Markéta Martinková: Titanzinek je prestižní materiál pro fajnšmekry | e15.cz

Markéta Martinková: Titanzinek je prestižní materiál pro fajnšmekry

rodinný dům (ilustrační foto)
rodinný dům (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: rheinzink
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

„Trendem na západě je ekologická stránka a dlouhodobá udržitelnost stavebních materiálů. I u nás už se objevují investoři, pro které jsou tyto aspekty prioritou. Jde totiž o prestiž,“ říká Markéta Martinková, jednatelka českého zastoupení společnosti Rheinzink, předního evropského výrobcetitanzinku.

Doménou titanzinku jsou především německy mluvící země a Francie. Jaký je vztah českých investorů k tomuto materiálu?

Za téměř 30 let jsme i v České republice vybudovali určitou tradici. Materiál investoři a architekti vyhledávají pro jeho specifické vlastnosti – přírodní vzhled, bezúdržbovost, ekologické vlastnosti. Trvalá udržitelnost materiálu podložená mezinárodně uznávanými certifikáty je navíc skvělým předpokladem pro stále širší využívání titanzinku v budoucnosti.

Titanzinek bývá vnímán jako materiál pro fajnšmekry a doporučují jej hlavně architekti. Proč tomu tak je?

Je to hlavně díky jeho zpracovatelnosti.Materiál je dobře tvarovatelný, a tak dokáže splnit téměř jakékoliv vize architektů. Také díky propracovaným detailům, které jsou nejen funkční, ale i estetické. Má výhodu dlouhodobě stabilního vzhledu – díky patinaci materiál neztrácí na estetickém dojmu, ale naopak. Říkáme, že nestárne, ale zraje do krásy.

V čem tkví hlavní přednosti titanzinku oproti levným plechům?

Masivní materiál není složený z žádných vrstev, to znamená jedna kvalita skrz naskrz. Dále výborná zpracovatelnost, kde díky pájení mají všechny detaily jednotnou životnost.

Vnímáte výrobce méně trvanlivých, ale levnějších plechů jako konkurenci?

Jen do určité míry. Z pohledu ceny představují levné plechy konkurenci u zákazníků, kteří zohledňují cenu na prvním místě. Z pohledu kvality ne: z tohoto pohledu jde o jinou kategorii produktů. Titanzinek je z dlouhodobého hlediska hospodárný, bezúdržbový. Sázka na ekologii je investicí do vlastní budoucnosti.Kvalita stojí peníze a informovaný zákazník ví, co vše je v ceně zahrnuto.

Jakou realizací z poslední doby se rádi chlubíte?

Na území České republiky ze známějších velkých objektů např. Digitální planetárium v Hradci Králové, Zimní stadion v Turnově, Techmania Plzeň, budova Superpočítače IT-4 Innovative Centre v Ostravě. K tomu po celé zemi řada architektonicky zajímavých a reprezentativních rodinných domů, které vynikají osobitostí a individualitou.

Argumentem proti kovovým materiálům bývá koroze. Jak je na tom titanzinek?

Titanzinek jednoduše nekoroduje. Přírodní patina navíc zajišťuje přirozenou ochranu povrchu po celou dobu jeho životnosti.

Kladete důraz na ekologickou výrobu. Jak a v čem?

Celý životní cyklus materiálu je příkladně ekologický, což potvrzují získané certifikáty, včetně tzv. cradle to cradle certifikace. V překladu to znamená od kolébky ke kolébce a v podstatě to o materiálu říká, že je beze zbytku a bez snížení kvality po dokončení životního cyklu znovu použitelný.

Vidíte v západní Evropě nějaké trendy, které mají budoucnost i u nás?

Jednoznačně podpora ekologického směru výstavby.Investoři v západní Evropě o mnoho více dají na ekologickou stránku věci. Je to otázka prestiže a moderní image. Je to jeden z trendů, který vidíme i u nás. Navíc vyšší jednorázová vstupní investice do kvality dlouhodobě snižuje provozní náklady. Trendem je dlouhodobě udržitelná výstavba, ekologická v celém životním cyklu materiálů, které po ukončení životnosti lze dále stoprocentně využít.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video