Senát bude poprvé bez komunistů, vítězem voleb je ODS

Volby 2018, ilustrační foto

Volby 2018, ilustrační foto Zdroj: ČTK

Volby 2018, ilustrační foto
Volby 2018, ilustrační foto
Volby 2018, ilustrační foto
Volby 2018, ilustrační foto
Volby 2018, ilustrační foto
6
Fotogalerie

Vítězem letošních senátních voleb se letos stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset, bude tak mít 16 senátorů stejně jako STAN. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v hodní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel.

Nejsilnějším klubem v Senátu, který má právo nominovat předsedu horní komory, by měli být se 17 senátory Starostové a nezávislí. Ve finále jim přibylo sedm členů.

Senátorský klub ANO by měl být sedmičlenný, sociální demokraté budou mít 13 senátorů. Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 s pěti členy.

Rozložení sil v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran.

Hlasovat přišla podle informací ČTK od volebních komisařů zřejmě opět méně než pětina voličů. Výsledky by tak měly být k dispozici během několika hodin.

ODS jako vítěz prvního kola voleb měla šanci získat 11 zákonodárců, ANO deset. Po pěti želízkách v ohni měly ČSSD a hnutí STAN, po třech Piráti a hnutí Senátor 21. Čtyřmi finalisty disponovali lidovci, dvěma TOP 09. KSČM se mohla spoléhat na jedinou kandidátku.

Na úspěchu jednotlivých finalistů bude záležet, kdo bude mít nejsilnější klub v horní komoře parlamentu, a získá tím právo nominovat předsedu Senátu. Letošní vítězové doplní senátory, kteří vyhráli v uplynulých čtyřech letech. Jednaosmdesátičlenný Senát se mění každé dva roky pouze z jedné třetiny.

Nejsilnějšími frakcemi se mohou stát v případě vítězství všech svých adeptů kluby KDU-ČSL a STAN, které by mohly mít shodně až 18 členů. ODS a ANO by mohly mít sedmnáctičlenné kluby stejně jako ČSSD, která je zatím nejpočetnější frakcí. Početně nejslabší klub Senátor 21 by mohl mít až osm členů. Povolební uspořádání by mohli v případě svého zvolení ovlivnit i nezávislí kandidáti či zástupci menších stran, kdyby se přidali k některé z frakcí, případně založili vlastní.

Online přenos

Online přenos

13. října 2018 · 19:44

ODS si po volbách polepší, ČSSD přijde o miliony 

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší stranická pokladna ODS.

Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 900 tisíc korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Sociální demokraté přijdou zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně. Občanští demokraté si polepší asi o pět milionů korun.

13. října 2018 · 19:20

Pavel Fischer bude znovu kandidovat na prezidenta 

Fischer řekl, že si senátorský klub ještě nevybral a znovu se také chce ucházet o prezidentské křeslo v příštích volbách. „Počítám s tím, že za čtyři roky bude ČR v jiném světle a bude mít možná úplně jinou agendu než dnes. Sám za sebe ale se chci připravit, aby voliči se mnou mohli počítat,“ řekl Fischer.


13. října 2018 · 19:13

Nejméně hlasů potřeboval dnes ke zvolení senátorem Leopold Sulovský (Ostravak). Stačilo mu jich 4906, což je méně, než kolik jich dostali poražení v dalších 17 obvodech. Nejvíce hlasů ve volebním finále posbíral diplomat Pavel Fischer (nezávislý), dostal jich 14.919.

Celkově ale nejvíce hlasů dostal Jiří Čunek (KDU-ČSL), o jehož obhajobě obhajobě senátorského křesla na Vsetínsku rozhodlo už v prvním kole 24.158 lidí.

13. října 2018 · 19:01

Kubera by mohl být šéfem Senátu 

Šéfem senátního klubu ODS by měl zůstat Miloš Vystrčil. Pokud bude frakce ODS nejsilnější, mohla by na šéfa Senátu navrhnout dosavadního místopředsedu horní komory Jaroslava Kuberu. Novinářům to dnes řekl dosavadní šéf senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil. Podle něj by klub mohl mít víc než 16 členů. Strana bude jednat o spolupráci i se zvolenými senátory, které podpořila.

