ANO vyhrálo, ale méně, než doufalo | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

ANO vyhrálo, ale méně, než doufalo

Jana Havligerová

Komunální volby skončily, povolební jednání začala. Vítěz nemá dopředu nic jisté, v Praze, kde prohrálo, bude hnutí Andreje Babiše v opozici.

Tradice komunálních voleb nebyla narušena – nejvíc hlasů získala místní sdružení nezávislých, ta ovšem ovládnou především malé obce. Jednoznačným vítězem je tak hnutí ANO, které kandidovalo především ve větších městech. Také ve většině krajských vyhrálo, a to v jedenácti ze čtrnácti. První příčka mu patří i v sedmnácti okresních sídlech.

ANO celkem získalo přes deset milionů hlasů, třeskuté vítězství to ale není. V přepočtu hlasů na mandáty proti volbám z roku 2014 tratilo. Navíc prohrálo Prahu. Magistrát metropole obsadí pět politických formací, hnutí Andreje Babiše je na chvostě. Šéf ANO také volební výsledek v hlavním městě nechtěl příliš komentovat, lídr pražské kandidátky Petr Stuchlík pak přiznal, že měli vyšší očekávání a hnutí neuspělo: „Nevyhráli jsme, to je bez debat,“ řekl.

V Praze se už také rozběhla povolební jednání, a zatím to vypadá, že hnutí skončí v opozici. Stejný osud zřejmě potká i ODS, která v hlavním městě vyhrála. O vytvoření koalice začali už v noci na neděli jednat lídři hnutí Praha sobě Jan Čižinský a Jiří Pospíšil vedoucí koalici TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Na dnešek si plánují rozhovory s Piráty.

Babiš se při komentování předběžných výsledků voleb úporně domáhal toho, aby hnutí nebylo označované za levicové. „My jsme tady pro všechny,“ zdůrazňoval Babiš.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!