Volby 2018 | Drahoš zahájil kampaň, ze dvou účtů dostal během týdne milion | E15.cz

Drahoš zahájil kampaň, ze dvou účtů dostal během týdne milion

Jakub Veinlich - Blesk.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš zahájil kampaň, která ho má dostat na Pražský hrad. Turné po České republice prezidentský kandidát odstartoval v pátek v Opavě. Navštívil dům seniorů i firmu na výrobu vánočních ozdob. Navíc si i zazpíval. Drahošovi podle zjištění Blesk.cz na transparentním účtu „přistál“ ze dvou účtů během týdne milion korun.

Svou kampaň začal Jiří Drahoš v baště Miloše Zemana. Ležérně oblečený akademik byl v pátek v Opavě, kde se zajel podívat do výrobny vánočních ozdob. „Na český vánoční stromeček patří české ozdoby. Třeba ty ze Slezské tvorby v Opavě, která je vyrábí už 65 let. Ač se teprve blíží léto, tady se už jede na plný plyn, abychom měli krásné Vánoce,“ napsal Drahoš na svůj facebookový profil.

Přes den se také setkal se seniory v místním domově důchodců, kteří se ho ptali na zvýšení důchodů. Prezidentský kandidát je ale odkázal na příslušného ministra – v tomto případě ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD). V podvečer ukázal Drahoš svou další tvář. Málokdy totiž můžete vidět akademika zpívat. V místním podniku si ale „střihnul“ píseň od Leoše Janáčka Láska opravdová.

Podívejte se, jak zpívá Jiří Drahoš:
Jiří Drahoš zpívá Láska opravdová od Leoše Janáčka

Během besedy s lidmi Drahoš v sobě nezapřel také ekologa. To když lidem představil svůj patent na recyklaci PET lahví. „Neskromně si dovolím tvrdit, že do ekologie trochu vidím. Je to velmi důležité téma. Určitě bych jako prezident toto téma velmi akcentoval, nedovolil bych, aby se téma odsouvalo stranou z ekonomických důvodů. Naše zdraví je drahé,“ cituje Drahoše web Novinky.cz.

Nechyběla ani aktuální témata. Už v příštím týdnu začne účinkovat nový protikuřácký zákon a lidé si v restauracích nezapálí. Drahoš prozradil, že je od 15 let nekuřák. „Já bych programovému kuřákovi nebránil, ať si kouří. Ale měl by mít stupeň pojištění, který odpovídá tomu riziku. A není to jen proto, že jsem nekuřák,“ řekl lidem v diskuzi.

Jednotliví kandidáti vedle 50 tisíc podpisů pod nominační petice sbírají také peníze na volební kampaň. Blesk.cz si prohlédl účty známých kandidátů. Miloš Zeman na webové stránce Zeman znovu 2018 žádný účet zatím uvedený nemá.

Zatím asi nejchudším kandidátem na prezidenta, aspoň podle transparentního účtu, je lékař Marek Hilšer. V sobotu tu měl pouze 94 448 kroun. Naposledy mu poslal 5 tisíc korun pan Jiří Matěj Staněk se vzkazem MAREK NA HRAD!

Výrazně „bohatší“ je pak právě Drahoš. Aktuálně má na účtu založeném na konci března 3 838 373 korun. Zatím poslední dar 1500 korun na kampaň mu ve čtvrtek poslal Ondřej Sedloň. A k tomu připojil vzkaz: „Národ sobě a pro správnou věc, díky za kandidaturu!“

V případě Drahošova transparentního účtu by se dalo také říct: „Vědci sobě“. V minulém týdnu totiž bývalému předsedovi Akademie věd poslali hned dva experti každý 500 tisíc korun. Jedním z nich je miliardář Martin Wichterle. Jeho dědeček byl slavný vědec Otto Wichterle, který dal světu kontaktní čočky. Většina rodiny se vědě věnuje dál, vnuk se dal ale na podnikání a vyrábí převodovky.

Půl milionu korun Drahošovi na kampaň poslal také Libor Winkler. Vědecký pracovník a mecenáš Nadačního fondu Neuron, který každý rok odměňuje mladé vědce.

Drahoš podobné dary přijímá prý s pokorou, ať jsou malé nebo velké. „Vážím si každé koruny zaslané na můj transparentní účet. Ať už jde o podnikatele, kteří poslali opravdu vysoké částky, nebo třeba i o seniory, kteří neváhali přispět třeba pár stovkami přesto, že sami nemají peněz nazbyt,“ řekl Drahoš Blesk.cz.

Na účtu Michala Horáčka bylo na konci dubna 8 764 173 korun. Z účtu se například dozvíte, že 11. dubna utratil tým textaře 38 tisíc korun za výrobu triček. 164 560 korun pak stála výroba placek pro kampaň. Informace o případných dárcích na účtu ale nenajdete.

Další zprávy z politiky nabízí také zpravodajská sekce portálu Blesk.cz >>>

 

Autor: Jakub Veinlich - Blesk.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video