13. října 2018 · 18:57

Politologové se shodují, že je ODS jasným vítězem voleb

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze označil volby za jednoznačný triumf opozice. „Ale u ní se zase ukazuje, jak je roztříštěná. Kromě ODS, která získala zdaleka nejvíc mandátů, tam každý získal nějaké zastoupení,“ uvedl. Volby podle něj potvrdily velkou krizi tradiční levice v podobě porážek ČSSD a KSČM.

Hnutí ANO je politické uskupení, které nemá voliče jednoznačně na své straně, míní Mrklas. „Jde ve šlépějích některých uskupení, která dřív dokázala vyhrávat parlamentní volby, ale ve všech ostatních utrpěla porážky, protože nezmobilizovala,“ dodal.

Politolog Josef Mlejnek z Katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze uvedl, že ODS je na vzestupu a vracejí se jí voliči. Tomáš Lebeda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci míní, že senátní volby potvrdily pozici ODS jako nejsilnější pravicové strany.

Všichni si ale všímají ztrát lidovců. „Pro výsledek KDU-ČSL je důležité to, že dva obhájené mandáty jsou v jejich tradičním baštách, tedy Zlín a Vsetín. Jinde ale neměli schopnost získat senátorské křeslo,“ řekl Mlejnek. Mírným překvapením je podle něj možná to, že v Náchodě nezískal mandát předseda strany Pavel Bělobrádek. Prohrál s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).

Mlejnek upozornil, že Náchodsko je oblast, kde mívali lidovci dobré výsledky. Neuspěl ani bývalý ministr kultury Daniel Herman na Chrudimsku. „Pro KDU-ČSL to znamená výrazné varování, že musí něco změnit, protože voliče ztrácí a udržuje si je jen v tradičních moravských baštách,“ uvedl Mlejnek. Bělobrádek už oznámil, že na březnovém sjezdu strany nebude obhajovat post předsedy. Podle Mlejnka by mohl mít silnou pozici případně Jiří Čunek, pokud by se rozhodl kandidovat.

13. října 2018 · 18:53

Zahraniční média si všímají vítězství ODS i špatného výsledku KSČM 

Vítězem senátních voleb v České republice se stala opoziční konzervativní ODS, komentují hlasování, které dnes skončilo, světové agentury. Z 11 jejích finalistů jich bylo ve druhém kole zvoleno deset. Vládní koalice premiéra Andreje Babiše utrpěla porážku, napsala agentura AP, německá DPA dokonce hovoří o fiasku vládních stran. Vítězství opozice nejspíš ale Babišovu menšinovou vládu nijak neohrozí, dodala Reuters. Slovenská média si pak všímají, že se do Senátu probojovali neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer.

V horní komoře bude mít ODS nejsilnější klub, stejně jako hnutí STAN, které dnes získalo šest senátorů. Celkem budou mít po 16 senátorech. KDU-ČSL má o jednoho méně. ČSSD získala jen jeden mandát ze 13 obhajovaných, a má tak 13 senátorů. Vládní hnutí ANO, které získalo také jen jednoho senátora z deseti finalistů, bude mít sedm křesel. Senát tak nyní budou kontrolovat opoziční strany, uvádějí agentury.

Všímají si rovněž faktu, že čeští komunisté poprvé za dobu existence Senátu v něm nebudou mít zastoupení. Agentura DPA ve své zprávě rovněž poznamenává, že hlasování doprovázela velmi nízká volební účast, jen okolo 16,5 procenta.

13. října 2018 · 18:01
13. října 2018 · 17:49

Srovnání volební účasti v druhém kole senátních voleb od roku 1996 (pouze řádné volby) od nejvyšší po nejnižší:

RokÚčast (v procentech)
200232,55
199630,60
200829,85
201024,64
200021,56
200620,73
199820,36
201218,61
200418,41
201416,69
201816,49
201615,38
13. října 2018 · 17:31

Babiš: Dopadli jsme „mizerně“, tradiční strany jdou ve druhém kole proti nám 


Premiér a šéf ANO Andrej Babiš uvedl, že nejsilnější vládní hnutí dopadlo v senátních volbách "mizerně", nicméně nic jiného podle svých slov ani neočekával. ANO při letošní volbě 27 senátorů získala jeden mandát. Nízká volební účast dlouhodobě ukazuje názor lidí na Senát a je potřeba volební systém změnit z dvoukolového na jednokolový, sdělil Babiš. Druhého kola voleb se nezúčastnil, víkend strávil v zahraničí.

„Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím... Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“ soudí ministerský předseda. Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbách, v nichž ANO posílilo, zdůraznil Babiš.

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl Babiš.


13. října 2018 · 16:37

Senátní volby neovlivní složení dolní komory 

Ve druhém kole senátních voleb figuroval jen jeden poslanec, předseda opoziční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ale neuspěl. Pokud by tomu bylo naopak, sněmovní mandát by mu zanikl a na jeho místo by nastoupil náhradník z příslušné kandidátní listiny.

Bělobrádka na Náchodsku dnes porazil bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

13. října 2018 · 16:26
13. října 2018 · 16:23

„Myslím, že se hnutí ANO tímto způsobem vrací to, jak rok sestavovalo vládu. Je dobře, když voliči vyvažují, tedy když vládě ANO vystaví takovou vizitku ve volbách v průběhu vládního mandátu,“ řekl k výsledkům voleb předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

13. října 2018 · 16:12

Vítězem senátních voleb je ODS s deseti mandáty, vládní strany propadly 

Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v hodní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel.

Nejsilnějším klubem v Senátu, který má právo nominovat předsedu horní komory, by měli být se 17 senátory Starostové a nezávislí. Ve finále jim přibylo sedm členů.

Senátorský klub ANO by měl být sedmičlenný, sociální demokraté budou mít 13 senátorů. Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 s pěti členy.

Rozložení sil v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran.


13. října 2018 · 16:04

Senátorem za Šumpersko byl zvolen Adámek z hnutí ANO

Ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO) podle propočtu ČTK porazil dosavadního senátora a šumperského starostu Zdeňka Brože (za KDU-ČSL).

13. října 2018 · 15:57
13. října 2018 · 15:55

Svého senátora bude mít i TOP 09, Herbert Pavera zvítězil na Opavsku 

Ve finále dnes porazil učitelku Simonu Horákovou (ANO).

13. října 2018 · 15:53

Senátorem za České Budějovice je podnikatel Ladislav Faktor 

Dosavadní senátor Jiří Šesták (za STAN) mandát v dnešním druhém kole senátních voleb neobhájil. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

13. října 2018 · 15:37
13. října 2018 · 15:30

Rektor Mikuláš Bek byl zvolen brněnským senátorem 

Ve finále podle očekávání porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (ANO).

13. října 2018 · 15:28
13. října 2018 · 15:27
13. října 2018 · 15:27

Senátorem za Mladou Boleslav bude tamní primátor Raduan Nwelati (ODS)

V dnešním druhém kole senátní volby porazil starostu Kosmonos Jiřího Müllera (ANO). V prvním kole získal Nwelati 33,86 procenta hlasů, Müller obdržel 17,9 procenta. Volební účast v letošním prvním kole představovala 45,66 procenta. O senátorské křeslo se letos v tomto obvodu ucházelo sedm kandidátů.

13. října 2018 · 15:25

Pirát Wagenknecht na Praze 8 porazil lékaře Dungla (za TOP 09) 

Novým senátorem za Prahu 8 se stal podle propočtu ČTK někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo 16 kandidátů.

13. října 2018 · 15:24

Na Benešovsku zvítězil Zdeněk Hraba (za STAN) 

V druhém kole senátní volby porazil politologa Jiřího Kozáka (ODS). V prvním kole získal Hraba 20,93 procenta hlasů, Kozák obdržel 17,29 procenta. K volbám v prvním kole přišlo letos 49,73 procenta voličů. O post senátora se letos ucházelo v tomto obvodu 11 kandidátů.

13. října 2018 · 15:23

Předseda ČSSD Jan Hamáček: „Výsledek potvrdil, že politická realita v Česku je jiná a je jiná hlavně z pohledu ČSSD. Víme, že získání důvěry voličů bude běh na dlouhou trať. Sociální demokracie buď podstoupí tuto cestu, nebo se začne utápět v diskuzích o sobě samé. Strana by měla začít táhnout za jeden provaz.“

13. října 2018 · 15:20

Novým senátorem za Břeclavsko bude Rostislav Koštial (ODS)

V souboji vinařů dnes porazil podle propočtu ČTK sommeliéra Libora Nazarčuka (ANO) z Břeclavi.

