ANO v jednáních o ovládnutí radnic předbíhá vládní strany | E15.cz

Agilní hnutí ANO v jednáních o ovládnutí radnic předbíhá vládní strany

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Přetavit volební zisk ve skutečné ovládnutí měst, neboli vyhrát takzvané druhé skrutinium a stát se faktickým vítězem souboje o velká zastupitelstva. Právě o to se už od víkendu snaží strany a hnutí bodující v komunálních volbách. Pozornost se upíná k lídrům hnutí ANO, které dostalo nejvíce hlasů v osmi ze třinácti krajských měst. V závěsu za ním a se ziskem Prahy, Brna a dalších tří krajských měst skončily vládní strany seskupené do Spolu nebo dalších koalic.

ODS vyhrála samostatně pouze v Českých Budějovicích, kde se dohodla na postupu s uskupením Společně pro Budějovice tvořeném TOP 09 a KDU-ČSL. Podepsanou koaliční smlouvu tyto subjekty ještě nemají. „Jsou to naši partneři ve vládě i ve vedení Jihočeského kraje, proto je to logická volba,“ řekl předseda jihočeských občanských demokratů Martin Kuba, který vyloučil spolupráci s SPD.

Oproti Praze a Brnu, kde jednání nějakou dobu potrvají, se situace jeví jako jasná v dalších dvou největších městech, Plzni a Ostravě. V obou nasadilo bleskové tempo ANO, což se mu podle všeho zatím vyplácí.

Přestože v Plzni zvítězilo Spolu, na spojenectví se tam už v neděli dohodlo ANO, Pirátská strana a hnutí Starostů a nezávislých s formací PRO Plzeň. Původně měli trojbloku pomoci k většině hlasů dva zastupitelé za SPD, po kritice vedení Pirátů a STAN ale vypadli ze hry.

ANO se daří uzavírat dohody i ve statutárních městech, v jejichž čele stojí také primátor. Například v Mladé Boleslavi může hnutí po šestnácti letech připravit o primátorský řetěz Raduana Nwelatiho (ODS). Někteří tamní politici však očekávají složité diskuse.

V Přerově vítězné ANO hodlá vládnout s tamními občanskými demokraty. A to přesto, že šéf ODS a premiér Petr Fiala regionálním buňkám vzkázal, aby uzavíraly spojenectví na půdorysu centrální vlády.

„ODS nás oslovila jako první, zahájili jsme jednání. Zjistili jsme, že máme shodné vize o vedení města. Pracovali jsme společně už čtyři roky,“ uvedl přerovský lídr ANO Petr Vrána.

I v Prostějově jedná ANO o případné koaliční spolupráci s ODS, hnutím PéVéčko a s SPD. „Předpokládám, že se jednání na tomto půdorysu posunou dál,“ řekl lídr ANO a primátor Prostějova František Jura. Hnutí dosud radnici řídilo s ODS, PéVéčkem a ČSSD. Socialisté se však do zastupitelstva tentokrát nedostali.

Rovněž ve Zlíně by mohla vzniknout koalice ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů. V Havířově se vedení města fakticky nezmění, primátorem zůstane Josef Bělica (ANO). V Třinci by měla vládnout trojkoalice složená ze zástupců uskupení Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL a Společně pro Třinec.

Video se připravuje ...
Zvýšení důchodů v roce 2022

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery