoval nákup klubu miliardář pro Seznam Zprávy.
V čele představenstva stojí Jaroslav Tvrdík. Někdejší sociálnědemokratický politik byl dříve viceprezidentem Citic Europe Holdings, ve funkci ale před víc než rokem skončil poté, co Slavii koupil právě Tykač.
V posledních dnech klub představil nové dresy ve spolupráci s umělcem Zdeňkem Řandou alias Pastou Onerem. „Jsou moderní, ale ctí tradici. Jsou odvážné, ale pro všechny. Jsou designové, ale nekřičí na vás kýč. Samozřejmostí pro mě bylo i to, že se na nich shodla kabina a trenérský štáb. Ti si je chtěli hned vzít,“ řekl ke spolupráci umělec.
Sparta Daniela Křetínského
Majitelem AC Sparta Praha je již dvacet let jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský. Prostřednictvím společnosti EP Sport Holdings drží ve Spartě 56 procent a jednu akcii klubu. Křetínský, který podniká zejména v energetice a je vlastníkem mediálního domu Czech News Center, má kromě Sparty i podíl v londýnském West Hamu. Již delší dobu se spekuluje o jeho zvýšení. Pod jeho vedením Sparta po devíti letech získala ligový titul a v roce 2024 se po dvaceti letech znovu dostala do skupinové fáze Ligy mistrů.
V sezónách 2021/2022 a 2022/2023 ale zaznamenala výrazné finanční ztráty, když za první sezónu ztratila přes 407 milionů korun a v následujícím roce to bylo 254,6 milionu. V mistrovské sezoně 2023/2024 dosáhla naopak zisku 46,2 milionu korun. Přestože Křetínský vlastní klub od roku 2004, byla Sparta podle webu Hlídací pes v plusu pouze čtyřikrát.
Sparta současně uspěla s návrhem na výstavbu národního stadionu na Strahově, který by v budoucnu mohl sloužit pro zápasy reprezentace i samotného klubu.
Vlastnické změny v FK Dukla Praha
Koncem letošního března opustil po více než deseti letech FK Duklu Praha obchodník s uhlím a miliardář Petr Paukner, majoritní podíl od jím ovládané společnosti Carbounion Invest nakoupil investor Matěj Turek. Cenu transakce podnikatelé neuvedli.
„Prodal jsem i z toho důvodu, že mi letos bude sedmdesát let, tak aby nastoupila mladá generace,“ prohlásil Paukner. „Celkově mě Dukla stála, to vás bude zajímat, půl miliardy. Majoritní podíl je předáván v době, kdy je klub v mírném zisku,“ komentoval prodej byznysmen. Klub je podle něj ekonomicky zcela stabilizovaný.
Ostravský Baník čeká na stadion
Miliardář Václav Brabec, majitel fotbalového klubu FC Baník Ostrava, zachránil klub před finančními problémy v roce 2016 prostřednictvím společnosti Pro Fotbal Property SE. Brabec podniká od začátku devadesátých let, kdy začínal s prodejem izolačních materiálů do Rakouska. Později se významně zapojil do dopravního sektoru v Moravskoslezském kraji, kde vytvořil holding CIDEM.
Brabec také slibuje fanouškům nový stadion, který by měl vyrůst na Bazalech ve Slezské Ostravě. Konkrétní návrhy zatím zveřejněné nejsou, koncem června ale mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná informovala o čtyřech finalistech.
Rodinný podnik Bohemians 1905
Za vršovickou Bohemkou stojí Darius Jakubowitz, současný spolumajitel klubu a vlastník společnosti Barvy a Laky Hostivař. Svůj vstup do fotbalu v roce 2005 vysvětloval snahou pomoci oblíbenému klubu vyřešit jeho problémy. Majoritním vlastníkem je v současnosti jeho syn Darek, který je od září 2015 také ředitelem Bohemians.
Klokany v následujících letech čeká rozsáhlá rekonstrukce stadionu Ďolíček. Projekt vznikl po dohodě s Magistrátem hlavního města Prahy, který klubu přislíbil šedesátiletou nájemní smlouvu. Ta zajišťuje dlouhodobé působení v tradiční vršovické lokalitě a zároveň otevírá cestu k modernizaci stadionu, jehož podoba se za běžného provozu postupně promění během pěti let.
„Dlouhodobě hledáme partnera jak pro klub, tak pro stadion. Kdokoliv by se chtěl jakkoliv zapojit do fungování klubu nebo do rekonstrukce stadionu, je určitě vítán,“ komentoval Darek Jakubowicz začátkem roku pro Seznam Zprávy.
Kontroverzní Ústí
Ústecký klub Viagem vzbuzuje nejen mezi fotbalovými fanoušky pozdvižení hlavně kvůli svému marketingu. Podnikatel Přemysl Kubáň totiž sází na sociální sítě v čele s ženskými a často spoře oděnými moderátorkami, sám se rád vyfotí na zlatém křesle před řadou herních automatů. Jeho plány s klubem jsou ale ambiciózní – „Nevstupoval jsem do klubu, že se tady bude hrát druhá liga. Přestaňme říkat, že Ústí se dostalo tam, kam patří. Nedostalo. Dostalo se do druhé ligy, ale rozhodně tam nepatří. Patří do první,“ řekl v polovině června serveru iDnes.cz.
Švýcarsko-německá Viktorka
V létě 2023 došlo k důležité změně ve vlastnické struktuře fotbalového klubu Viktoria Plzeň. Po dlouhých měsících jednání a složitém procesu převzala klub švýcarsko-rakouská podnikatelská skupina. Adolf Šádek, který zůstal předsedou představenstva a nadále drží menšinový podíl, přiznal, že pro klub bylo období nejistoty a finančních problémů náročné. „Plzeňský fotbal si nezasloužil zánik,“ komentoval situaci, která se výrazně změnila díky historickému postupu do Ligy mistrů na podzim 2022. Tato událost byla klíčová pro ekonomické zotavení klubu.
Noví majitelé, rakouský podnikatel Raphael Landthaler a švýcarský byznysmen Martin Dellenbach, deklarovali svou vizi pro klub, která klade důraz na rozvoj mladých talentů. Landthaler má zkušenosti z Rapidu Vídeň, Dellenbach působil jako ředitel mládežnického úseku v FC Basilej.
Solárnické Slovácko
Většinovým vlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko je skupina Solar Global pod vedením Vítězslava Skopala, podnikatele v oblasti obnovitelné energetiky. Skopal je zároveň předsedou představenstva klubu. Mezi dalšími akcionáři figuruje podnikatel Pavel Buráň, představitel uherskohradišťské skupiny Auto UH Group, a miliardář Zdeněk Zemek, jehož holding Z-Group byl dlouholetým vlastníkem klubu, ale v posledních letech svůj vliv na klub spíše omezil.
Slovácko se dočkalo kontroverzí kolem bývalého vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, ten měl podle odposlechů údajně žádat o ochranu klubu. To však Zemek důrazně odmítl.