13. října 2018 · 15:18

Ostravským senátorem bude Sulovský (Ostravak)

Ve finále dnes porazil majitele cukrárny Ivo Gondeka (ANO). 

13. října 2018 · 15:17

Marek Hilšer je novým senátorem za Prahu 2

Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který tedy v horní parlamentní komoře končí. O senátorské křeslo se v obvodu ucházelo celkem devět kandidátů.

13. října 2018 · 15:16

Jaroslav Zeman obhájil senátorské křeslo za Jablonec 


Senátorské křeslo za Jablonec obhájil podle propočtu ČTK dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil právničku Michaelu Tejmlovou (Senátor 21). V tomto obvodu letos usilovalo o senátorský post sedm kandidátů. Zeman získal v prvním kole 34,31 procenta, Tejmlová 22,21 procenta hlasů. V prvním kole přišlo k volbám 44,38 procenta voličů.

13. října 2018 · 15:15

Vícha (ČSSD) obhájil senátorské křeslo 

Bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) byl podle propočtu ČTK opět zvolen členem horní komory parlamentu. Předseda klubu sociálnědemokratických senátorů dnes ve finále znovu porazil někdejší poslankyni a bývalou havířovskou primátorku Miladu Halíkovou (KSČM).

13. října 2018 · 15:14

Novou senátorkou za Prostějovsko je exposlankyně Chalánková (dříve TOP 09) 

Novou senátorkou za Prostějovsko byla zvolena podle propočtů ČTK bývalá poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09). Ve finále dnes porazila dosavadní senátorku ČSSD Boženu Sekaninovou.

13. října 2018 · 15:13

Alexandra Udženija:„Náš výsledek ukazuje, že jsme alternativou pro hnutí ANO a hlavně pro pravicové voliče. ODS se vrací na své místo.“

13. října 2018 · 15:08

Vladislav Vilímec (ODS) porazil na Domažlicku Jana Látku (ČSSD) 

Senátorem za Domažlicko se stal podle propočtu ČTK místostarosta Kdyně a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec (ODS). Porazil v dnešním druhém kole senátních voleb dosavadního senátora Jana Látku (ČSSD), který tedy mandát neobhájil. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

13. října 2018 · 15:07
13. října 2018 · 15:05

Senátorem za Chomutov se stal ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas (Senátor 21)


Ve druhém kole senátních voleb porazil dnes lékařku Martinu Chodackou (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem devět kandidátů.

13. října 2018 · 15:03
13. října 2018 · 15:03

Pavel Bělobrádek: „Jsem rád, že se z druhého kola podařilo vytlačit kandidáta hnutí ANO. Chci pogratulovat panu Červíčkovi i ODS. To, že neobhájíme mandáty, je pro mě realita a musíme to brát sportovně.“

13. října 2018 · 15:00

Kubera pokračuje

Senátorské křeslo za volební obvod Teplice obhájil podle propočtů ČTK opět dosavadní senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana (Senátor 21). V prvním kole se o post senátora v tomto obvodu ucházelo devět kandidátů.

V prvním kole získal Kubera 41,81 procenta hlasů, Bergman dostal 21,1 procenta hlasů. Účast v prvním kole byla 35,64 procenta.

Kubera je senátorem již od roku 2000. V roce 2012 porazil v senátních volbách ve druhém kole Jaroslava Dubského z KSČM. Pro Kuberu tehdy hlasovalo 66,84 procenta voličů. V prvním kole byla tehdy volební účast 32,87 procenta a ve druhém 19,07 procenta. Voleb se tehdy zúčastnilo osm kandidátů.

Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera
13. října 2018 · 15:00

Třebíčskou senátorkou bude Hana Žáková (STAN), ve druhém kole porazila Miroslava Michálka (ANO)


Senátorkou za Třebíčsko se stala podle propočtu ČTK starostka Koněšína Hana Žáková (STAN). Ve finále porazila notáře Miroslava Michálka (ANO). Vyhrála nad ním už před týdnem v prvním kole, stejně jako nad dalšími sedmi kandidáty.

13. října 2018 · 14:58

Senátorem za Sokolov je Balatka (STAN), který porazil Renatu Oulehlovou (ANO)


Novým senátorem za Sokolov se stal podle propočtu ČTK geodet a bývalý krajský zastupitel Miroslav Balatka (STAN). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil místostarostku Sokolova Renatu Oulehlovou (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo devět kandidátů.

13. října 2018 · 14:56

Do senátu se nedostane ani bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), senátorem za Chrudimsko bude Jan Tecl (ODS)


Senátorem za Chrudimsko bude podle propočtů ČTK starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). O post senátora se v tomto obvodu letos ucházelo 14 kandidátů. Tecl získal v prvním kole 15,44 procenta hlasů, Herman 15,13 procenta. Volební účast v prvním kole byla 46,93 procenta.

13. října 2018 · 14:54

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se senátorem nestane, v Náchodě ho porazil bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). 

13. října 2018 · 14:52

V Rokycanech zvítězil Pavel Karpíšek (ODS)

Novým senátorem za Rokycansko se stal podle propočtu ČTK starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadní členku horní komory Miladu Emmerovou (ČSSD), která tedy mandát neobhájila. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

13. října 2018 · 14:49

Senátorem za Prahu 12 se stal Pavel Fischer


Novým senátorem za Prahu 12 se stal podle propočtu ČTK někdejší diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se o místo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. V dnešním druhém kole senátních voleb porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty).

13. října 2018 · 14:48
13. října 2018 · 14:47

Bělobrádek v březnu nebude kandidovat do čela KDU-ČSL

Ve vrcholné lidovecké funkci skončí bez ohledu na výsledek senátních voleb, v nichž kandiduje na Náchodsku. Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impuls.

13. října 2018 · 14:46
13. října 2018 · 14:45

Neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fischer můžou pomalu začít slavit.

Hilšer po sečtění téměř 50% hlasů vede se 77,68%, Fischer má přes 80%. 

13. října 2018 · 14:42

Socioložka Jana Hamanová pro ČRo Plus: „Ještě není zcela sečteno, ale už je rozhodnuto. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se do Senátu nedostane, klesá stále dolů.“


13. října 2018 · 14:40
13. října 2018 · 14:34

Sečteno je přes 16% okrsků. Na Praze 8 prozatím vede Lukáš Wagenknecht, Marek Hilšer má na Praze 2 aktuálně více než 85% hlasů. 

13. října 2018 · 14:27

Nejrychlejší okrsky

První výsledky letošního senátního finále byly známy dnes ve 14:15. Na webu se objevily hned ze tří okrsků v Hronově, Železném Brodu a v Jesenci.

13. října 2018 · 14:20
13. října 2018 · 14:07

Hlasovat přišla podle informací ČTK od volebních komisařů zřejmě opět méně než pětina voličů. Výsledky by tak měly být k dispozici za pár hodin. 

13. října 2018 · 14:06
13. října 2018 · 14:05

Volební místnosti se uzavřely, začíná sčítání hlasů. 

13. října 2018 · 12:44

Volební účast ve druhém kole senátních voleb se kolem jedenácté hodiny pohybovala většinou kolem deseti až 15 procent, větší je jen výjimečně. V pátek přišla volit v průměru zhruba desetina oprávněných voličů, dnes chodí v některých okrscích hlasovat jen jednotlivci.

13. října 2018 · 11:30

Česká televize: „Volební účast v brněnském obvodu 59 v 10 hod. činila 10,92 %.“

V tomto obvodu bojuje o přízeň voličů Mikuláš Bek (s podporou Zelených, ODS, STAN a TOP 09) a Jaromír Ostrý (ANO). 

13. října 2018 · 09:33
13. října 2018 · 08:59

Hlasovat dnes mohou ti z 2,55 milionu voličů, kteří se do volebních místností nedostali v pátek.

13. října 2018 · 08:47
13. října 2018 · 08:34

Volební místnosti se opět otevřely. Druhé kolo senátních voleb zatím provází velmi nízká volební účast. 

