Ministr Toman: V Bruselu se na nic neptám | e15.cz
Štítek Premium

V Bruselu se na nic neptám, říká ministr zemědělství Miroslav Toman

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kalamita hrabošů, prasečí mor, drahé potraviny, slevové akce či vztahy dodavatelů potravin a obchodníků. To jsou jen některá z témat, která během roku řešilo ministerstvo zemědělství. Významně se ho dotýká i problém bruselského auditu zemědělských dotací nebo budoucí zemědělský rozpočet. „Máme být jednou z nejvíce poškozených zemí. Všechno ale stojí peníze a nemůžeme na zemědělce valit čím dál více věcí a dávat jim na to čím dál méně peněz,“ tvrdí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Ministerstvo odeslalo v polovině září odpověď na bruselský audit zemědělských dotací, který se týká střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Co v ní bylo?

Nechci zveřejňovat, co v ní bylo, protože v lednu má proběhnout debata mezi Českou republikou a auditním orgánem Evropské komise. Popsali jsme jednotlivé body a mnoho věcí jsme vyvrátili. Myslím, že by to mohlo pro Česko dopadnout dobře. Ne že mohlo. Že to dopadne dobře.

Neřeknete ani v obecné rovině? Byla odpověď neutrální, obsahovala výhrady, s něčím jste třeba souhlasili?

Myslím, že jsme vyvrátili, že by docházelo ke střetu zájmů nebo poškozování zájmů Evropské unie. Nemohu vyloučit některé technické nedostatky. V obecné rovině si ale nepřipouštím, že by k něčemu takovému docházelo.

Máte už nějakou reakci Evropské komise?

V tuto chvíli nemáme žádnou zpětnou vazbu.

Evropa finišuje s vyjednáváním o rozpočtu a mluví se o nutnosti přechodného období. Jak dlouhé by mohlo být?

S kolegy z visegrádské čtyřky jsme se shodli, že by mělo být dlouhé minimálně dva roky. Protože pokud nebude do konce letošního roku schválen víceletý finanční rámec – což nebude – musíme zemědělcům zajistit nepřerušený tok podpor. Navíc po schválení víceletého finančního rámce se ještě musejí dořešit další parametry rozpočtu.

Pro zemědělce má být na příští období méně peněz. U přímých plateb je pro Česko navrženo snížení o čtyři procenta na 5,9 miliardy eur, v Programu rozvoje venkova je pokles o 16,5 procenta na 1,81 miliardy eur. Co by to znamenalo?

Česko patří v návrhu k nejvíce poškozeným zemím unie. Proto jsme podepsali deklaraci za zachování stávajícího rozpočtu na společnou zemědělskou politiku. Budeme po zemědělcích chtít spoustu věcí, jako je standardní chování ke krajině, a to stojí peníze. Nemůžeme toho na zemědělce valit čím dál více a dávat jim na to čím dál méně.

Podle některých expertů je ale Česko v čerpání dotací podprůměrné.

To se zemědělských dotací netýká. Budeme mít vyčerpány prakticky všechny programy, pouze jsme měli drobné zpoždění u Operačního programu Rybářství. To je spíše otázka na jiné rezorty.

Je tedy šance, že se podaří zvrátit snížení rozpočtu i zastropování přímých plateb, které odmítáte?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery