I když je sucho, vodní elektrárny nebankrotují, říká Jan Tošnar z Hydropolu | E15.cz

I když je sucho, vodní elektrárny nebankrotují, říká Jan Tošnar z Hydropolu

Jan Stuchlík

Stavějí vodní elektrárny nejen pro klienty, ale v posledních letech hlavně pro sebe - v Evropě, ale i v Africe, Jižní Americe nebo v Asii. Mimořádně suché jaro, jaké bylo letos v Česku, proto společnost Hydropol Project & Management nerozhází. "Letos v Česku je výroba podprůměrná, ale v Itálii je vynikající. Elektrárny ve Skotsku jsou kvůli suchému jaru slabé, ale ve střední Anglii vyrábějí rekordně. Takže miliony kilowatthodin, o které kvůli suchu přijdeme v Česku, získáme díky lepší výrobě v Anglii. Čím více elektráren v portfoliu máte, tím jste imunnější proti různým výkyvům," říká zakladatel a předseda představenstva Hydropolu Jan Tošnar. 

Letošní jaro bylo v Česku extrémně suché. Jak to ovlivnilo hospodaření vodních elektráren?

Vodní energetika je dlouhodobý byznys. Teď počítáme jeden projekt pro zajištění bankovního financování. Rozdíl mezi dlouhodobým průměrem průtoku a desetiletým průtokem, který bude splněný v 90 procentech času, je malý. Čím delší je porovnávané období, tím jsou rozdíly menší.

Vlna sucha ale trvá už několik let.

Obecně se říká, že v hydrologii jsou sedmileté cykly. Období po povodních, v letech 2004 až 2006, bylo výborné. Poslední čtyři roky jsou za dobu, co se tomuto byznysu věnujeme, naprosto neobvyklé. Taková řada se za posledních dvacet let nevyskytla ani jednou. Investice do vodních elektráren, které nejsou na přehradách, se proto dělají na základě dlouhodobých průměrů.

S jakou návratností se obvykle počítá?

Dnes je těžké najít projekty elektráren, které mají návratnost kratší než osm let. Je třeba projekt spočítat na dlouhodobý průměrný průtok a pak stanovit rezervy, aby mohla elektrárna splácet úvěry. Banka zpravidla půjčí tolik peněz, aby je elektrárna dokázala splácet, i když bude výroba 20 nebo 25 procent pod dlouhodobým průměrem. Proto i když je sucho, elektrárny nebankrotují. Úvěry se splácejí až dvacet let. Banky dostanou zaplaceno vždy, jenom my na dividendách vyděláváme méně.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!