12. října 2018 · 22:04

Volební místnosti se uzavřely. Volit budou lidé moci zítra od 8 do 14 hodin. Děkujeme vám, že jste sledovali náš online přenos.

12. října 2018 · 21:52

Kolem deseti procent se pohybovala účast ve druhém kolesenátních voleb v Česku zhruba dvě hodiny před uzavřením volebních místností. Vyplývá to z informací, které poskytli volební komisaři. Žádné problémy se v souvislosti s volbami neobjevily. Lidé mohou volit ještě zítra od 08:00 do 14:00.

12. října 2018 · 21:17


"Volební účast je nižší než v prvním kole, máme teď dvanáct procent. V prvním kole to bylo 43 procent," řekl Volodymyr Kots, předseda volební komise Základní školy Na Beránku v Praze 12 pro Českou televizi. "Žádné komplikace tady dosud nenastaly. Předpokládám, že za náš volební okrsek č. 12011 bychom měli znát výsledky kolem 16. hodiny," dodal.

12. října 2018 · 21:12

Volební místnosti zavírají za hodinu. 

12. října 2018 · 20:29
12. října 2018 · 20:16

Česká televize přinesla aktuální informace z volebních místností. „Ve volební místnosti základní školy Na Beránku v Praze 12 je účast zhruba 12 procent. Zájem tu není ani o voličské průkazy, takto hlasoval pouze jeden člověk,“ informovala redaktorka České televize.

Nízkou účast potvrdili i další redaktoři České televize z různých koutů České republiky. „Pouhá pětina voličů zatím přišla do základní školy Hroznová v brněnských Pisárkách,“ informovala ČT.

„Lidé volí do čtyř okrsků volebních komisí, účast je zatím kolem pěti procent. Lidé chodí spíše nárazově po jednom, dvou,“ sdělila redaktorka v živém vysílání ze základní školy Mitušova 16 v Ostravě-Jih

12. října 2018 · 20:11

Své hlasy mohou lidé odevzdávat ještě dvě hodiny. Volební místnosti budou zítra otevřeny v době od 8 do 14 hodin.

12. října 2018 · 19:28

Volby rozhodnou, kdo bude v Senátu nejsilnější a kdo se stane jeho šéfem. Tohle je pravděpodobný scénář. Podívejte se na analýzu webu reflex.cz >>>

12. října 2018 · 18:00
12. října 2018 · 17:52

V Sokolově přišlo zatím odevzdat svůj hlas mezi 3,5 až čtyřmi procenty voličů, v Mariánských Lázních o něco více. V Plzeňském kraji se pohybovala mezi 3,5 až pěti procenty. Stejná situace byla i v Chomutově nebo v Kadani. V českobudějovickém obvodu zatím podle informací z volebních místností dorazily k urnám jen desítky lidí.

V Benešově, kde lidé vybírají senátora mezi říčanskými politiky, byla před 16:30 volební účast 2,26 procenta. V Mladé Boleslavi přišlo za první dvě hodiny odevzdat svůj hlas 4,37 procenta oprávněných voličů. Na Náchodsku byla účast přibližně mezi dvěma až pěti procenty. Na Chrudimsku a Svitavsku přišlo halsovat zhruba pět procent lidí.

Průběžná volební účast v druhém kole senátních voleb v Otrokovicích, které jsou největším městem v senátním obvodu číslo 80 Zlín, činila v 17:00 přibližně 4,64 procenta. O funkci senátora usilují v obvodu dosavadní senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (Soukromníci).

12. října 2018 · 17:02

Většinou méně než pět procent voličů přišlo za první dvě hodiny rozhodnout letošní finále senátních voleb. Jen místy byla účast až osmiprocentní.

Podobný byl i zájem voličů na začátku druhého kola senátních voleb před dvěma lety, kdy nakonec přišlo hlasovat jen 15,4procenta voličů - nejméně v historiidosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.

K osmi procentům se vyšplhala účast na některých místech Jablonecka a Třebíčska, kde naopak jinde dorazilo jen jedno procento voličů. Do vybraných volebních místnostech tří obvodů v Moravskoslezském kraji dorazilo kolem sedmi procent voličů, podobně jako na Prostějovsku a Šumpersku. V Praze se účast pohybovala v souladu s celorepublikovým průměrem mezi třemipěti procenty.

