Komunální volby budou mít větší vliv na veřejné finance, tvrdí analýza | E15.cz

Komunální volby budou mít větší vliv na veřejné finance, tvrdí analýza

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nadcházející komunální volby mohou mít na rozdíl od předchozích vliv na další vývoj veřejných financí. Obce totiž v poslední době vytvářely přebytky hospodaření, což se promítlo i do celkového stavu veřejných financí české republiky. Přes obce ovšem nyní proudí významná část nově čerpaných peněz z fondů Evropské unie, což může jejich výdaje ovlivnit. Vyplývá to z analýzy zveřejněné Komerční bankou.

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu byl loni přebytek veřejných financí 1,55 procenta hrubého domácího produktu, tedy 78,2 miliardy korun. Samotný státní rozpočet přitom loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun.

"Zejména komunální volby začínají být zajímavé z hlediska veřejných rozpočtů. Municipality totiž v posledních letech vytvářely značné přebytky, které velkou měrou přispěly ke kladnému výsledku celkových veřejných financí," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Důvodem podle ní bylo zvýšení výběru DPH a konec předchozího programového období unijních fondů. "Sice vedl ke snížení investičních transferů místním samosprávám, ještě silněji se však projevil pokles výdajů související s ukončením projektů - výsledkem jsou přebytky hospodaření," uvedla.

V srpnu ale podle Steckerové vzrostly investice spolufinancované z fondů EU o 86,9 procenta. V samotném Integrovaném regionálním operačním programu, jehož objem je 113 miliard na roky 2015 až 2020, bylo podle srpnových dat již na konkrétní projekty vyčleněno 63,5 procenta. Zároveň ale Steckerová upozornila, že pouze desetina se již uskutečnila a byla proplacena. "Proto čekáme, že již v nejbližší době bude investováno zhruba 60 miliard korun skrze místní samosprávy. Nadcházející komunální volby jsou tedy z pohledu alokace rozpočtových výdajů zajímavější než kdy dříve," dodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video