ČSOB nabízí Hypotéku bez hranic. Zájemce s nadprůměrnými příjmy láká hlavně Španělsko

ČSOB

ČSOB Zdroj: Profimedia

Tisková zpráva

Zájem Čechů o koupi zahraničních nemovitostí v místech, kam jezdí na dovolenou, stále roste. Nejžádanější destinací zůstává Španělsko následované Itálií, Slovenskem, Chorvatskem, Rakouskem a Albánií. Vedle tradičních evropských lokalit se Češi ale poohlížejí i po exotičtějších destinacích jako jsou Kapverdy, Indie, Thajsko či Kypr. Díky ČSOB Hypotéce bez hranic mohou Češi financovat nákup své vysněné zahraniční nemovitosti jednoduše, bez speciálních poplatků a za stejných podmínek, jako kdyby kupovali nemovitost v Česku.

„Vidíme, že zájem Čechů investovat do nemovitostí v zahraničí poměrně výrazně stoupá. Pokud srovnáme poptávku například proti roku 2022, jsme už teď, s daty za prvních deset měsíců letoška, o více než 20 procent výše. Navíc právě na podzim čekáme ještě silnější nárůst, protože nejčastější scénář je takový, že si zájemci obhlédnou své vysněné lokality a místa v létě, kdy mají možnost vydat se někam na delší dobu a spojit to s prázdninovou dovolenou. Pokud jsou spokojení, tak na podzim realizují koupi. Tyto zahraniční nemovitosti představují nejen atraktivní investici, ale pro mnohé Čechy především splněný sen o druhém domově v místech, která si oblíbili z předešlých cest,“ komentuje Miroslav Zetek, člen představenstva a vrchní ředitel zodpovědný za obchod v ČSOB Hypoteční bance.

Podle něj byl letošním doposud nejsilnějším měsícem v zájmu o zahraniční nemovitosti květen, kdy se počet klientů, kteří si pořídili svůj druhý domov, meziročně dokonce zdvojnásobil. Každý třetí Čech, který si prozatím letos pořídil zahraniční nemovitost s financováním u ČSOB Hypoteční banky, si vybral Španělsko. Následovala Itálie zastoupená 12 procenty a Albánie s Chorvatskem, které se na celku podílely přibližně ze 7 procent.

Hypotéku na nemovitost v zahraničí poskytuje banka za stejných podmínek jako na nemovitosti v Česku. „Používáme stejná kritéria a nabízíme stejné úrokové sazby. Požadujeme samozřejmě vhodnou zástavu nemovitosti na území Česka,“ upřesňuje Miroslav Zetek.

Součástí nabídky ČSOB Hypotéky bez hranic je i zajištění platby za nemovitost do zahraničí, včetně konverze měny nejvýhodnějším individuálním kurzem, který je obvykle dostupný pouze velkým firemním klientům ČSOB. Při transakci v objemu 3,5 milionu korun do EUR klienti s ČSOB Hypotékou bez hranic ušetří v porovnání s běžným kurzem okolo 80 000 Kč.

Banka financuje klientům nejen koupi nemovitosti, ale i její rekonstrukci, a dokonce i výstavbu – avšak pouze pro nemovitosti určené k bydlení. Svým aktivním klientům navíc ČSOB nabízí ještě nižší úrok. Bonitu zájemců banka posuzuje tradičně podle příjmů a na základě individuálního posouzení lze započítat i příjmy ze zahraničí.

Prověření nemovitosti a realitní portál IGLUU

Kromě finančních služeb poskytuje ČSOB také digitální prověření technického stavu nemovitostí prostřednictvím renomované společnosti Nemoinspekt, což je praktické s ohledem na to, že si lidé vybírají cíl své zahraniční investice mnohdy i zcela na dálku.

Pro usnadnění výběru nemovitostí propojuje banka klienty s realitním portálem IGLUU, který využívá pokročilou umělou inteligenci k vyhodnocování nabídky s klientskou poptávkou. Spolupracuje s realitními agenturami jako Century 21, ERA Reality nebo EVROPA, čímž zajišťuje široký výběr kvalitních nemovitostí v zahraničí. „Většina zahraničních nemovitostí na IGLUU je v osobním vlastnictví. Přibližně polovinu tvoří domy a vily, více než čtvrtinu byty a apartmány a zbytek jsou pozemky,“ uzavírá Martin Mucha, který je v IGLUU zodpovědný za strategický rozvoj.

Klienty jsou lidé s nadprůměrnými výdělky

O hypoteční úvěr na zahraniční nemovitost žádají nejčastěji lidé ve věku 41 let se spolužadatelem, nejmladšímu žadateli bylo 20 let. Dvě třetiny z nich mají vysokoškolské vzdělání, jsou sezdaní a vydělávají průměrně 112 tisíc korun. Zbylou třetinu tvoří středoškoláci s průměrným příjmem 95 tisíc korun. Průměrná výše hypotéky na zahraniční nemovitost se pohybuje kolem 3,5 milionů korun. Největší část žadatelů pochází aktuálně z Prahy, Jihomoravského, Středočeského a Moravskoslezského kraje.