Kybernetik Warwick: Jsme na dosah přímého propojení mozků. Z něho ale není cesty zpět | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kybernetik Warwick: Jsme na dosah přímého propojení mozků. Z něho ale není cesty zpět

Kybernetik Warwick: Jsme na dosah přímého propojení mozků. Z něho ale není cesty zpět
Kevin Warwick
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vávra

Možnostmi propojení strojů a lidí se zabývá dlouhá desetiletí, až nyní je ale na dosah uskutečnění své odvážné vize: vzájemného propojení dvou mozků. K čemu to povede? Profesor kybernetiky na univerzitě v britském Readingu Kevin Warwick na rovinu přiznává, že s jistotou neví. Doufá však v otevření nových způsobů komunikace pomocí implantátů. Nadvlády strojů a umělé inteligence se ale už prý tolik nebojí, lidstvo s nimi podle něho spíše splyne.

Technologie se dostaly na vrchol pozornosti, lidé jako Elon Musk mají auru proroků. Pozorujete, že se o technologické novinky běžní lidé zajímají více než třeba před dvaceti lety?

Ano, navíc jsou mnohem otevřenější možnostem, které pokrok nabízí. Například různým chatovacím robotům. Ty už jsou na pokročilé úrovni, dokážou odpovídat na dotazy a poskytovat vám informace, které potřebujete nebo neznáte. To svědčí o tom, jak moc se technologický vývoj za dvě dekády posunul. Tehdy se o novinky v této oblasti zajímali spíše nadšenci a experti, pro laiky to byla příliš vzdálená sféra. To se změnilo.

Přiblížilo se tedy lidstvo technologické singularitě, momentu, kdy umělá superinteligence převezme od lidí vládu nad fungováním našeho světa?

Jasně, přiblížilo, i když záleží, co si kdo pod tímto pojmem představí. Jde opravdu o okamžik, kdy umělá inteligence ovládne svět? Myslím, že ona singularita může spočívat spíše v něčem jiném. Třeba v tom, že s umělou inteligencí nebudeme bojovat, ale de facto s ní splyneme. To by vlastně byl ještě celkem přirozený vývoj. A rád bych řekl, že takový scénář vývoje je pozitivní.

Před dvaceti třiceti lety jsem měl větší obavy. Představoval jsem si dění jako v Terminátorovi: lidé až moc spoléhají na umělou inteligenci a ta je přestane poslouchat. Ano, pořád je to celkem realistická varianta, ale teď se nám otvírá mnohem více možností. Svědčí o tom už jenom to, kolik lidí si dnes pohrává s různými implantáty, stávají se z nich biohackeři.

Z mého pohledu jsou klíčovou věcí mozkové implantáty. Ty otvírají zcela nové způsoby komunikace, což podle mě změní způsob fungování mozku. Ten bude částečně pracovat stejně jako dosud, částečně ale také jako součást určitého technologického systému. Taková perspektiva přede mnou vyvstává stále jasněji.

Jak by taková komunikace vypadala?

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!