Volby 2018: komunální i senátní volby v říjnu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V komunálních volbách chce uhájit pozice hnutí ANO, v Senátu budou obhajovat mandáty lidovci

sou

Po lednových prezidentských volbách si český volič příliš neodpočine, v říjnu ho čekají volby do obecních zastupitelstev a u třetiny obvodů se budou volit i senátoři. První kolo senátorských voleb se koná ve stejném datu jako komunální volby, tedy 5. a 6. října, druhé kolo pak o dva týdny později.

Poslední výsledky: ANO před čtyřmi lety ovládlo i Prahu

Před čtyřmi lety ve většině krajských měst první místo opanovalo hnutí ANO, jiného vítěze měli pouze v Karlových Varech, Liberci, Hradci Králové a ve Zlíně. V posledních senátních volbách, které se konaly před dvěma roky, zvítězili zase lidovci, kteří získali pět křesel. Hnutí ANO skončilo až druhé se třemi mandáty.

Drahoš, Hilšer i Fischer: kdo všechno se může dostat do Senátu

Do senátu se volí každé dva roky 27 senátorů, komunální volby se budou konat v 6 258 obcích. Víc než pětina starostů ale obhajovat svou funkci nechce. Nejčastěji jim vadí nárůst administrativy, kriminality i zodpovědnosti, vyplývá z průzkumu Sdružení místních samospráv.

Paroubek i Rath chtějí do Senátu

Některé známé osobnosti se ale do veřejně volených funkcí chtějí naopak vrátit. O senátorské křeslo v obvodu Ostrava-město bude bojovat bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek a v Litoměřicích si bude chtít cestu do Senátu prorazit zase bývalý hejtman Středočeského kraje za ČSSD David Rath. V senátních volbách navíc bude kandidovat hned pět neúspěšných kandidátů – Petr Hannig, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Jiří Hynek nebo například Marek Hilšer.

Stuchlík, Hřib nebo Svoboda: kdo všechno bojoval o post pražského primátora

Pravidla senátních a komunálních voleb se liší

Kandidáti do Senátu mohou jít do voleb za podpory politických stran, hnutí nebo jako nezávislí, pokud získají alespoň tisíc oprávněných podpisů v daném obvodu. Podobně je to u voleb do obecních zastupitelstev, počet potřebných podpisů ale závisí na velikosti obvodu, případně obce.

Zvolit si svého zástupce v senátních volbách může pouze občan České republiky, který nejpozději v den voleb završil plnoletost. To samé pravidlo platí i pro druhé kolo senátních voleb. To přitom nemusí vůbec nastat. V případě, že kandidát získá 50 procent hlasů už v prvním kole, automaticky vítězí a získává senátorské křeslo.

Aby mohl volič odevzdat svůj hlas, musí se ve volební místnosti prokázat platným občanským průkazem, nebo cestovním pasem. V komunálních volbách mohou přitom volit i občané jiného členského státu Evropské unie, a to v případě, že mají povolení k trvalému nebo přechodnému pobytu. Na rozdíl od ostatních voleb při volbách do obecních zastupitelstev navíc nelze uplatnit voličský průkaz, specifické je i křížkování jednotlivých kandidátů.

Více o komunálních volbách čtěte zde >>>

Autor: sou
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!