Zaříznutí Prchala v profesní organizaci je pokrytecké. Marketing je za hranou roky | e15.cz
Štítek Premium

Zaříznutí Prchala v profesní organizaci je pokrytecké. Marketing je za hranou roky

Jakub Zelenka

Jakub Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Marek Prchal byl svými kolegy obětován jako hlavní padouch politického marketingu. Organizace Art Directors Club Czech Republic (ADC) sdružující reklamní profesionály ho vyloučila. Zároveň se v klubu dohodli na sestavení etického kodexu pro politickou reklamu. Podobné gesto ale mělo přijít už před lety. Politický marketing je vychýlený roky a útočí na ty nejnižší pudy.

„Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše.“ Heslo cynicky zneužívá strach občanů z ruské agrese a nejisté budoucnosti kvůli zdražování zboží i energií. Do toho prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) nevybíravě útočí na soupeře, což vzedmulo velkou část nenávisti a negativity ve společnosti. Kampaň je podle odborníků za hranou, ale stejně tak byly častokrát za hranou i politické kampaně před lety.

Viděli jsme, jak marketingoví experti zneužili hysterii během migrační krize a protiuprchlická hesla vylepili na billboardy. V tom vynikaly především strany Tomia Okamury (nynější s názvem SPD). Strhnout se nechali ale i politici mimo okrajová spektra. Stávající premiér Petr Fiala (ODS) se v roce 2015 ještě jako opoziční politik nechal vyfotil před maďarským plotem. O dva roky později se exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) natočil se zbraní v ruce a zneužil pro svou propagaci protiuprchlické a protiislámské nálady.

Vyvolávání hysterického strachu z uprchlíků byla z velké části dobře promyšlená politická manipulace, která vehnala Česko v Evropě do izolace. O to větší byl kontrast, když Česká republika dokázala loni přijmout stovky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Přitom dřív nebylo pro řadu politiků myslitelné přijmout ani děti.

Putin vedle Babiše

Kampaň Spolu během parlamentních voleb vedle sebe postavila Babiše a masového vraha a válečného zločince Vladimira Putina s heslem: „Nová hrozba, stejní agenti.“ Tím tehdy v agresivitě kampaně trumfli i Babiše. Jeho tým použil billboardy s heslem: „Za Babiše bylo líp!“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery