Volby 2018 | ČSSD vlastního kandidáta do prezidentských voleb nepošle | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ČSSD vlastního kandidáta do prezidentských voleb nepošle

ČSSD vlastního kandidáta do prezidentských voleb nepošle
ČSSD
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

ČSSD do prezidentských voleb, které se uskuteční začátkem příštího roku, vlastního kandidáta nepostaví.

Potvrdil to mluvčí sociální demokracie Mikuláš Klang. Otázka podpory dalších kandidátů podle něj není zatím aktuální. Nejzazší termín na podání prezidentské kandidatury je 7. listopad.

Sociální demokracie dříve zvažovala, že by se její členové vyjádřili k prezidentským kandidátům v referendu. Původně se hovořilo o první polovině letošního roku, v dubnu ale strana rozhodnutí odsunula na listopad. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pak v srpnu nevyloučil možnost, že ČSSD vlastního kandidáta do voleb nevyšle.

Kompletní a aktuální přehled prezidentských kandidátů najdete zde >>>

V první přímé prezidentské volbě před pěti lety byl kandidátem ČSSD Jiří Dienstbier. V prvním kole dostal 16,12 procenta hlasů a skončil čtvrtý za pozdějším vítězem druhého kola Milošem Zemanem, Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem.

Kubera do boje o Hrad nepůjde. Zeman jasně vyhraje, ale pět let nevydrží, říká senátor

Stranického kandidáta nebude mít ani hnutí ANO, komunisté, lidovci či TOP 09. Zatím není jasné, jak se k volbám postaví ODS či SPD. Předseda občanských demokratů Petr Fiala slibuje, že strana se k volbám "včas vyjádří", šéf SPD Tomio Okamura nevyloučil, že by mohl kandidovat sám. Rozhodne se až po setkání se Zemanem 6. listopadu.

V lednových volbách se bude o funkci prezidenta znovu ucházet Miloš Zeman. Vyzvou ho podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek či bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer.

Kandidaturu zvažuje také někdejší šéf Úřadu vlády Karel Štogl, usiluje o ni i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách projevilo dosud přes 20 lidí.


Jak si při volbách zařídit voličský průkaz? Čtěte zde >>>


Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!