ANO vyhrálo, ale méně, než doufalo | E15.cz

ANO vyhrálo, ale méně, než doufalo

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Komunální volby skončily, povolební jednání začala. Vítěz nemá dopředu nic jisté, v Praze, kde prohrálo, bude hnutí Andreje Babiše v opozici.

Tradice komunálních voleb nebyla narušena – nejvíc hlasů získala místní sdružení nezávislých, ta ovšem ovládnou především malé obce. Jednoznačným vítězem je tak hnutí ANO, které kandidovalo především ve větších městech. Také ve většině krajských vyhrálo, a to v jedenácti ze čtrnácti. První příčka mu patří i v sedmnácti okresních sídlech.

ANO celkem získalo přes deset milionů hlasů, třeskuté vítězství to ale není. V přepočtu hlasů na mandáty proti volbám z roku 2014 tratilo. Navíc prohrálo Prahu. Magistrát metropole obsadí pět politických formací, hnutí Andreje Babiše je na chvostě. Šéf ANO také volební výsledek v hlavním městě nechtěl příliš komentovat, lídr pražské kandidátky Petr Stuchlík pak přiznal, že měli vyšší očekávání a hnutí neuspělo: „Nevyhráli jsme, to je bez debat,“ řekl.

V Praze se už také rozběhla povolební jednání, a zatím to vypadá, že hnutí skončí v opozici. Stejný osud zřejmě potká i ODS, která v hlavním městě vyhrála. O vytvoření koalice začali už v noci na neděli jednat lídři hnutí Praha sobě Jan Čižinský a Jiří Pospíšil vedoucí koalici TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Na dnešek si plánují rozhovory s Piráty.

Babiš se při komentování předběžných výsledků voleb úporně domáhal toho, aby hnutí nebylo označované za levicové. „My jsme tady pro všechny,“ zdůrazňoval Babiš.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video