Zaměstnání v Česku od začátku ruské invaze získalo 24 tisíc Ukrajinců

Fronty před Úřadem práce na Praze 4

Fronty před Úřadem práce na Praze 4 Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Fronty před Úřadem práce na Praze 4
Fronty před Úřadem práce na Praze 4
Fronty před Úřadem práce na Praze 4
4
Fotogalerie

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku zaměstnání podle dostupných údajů 24 tisíc Ukrajinců a Ukrajinek s vízem k dočasné ochraně. Uvedla to mluvčí generálního ředitelství úřadu práce. Lidé se speciálním vízem ke strpění a k dočasné ochraně mohou od 21. března v Česku pracovat bez povolení, práci mohou získat volně bez překážek.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby podle mluvčí možnosti pracovat v Česku využilo 23 973 Ukrajinců s vízem k dočasné ochraně. Těchto víz, která platí zatím rok, ministerstvo vnitra udělilo přes 299 tisíc. Získat je mohou uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu.

„Ke včerejšku (k úterý) máme informace, že 24 tisíc lidí začalo pracovat. Za šest týdnů je to opravdu velmi vysoké číslo. Poptávka je velká. Firmy nabízejí desítky tisíc míst. Český trh práce je připraven příchozí plně absorbovat,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr práce Marian Jurečka.

Dvě pětiny víz k ochraně získaly děti. Dospělým vydal resort vnitra podle dostupných údajů asi 183 tisíc víz, z nich 138 tisíc ženám.

Podle mluvčí úřadu práce lidé z Ukrajiny nastupují na místa ve výrobě nebo v dopravě, ale také v logistice či ve službách. „Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa,“ uvedla Beránková. Nejvíce příchozích podle ní pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Mluvčí zdůraznila, že lidé s vízem k ochraně nepotřebují k získání práce zprostředkovatele. Mohou se o místo ucházet sami, mohou rovnou odpovědět na inzerát či oslovit zaměstnavatele. Ten pak přijetí cizince nahlásí úřadu práce, má na to 30 dní.

Kontroverzní ukrajinští hrdinové. Co je pluk Azov?

Video placeholde
• Videohub

„Stále platí, že do ČR přicházejí především ženy s dětmi, které v první řadě řeší zajištění péče o potomky a ubytování. Následně se pak zajímají o možnost výdělku. Aktuálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože stále věří, že se vrátí brzy domů. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem,“ uvedl generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

Úřady práce evidují nyní 8313 ukrajinských zájemců o práci a 194 nezaměstnaných. Čtvrtina evidovaných má vysokou školu, víc než pětina maturitu. Úřady práce mohou zajistit a uhradit kurzy češtiny a rekvalifikace. Podle expertů by se ČR měla snažit dovednosti a vzdělání příchozích co nejvíc využít.

Podle statistik úřadu práce na konci března mělo v Česku zaměstnání 101 714 žen a 136 310 mužů z Ukrajiny. Na konci února to bylo 86 870 Ukrajinek a 122 788 Ukrajinců a v lednu 82 621 Ukrajinek a 115 849 Ukrajinců. Na konci ledna tak firmy a instituce v ČR zaměstnávaly celkem 198 470 lidí z Ukrajiny, o dva měsíce později na konci března pak 238 024.