Velká pardubická: Triumf přinesl dostihovému klubu vlnu přihlášek | e15.cz

Triumf ve Velké pardubické přitáhl nové členy, říká zakladatel unikátního dostihového klubu

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

129. ročník Velké pardubické vyhrál devítiletý hnědák Theophilos Dostihového klubu iSport-Váňa. Klub, který založili před čtyřmi lety přátelé Michaela Rulíšková, Martin Hašek, Petr Malík a Tomáš Janda, má nyní zhruba stovku členů. „Triumf Theophilose vyvolal o členství v klubu zájem a jen za posledních 24 hodin máme 30 nových členů,“ říká jeden ze zakladatelů klubu Tomáš Janda, který se profesně věnuje obchodování s anglickými plnokrevníky.

Jak se zrodila v Česku netradiční myšlenka na vytvoření Dostihového klubu iSport-Váňa a jakou roli v něm hrajete?

Dostihový klub byl založen čtyřmi kamarády podle vzoru podobných klubů a syndikátů v zahraničí – ve Švédsku, Skotsku, Anglii, Irsku a podobně. Cílem je zejména popularizace dostihového sportu a jeho otevření co nejširší veřejnosti. Každý ze čtyřech zakladatelů - manažerů syndikátu má svou roli v jeho fungování. Myšlenka si od počátku líbila Josefu Váňovi, který ji podpořil a od počátku klubu s ním probíhá úzká spolupráce. Bez jeho nadšení by klub nemohl fungovat.

Kolik koní má klub k dispozici a zvažujete po současném úspěchu o koupi dalšího?

Klub má v současnosti jednoho koně pronajatého od Josefa Váňi. Od počátku je zamýšleno mít více koní, postupně i koně vlastnit. K tomu je potřeba ještě větší počet členů, protože ti platí jen symbolickou částku od 2000 korun za rok. Pro nás je priorita být finančně dostupní široké veřejnosti.

Z jakých společenských skupin se rekrutují zájemci o vstup do klubu a jak těžké je do něj vstoupit?

Vstoupit do klubu je velmi lehké. Stačí zakoupit členství přes web. Z členství neplynou žádné další povinnosti. Zájemci se rekrutují ze všech společenských skupin – od jednotlivce, přes početné rodiny s dětmi, od lidí z velkých měst, nebo malých vesnic.

Očekáváte po aktuálním úspěchu příliv nových členů, nebo je počet nějak limitován?

Počet není nijak limitován. čím více členů bude, tím více může být koní, a tedy častější starty, a tedy více zábavy. Jen za posledních 24 hodin máme 30 nových členství.

 V jakých dalších závodech bude k vidění váš zástupce?

Letos by již startovat neměl, a hlavním cílem příštího roku bude opět Velká pardubická.

Jak po vítězství Theophilose na Velké pardubické vzrostla jeho cena?

Cena Theophila roste postupně. Na začátku, když přišel k panu Váňovi, tak to byl problematický, divoký kůň s nijak vysokou hodnotou. Hodně členů si pamatuje jeho první dostihy, kdy třeba vlítnul mezi diváky na tribunu. Postupně se ale propracoval do jedničkových dostihů a do špičky u nás, takže jeho cena výrazně vzrostla. Po vítězství ve VP samozřejmě cena vzrostla opět. Rozhodně mluvíme o milionech korun. Odhad jeho ceny před dostihem jsou dva miliony – nyní je samozřejmě vyšší.

Velká pardubická 2020 - kompletní přehled >>>

 Kolik stojí závodní kůň s vítěznou perspektivou?

U dobře vybraného koně, v dobrém tréninku, na začátku kariéry nemusí jít o nijak vysokou sumu. Samozřejmě s vyšší cenou roste pravděpodobnost úspěchu, ale zdaleka se neblíží jistotě, ani u velmi drahých koní. Koně, kteří již prokázali kvalitní výkonnost na dráze, tak u nich je cena i v milionech a ti nejlepší světový koně mají hodnoty dokonce v desítkách milionů euro. Na druhou stranu je dost příkladů, kdy se koně, kteří byli zakoupeni jako mladí za několik tisíc euro, následně dostali na absolutní špičku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video