Volby 2018 | Komunální volby 2018: Termín, pravidla a volební systém | E15.cz

U komunálních voleb pozor na křížkování. Hlasy se nemusejí počítat

sou

Volby do obecních zastupitelstev se konají 5. a 6. října 2018. Termín pokaždé určí prezident devadesát dní před jejich konáním. Současně s komunálními volbami budou v některých obcích probíhat i volby do Senátu. Zatímco volby do obecního zastupitelstva se opakují každé čtyři roky, u Senátu je to každých šest let.

Hlasování do obecního zastupitelstva bude probíhat stejně jako v minulosti dva dny – v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne.  Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 hodin a v sobotu se ve stejnou dobu zavřou.

Komunální volby 2014 - výsledky

V posledních komunálních volbách v roce 2014 nejvíce uspělo hnutí ANO, které dostalo téměř 15 procent hlasů. Na druhém místě skončili sociální demokraté se zhruba 13 procenty a na třetím místní sdružení nezávislých kandidátů, která v souhrnu volilo přibližně 12 procent voličů. 

Předvolební politické přestupy. Syková jde k ANO, Černoch do ODS a Dobeš ke Starostům

Praha

V Praze bude primátorský post obhajovat hnutí ANO. Podle dubnového průzkumu Phoenix Research pro deník Blesk je hnutí ANO favoritem i pro současné volby, druzí jsou Piráti, které následují ODS a TOP 09.

Profily kandidátů na pražského primátora čtěte ZDE >>>

Jak volit

Zvláštností u komunálních voleb je takzvané křížkování, což je ovšem něco jiného než kroužkování při volbách do Poslanecké sněmovny. Volič tak může rozdat celkem tolik hlasů, kolik je v obci nebo obvodu zastupitelů. Pakliže ale volič zaškrtne celou stranu a zároveň dá hlas i jednotlivým kandidátům té samé strany, jeho preferenční hlasy se v rámci strany už nepočítají.

„Majetkový striptýz“ už nebude tolik děsit komunální politiky

Pro příklad může posloužit obec s šesti zastupiteli. Volič tak může označit šest jednotlivých kandidátů bez toho, aby zaškrtl stranu. Pokud například zvolí tři jakékoliv kandidáty a zároveň stranu, pak celé straně jdou tři hlasy, které se započítávají od začátku listiny. Kandidáti ovšem musí být z jiné než zvolené strany.

Další možností je rozdat méně hlasů, než je možné a vybrat například jen tři kandidáty. V případě, že volič vybere šest kandidátů a zároveň stranu, pak se hlasy započítají osobám a strana žádnou nedostane.

Pražskou ODS do komunálních voleb povede exprimátor Svoboda

Voličský průkaz

Na rozdíl od ostatních voleb v komunálních volbách nelze volit na voličský průkaz a občané tak musí hlasovat v místě svého bydliště. Omezení se dotkne především lidí pobývajících v cizině, nemocných nebo vězňů.

Volební systém

Současná úprava volebního systému pochází z roku 2001. Aby se strana dostala do obecního zastupitelstva, musí překonat hranici pěti procent hlasů. Kandidovat mohou registrované politické strany a hnutí, případně jejich koalice. Kandidáti přitom musí nejpozději v den voleb dosáhnout plnoletosti.

Autor: sou
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!