12. října 2018 · 16:55

Připomeňte si výsledky prvního kola senátních voleb a prohlédněte si podrobné statistiky. Více zde >>>

12. října 2018 · 16:22

Podívejte se, jak zatím probíhají volby do Senátu na různých místech v Česku. 

Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
Senátní volby 2018
12. října 2018 · 16:13

Jiří Drahoš sice Miloše Zemana v prezidentské volbě neporazil, minulý týden ale triumfoval při volbě do Senátu, kdy zvítězil hned v prvním kole. Nyní Drahoše čeká vstup do reálného politického života. „Nemám pocit, že by jakákoliv funkce v senátu bylo něco nepřekonatelného,“ říká Drahoš. Chce zároveň bojovat proti negativním náladám, které Senát u některých politiků vyvolává. „Populisté a extremisté šíří programově strach a obavy, straší jednotlivce, straší skupiny lidí,“ poukazuje  Drahoš na politiku hnutí SPD.

Podívejte se na celý rozhovor >>>

12. října 2018 · 14:47
12. října 2018 · 14:26

Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude hlasovat ve druhém kole senátních voleb, které se konají dnes a v sobotu. V době, kdy budou otevřené volební místnosti, bude předseda vlády v zahraničí. Řekla to mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Před týdnem byl Babiš jedním z prvních ve své volební místnosti, kdo odevzdal hlas v prvním kole senátních a v komunálních volbách.

Babiš hlasuje v Průhonicích v benešovském obvodu, kde postoupili do druhého kola senátních voleb říčanští politici Zdeněk Hraba (STAN) a Jiří Kozák (ODS). Hraba získal 20,93 procenta hlasů, Kozák 17,29 procenta. Kandidát ANO Jiří Švadlena skončil na třetím místě s 14,20 procenty hlasů.

12. října 2018 · 14:19

Finále senátních voleb se týká zhruba 2,55 milionu voličů. Minulý pátek a sobotu přišlo senátory vybírat 42 procent. Účast ovlivnily souběžně pořádané obecní volby, v senátním finále bývá zájem voličů nižší. Nejvyšší účast ve druhém kole senátních voleb byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,55 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma lety, kdy ve finále rozhodlo jen 15,38 procenta voličů.

12. října 2018 · 14:14
12. října 2018 · 14:12
12. října 2018 · 14:08

Zda a kým bude předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vystřídán, bude záležet nejen na výsledku voleb, ale i na povolebních dohodách senátorských frakcí. Ovlivnit to mohou také nezávislí senátoři či zástupci menších uskupení podle toho, ke kterému klubu by se případně připojili. Mezi případnými adepty na vedení horní komory jsou podle dosavadních informací předseda evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL), místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN), pokud obhájí mandát na Českobudějovicku, nebo předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

12. října 2018 · 14:06

Voliči už před týdnem v prvním volebním kole rozhodli o tom, že vládní ANO a ČSSD většinu v jednaosmdesátičlenném Senátu mít nebudou ani s podporou komunistů. Sociální demokraté navíc pravděpodobně neobhájí pozici nejsilnější senátorské frakce a s ní spojené právo nominovat předsedu horní komory. Neočekává se, že by nejsilnější klub mohlo mít hnutí ANO, z jehož deseti finalistů jen jeden vyhrál úvodní kolo.

K nejsilnějším budou zřejmě patřit kluby KDU-ČSL a STAN, které mohou mít až 18 členů, a klub ODS, který díky 11 finalistům může mít až 17 členů. ČSSD má ve finále pět zástupců, reálně může pomýšlet na úspěch dvou z nich. ANO se šesti senátory pravděpodobně početně příliš neposílí. Nejméně početnou pětičlennou frakcí by mohl zůstat klub Senátor 21.

12. října 2018 · 14:04

Lidé dnes rozhodnou nejen o obsazení 25 senátorských křesel, ale i o tom, jak silnou většinu bude mít v Senátu opozice. Svými hlasy předurčí také to, kdo povede horní komoru do příštích senátních voleb za dva roky.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů? >>>