Topolánek: Nebezpečné je euro, kryptoměny regulace a zákazy nepotřebují | E15.cz

Topolánek: Nebezpečné je euro, kryptoměny regulace a zákazy nepotřebují

Jiří Liebreich

Kryptoměny jako například bitcoin jsou natolik svobodnými měnami, že nepotřebují žádné státní regulace, natož pak zákazy. Zvýšený dohled naopak vyžaduje euro, prohlásil na tiskové konferenci prezidentský kandidát Miroslav Topolánek.

K skokovému nárůstu ceny kryptoměn jako bitcoin, litecoin či dash průběžně dochází zhruba od začátku listopadu. V kontextu extrémně rychle rostoucích cen sílí hlasy odborníků volající po národních regulacích či dokonce zákazech kryptoměn. S tím Topolánek nesouhlasí.

„Diskusi o kryptoměnách beru stejně relevantně jako diskusi o euru,“ řekl E15 Topolánek. „Zatímco euro je pro Česko nebezpečné a jeho přijmutí nedoporučuji, kryptoměny jsou natolik svobodné, že nepotřebují regulace. Dávno už není pravda, že se pomocí kryptoměn realizuje černý obchod a obchod se zbraněmi. Karel Janeček tvrdí, že vydělal těžké miliardy na bitcoinech," míní uchazeč o Hrad.

"Nevím, jestli zrovna jemu to přeju, ale je to byznys a proti byznysu já nejsem,“ dodal kandidát na prezidenta, jenž ale podle průzkumů mezi favority voleb nepatří. Dodal také, že chce, aby byla zachována hotovost, protože i ona má být symbolem svobody.

Bitcoinová bublina? Jiné kryptoměny vynášejí ještě víc

Topolánek také zdůraznil, že by jako případná hlava státu bojoval za práva živnostníků, dětí, seniorů či postižených. „Podpořím ty nejohroženější – živnostníky. Šikana dosahuje téměř už úrovně třídního boje," prohlásil v narážce na systém elektronické evidence tržeb.

Pokud by Topolánek skutečně usedl na Hrad a vystřídal současného prezidenta Miloše Zemana, zaměřil by se na obranu svobody, vnější i vnitřní bezpečnosti a na pomoc lidem, kteří si nemohou sami pomoci. Aby toho dosáhl, chce rozšířit armádu, a tím získat „zpět“ její bojeschopnost.

Své potenciální voliče oslovuje heslem „za svobodu se musí bojovat“, čímž se chce vymezit například vůči současnému premiérovi a vítězi voleb do Sněmovny Andreji Babišovi. „Určitě nechci šířit blbou náladu, chci podpořit národní sebedůvěru a zdravé vlastenectví. Chci vrátit vlastenectví původní význam, to není sprosté slovo," řekl.


Přečtěte si podrobné profily Miloše Zemana, Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka


Všechny články ke kryptoměnám najdete zde >>>

Americký regulátor vyrazil do boje s kryptoměnami
Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný
Začala nová éra bitcoinu s vlky z Wall Street

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!