Čeští kandidáti se v evropských volbách utkají o 21 křesel

Evropský parlament

Evropský parlament Zdroj: profimedia.cz

Volby do Evropského parlamentu: Za plentu musíte, i když máte hlasovací lístek upravený už z domova
Budova Evropského parlamentu v Bruselu
3
Fotogalerie

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v Česku 24. a 25 května. Termín oficiálně vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Volební systém není napříč Evropskou unií jednotný, musí ale mít formu poměrného zastoupení a minimální podíl hlasů pro vstup do evropského zákonodárného orgánu (takzvaná volební klauzule) musí dosahovat maximálně pěti procent. Celé Česko tvoří jeden velký volební obvod. Volby se konají jednou za pět let.

Češi volí do Evropského parlamentu stejně jako naposledy 21 zástupců. Celkem Evropané volí 751 členů, a to navzdory tomu, že se kvůli brexitu měl počet europoslanců snížit. Odložení brexitu však znamená, že původní počet europoslanců zůstane i po další volební období.

Evropské volby začaly. Jejich průběh a následně i sčítání hlasů sledujte prostřednictvím online přenosu >>>

Účast v evropských volbách je proti ostatním nízká. V Česku naposledy volilo 18,2 procent oprávněných voličů. Pět let předtím to bylo 28,22 procenta, v roce 2004 28,32 procenta.

Volební účast je nízká hlavně v nových členských zemích, ale s klesajícím trendem se potýká celá Evropská unie. V prvních přímých volbách hlasovalo 62 procent voličů, v těch posledních už to bylo jen necelých 43 procent. Jsou patrné velké rozdíly v účasti napříč jednotlivými členskými státy. Statistiku vylepšuje Belgie, ve které je hlasování povinné.


Volby v příštích 10 letech: K urnám Češi nepůjdou jen v jednom roce


Aktivní volební právo do Evropského parlamentu mají všichni občané České republiky starší 18 let stejně jako ostatní občané Evropské unie, kteří jsou v Česku přihlášení alespoň po 45 dnů k trvalému nebo přechodnému pobytu. To platí i u pasivního volebního práva, kde ale mohou být občané volení až od dovršeného 21. roku věku. Při volbě mimo místo svého bydliště je třeba si požádat o volební průkaz.

Zákon o volbách do evropského parlamentu je předmětem kontroverzí. Umožňuje totiž rozhodovat o českých zástupcích v Evropském parlamentu pouze v Česku. Hlasování na zastupitelských úřadech v zahraničí není možné.


Rozhodnou u nás volby do Europarlamentu cizinci? Více zde >>>


Přehledně: Jak z vašeho hlasu vznikne europoslanec? Každý stát má vlastní volební systém, volby trvají čtyři dny